Bílá hora

Bílá hora

Karolinum - 2013
ISBN: 978-80-246-2396-2

Karolinum (2013) 978-80-246-2396-2 564

Málokterá historická událost sehrála v procesu utváření českého národního vědomí takovou roli jako bitva na Bílé hoře. Z vojenského hlediska na první pohled nepříliš významná šarvátka měla dalekosáhlé důsledky a stala se skutečným symbolem osudové porážky a počátku národní poroby. Monografie francouzského historika Oliviera Chalina neponechává tuto stránku bez povšimnutí, snaží se však především o to, aby zpoza dlouho pěstovaného mýtu plasticky vystoupila reálná a zcela konkrétní historická událost – událost bitvy. Čerpá přitom nejen z badatelsky málo využitých písemných pramenů, ale i ze zdrojů méně obvyklých, jako jsou topografie bitevního pole nebo prameny ikonografické.
Překlad knihy, která již v zahraničí vzbudila zasloužený ohlas, umožňuje českému čtenáři, aby se na tuto klíčovou událost našich dějin podíval z jiného úhlu, než byl dosud zvyklý. (Založil/a: Eli.)

Olivier Chaline Olivier Chaline
*29.12.1964

Zany
  24. 7. 2014, 16:35
Pokud jde o první část, vcelku souhlasím s recenzemi (http://napoleon-knihy.blogspot.cz/2014/01/bila-hora-kniha-o-bitve.html nebo http://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/bila-hora-recenze-knihy-oliviera-chaline-20131207.html).
Výtku mám jen jedinou k českému překladu. Překladatel jakožto historik primárně se zabývající církevními dějinami si měl k ruce přibrat někoho, kdo se vyzná ve vojenské problematice a vysvětlil by mu, jak se co česky správně jmenuje, např. že ten voják s dlouhým špičatým klackem není pikovník ale pikenýr, že „pistole s objímkou na křesadlo“ má přesný český termín „s kolečkovým zámkem“ a podobně. Po popisu samotné bitvy jsou dost zajímavé kapitoly o tom, jak boj vnímají jeho přímí účastníci, ty jsem si přečetl s chutí.
Ovšem druhá část nazvaná „Náboženský smysl bitvy“ byla jen obtížně stravitelná, stránkami popisujícími nejrůznější teologické aspekty bitvy i dějů před ní a po ní jsem se jen horko těžko prokousával.
Třetí část už byla záživnější, popisuje tzv. „druhý život“ bitvy, čili jak ji vnímali účastníci, v jaké podobě informace předávali dále atd. V závěru autor popisuje odraz bitvy v umění – dosti podrobně popisuje svatyně a umělecká díla, která na bitvu reagují. Tato část byla také zajímavá, značně ovšem postrádám chybějící obrazový doprovod podrobného popisu kostelů, obrazů, fresek atd., ten se na 12 stranách omezil pouze na snímky jedné čtveřice obrazů zachycujících bitvu a dvou náčrtů zachycujících pohyb vojsk před bitvou a rozestavení jednotek před jejím zahájením.