Taiko

BB art - 2008
ISBN: 978-80-7381-408-3

BB art (2008) 978-80-7381-408-3 701
BB art (2001)

Píše se druhá polovina šestnáctého století. Hvězda ašikagovského šógunátu definitivně pohasla a Japonsko se zase jednou zmítá ve víru občanské války - po celé zemi zuří spory mezi znepřátelenými klany, které baží jen a jen po rozšíření svého území. Záměrem sjednotit Japonsko se netají mnoho šlechtických rodů, jen tři lidé však mají reálné schopnosti k tomu, aby tento záměr dovedli do konce: Nobunaga Oda, Iejasu Tokugawa a syn zchudlého samuraje Hidejoši Tojotomi.

Na samém začátku zastihujeme budoucího vojevůdce jako chudého vesnického chlapce, jehož otec, samuraj, který utrpěl zranění v boji, nedokáže uživit svou rodinu. Brzy ostatně umírá a Hidejošiho matka se znovu provdá; Hidejošiho vztahy s otčímem však zůstávají napjaté, a to i díky tomu, že chlapec se hodlá po vzoru svého zemřelého otce stát samurajem. Nakonec utíká z domova, aby se dostal do služby u nějakého šlechtice.
Zdaleka mu však není jedno, u jakého šlechtice to bude; po dlouhém putování, během něhož prokáže svým různým pánům velmi dobré služby, zakotví ve službě u Nobunagy Ody, v němž tuší silnou a schopnou osobnost. Z nízké funkce nosiče sandálů se tak díky svým schopnostem a oddanosti rychle vypracuje na velitele pěší roty; tím zjevně dosahuje svého původního cíle, jeho závratný vzestup tím však jen začíná.
Další peripetie slavných tří válečníků netřeba na tomto místě rozváděti: postačí říct, že ten, koho zajímá japonský způsob myšlení a pohled na život, může z románu Taiko vyčíst mnohé. Každá kapitola představuje mistrovskou ilustraci japonského přístupu k životu a ke smrti: není ostatně náhodou, že nejdojímavějšími scénami z celé knihy jsou ty, kdy se poražení bojovníci loučí s rodinami a páchají seppuku, mnohdy následováni svými nejbližšími.

Taiko, toto „haiku o tisíci stránkách", je zkrátka a dobře epický historický román par excellence, který mimo jiné nabízí trochu jiný náhled na japonskou reality než u nás dobře známý Clavellův Šógun. (Založil/a: tricky)

Eidži Jošikawa Eidži Jošikawa
*11.08.1892 - †07.09.1962

Gallienus
  22. 7. 2015, 14:30
Obsahuje spoiler spoiler Čekal jsem, že se budu knihou prokousávat tak jako v Musašim, ale opak je pravdou, četla se mi velmi dobře. Ten začátek je sice trochu pomalejší, ale hned jak budoucí Taiko získá práci u Ody, děj se rozjede a rychle odsejpá. Líbí se mi stupňování ambicí u hlavního hrdiny a jeho neortodoxní myšlení, vždy přijde s něčím nečekaným, opravdu mu nešlo nefandit. Některé scény zde jsou perfektní, osobně se mi líbila mise na záchranu sestry jeho leního pána, kterou Hidejoši naplánuje a uskuteční. Když manželka prosí manžela, aby s ním mohla zemřít, bez ohledu na to, že právě armády jejího bratra jim doslova buší do dveří, takto procítěně ten okamžik dokáže popsat asi jen Japonec (můžu tu scénu vidět na plátně, ale knize se to nevyrovná). Obecně mohu napsat o díle tohoto autora jen to dobré, přesto mě trochu mrzel ten závěr, do smrti Hidejoši Tojotomiho zbývala ještě dlouhá doba a on vykonal ještě spoustu skutků (dobrých či špatných na tom nesejde), Eidži Jošikawa knihu podle mě ukončil předčasně, mohl ještě pokračovat, zmínit se proč selhal ve válce v Koreji, problémy s nástupnictvím, s tím spojená smrt syna, je toho dost co by stálo za popsání.
LadysR2
  26. 1. 2013, 13:46
První ze dvou knih, co jsem od Jošikawy četl. Vynikající příběh o chlapci, který se v průběhu života svou nezdolnou vůlí a sebekázní vypracoval až.... A přečtěte si to. Skvělá ukázka japonského života, myšlení, kultury a doby sporů o moc mezi znepřátelenými klany.
Crocuta
  16. 11. 2014, 2:37
Bez detailní znalosti japonské historie a především zeměpisu se bude čtenář v tom obrovském množství vlastních a místních jmen patrně chvílemi ztrácet, ale to je jen nízká cena za potěšení z četby románu, který je i přes svojí enormní rozsáhlost a Jošikawův velmi specifický způsob vyprávění dílem, které si snadno získá čtenářovu pozornost a dokáže ji udržet od začátku do konce.

bratr_jezek
  28. 9. 2014, 21:13
Japonsko a soupeření o moc. Pro vášnivé obdivovatele samurajů, historie, taktiky bitev a intrik skvělá sonda do příběhu o muži, který stál za sjednocením, do té doby znepřátelených, území.
Pechmanka
  23. 3. 2013, 14:37
kniha je tááák silná, že jsem jí dala jen do půlky a pak už jsem bohužel nenavázala. I tak určitě doporučuji, manžel jí s chutí přečetl celou.
slipka
  24. 5. 2013, 14:21
Velice rozsáhlé dílo na kterém mi trošku vadila část od 1/3 zhruba do poloviny,kde se pořád jenom někde bojovalo,miliarda jmen a názvů které si člověk nemuže zapamatovat.Za celý svůj život Tokičiro potká velkou spoustu lidí,kteří ho z velké části knihou provází a najednou o nich nenapíše ani zmínku,že by třeba umřeli nebo něco, ale chápu že by kniha byla asi nekonečně tlustá.chyběla mi tam podrobná mapa celého tehdejšího japonska i s hrady abych se aspoň trochu orientoval.