Sokrates na rovníku

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Nezjištěno / Jiné - 2013
ISBN: 978-80-87886-00-7

Nezjištěno / Jiné (2013) 978-80-87886-00-7 198

Pátrání je věc ošemetná a nesmírně nejistá, člověk nikdy neví, co ho potká na cestě, po níž se vydal, jaká skrytá zákoutí poodhalí, zda se mu v nich bude líbit, nebo zda nakonec nebude zatrpkle proklínat své rozhodnutí. Zvláště pokud se rozhodne hledat vlastního otce. Právě na takovou cestu po stopách svého otce, pocházejícího z Konga, nás ve své nové knize Sokrates na rovníku bere Tomáš Zmeškal. Na rozdíl od svých předchozích románů popisuje v tomto příběhu osudy svých rodičů a prozrazuje něco i o sobě. Jako zkušený vypravěč s osobitým stylem se však intuitivně vyhýbá pouhému líčení klasické rodinné historie a vypráví například i o historických přešlapech, jichž se ještě na přelomu 19. a 20. století dopouštěly některé evropské státy vůči Africe a jejím národům. Teprve z tohoto prolnutí obou příběhů, oné komorní zprávy o otci a rodině s dějinami kulturního střetu, vzniká výsledný tvar Sokrata na rovníku, soubor deníkových zápisků, vzpomínek, úvah a rodinných reportáží. Znovu se zde ukazuje, že hledání je pokaždé činností nanejvýš komplexní, že nestačí pátrat v matrikách a sestavovat rodokmeny. Kdo chce skutečně pochopit, odkud přichází, musí umět dočasně opustit sebe a odvážit se k hlubšímu ponoru, ke společnosti, k zemi a dějinám. Teprve poté vzniká celistvý obraz o nás, o naší minulosti i o těch, kteří nás přivedli na svět. (Založil/a: s-reader)

Tomáš Zmeškal Tomáš Zmeškal
*??.??.1966

teite
  8. 4. 2014, 20:44
Tato kniha se v ničem nepodobá dvěma dosud publikovaným autorovým románům. Je opravdu dosti útržkovitá, některé pasáže jsou spíše stručnou historií Konga než osobní výpovědí, jiné jsou zase osobní opravdu hodně. Pro mne ovšem knihu doslova "zabila" jazyková redakce, tedy spíše neexistující jazyková redakce, a to přesto, že v tiráži jsou redaktoři uvedeni hned dva. Občasná chybička se pochopitelně může vloudit, ale zde co stránka, to hrubá chyba, ať už pravopisná, gramatická či stylistická. S interpunkcí si redaktoři evidentně nedělali vrásky, ale že přehlédnou i do očí bijící překlepy, to vzbuzuje pochybnosti o jejich pracovním nasazení či umu. Zmeškal je autor, který si zaslouží větší péči, není to nějaký paperback na jedno použití. Snaha zachovat autenticitu deníkových záznamů rozhodně neznamená nechat text být bez jakéhokoli zásahu. Škoda, působilo to místy tak rušivě, že jsem byla několikrát v pokušení knihu odložit.