Originální název: Plástev jedu

ISBN: 978-80-7425-214-3

Epocha (2014) 978-80-7425-214-3 328
Wolf Publishing (2007) 978-80-239-8560-3 211
Art-servis (1990)

Představte si svět, který je tak přelidněný, že celý povrch kontinentů je zastavěn do výšky několika set metrů, představte si svět, kde většina lidských bytostí pozbyla vlastní vůli a žije jen proto, aby pracovala a regenerovala své síly, představte si svět, v němž je společnost ostře rozdělena na pracující a vyvolené, představte si svět, který tak připomíná strukturu úlu, že se zde pro běžné pojmy používají slova trubec, dělnice,plástev, královna. Jaký může být osud jedince, který se omylem dostane do soukolí nestvůrného systému, ale také jaký může být osud vyvoleného, který se vzepře zavedeným pořádkům? Podaří se mu uniknout z nestvůrného bahna plástve? Podaří se prorazit tím nestvůrným systémem násilí, byrokracie a zvůle, kde není místa pro soucit a lásku? (Založil/a: skjaninka)

Josef Pecinovský Josef Pecinovský
*05.05.1946

LadysR2
  21. 11. 2012, 14:28
Nejlepší Pecinovský a dlouhou dobu moje nejlepší česká sci-fi, kterou překonala až TMA od Neffa.
A někdy mi připadá, že se společnost rozkastovala na strukturu popsanou v Plástvi jedu už teď v současnosti... :-(
Astonius
  3. 5. 2015, 16:10
Líbil se mi nápad a zpracování první části knihy, kde je téma rozvedeno a autor rozjel děj. Pak ovšem nechal tu pro mě zajímavější část příběhu skončit a v dalších dvou třetinách knihy se věnoval postavě, o které se mi moc číst nechtělo a tento stav bohužel přetrval až do úplného konce. Kniha mne dost nudila a místy se mi zdála velmi naivně vymyšlená a povrchní - co se týče záporné osoby, pak hlavně v závěru příběhu jsem se nevím proč neubránila pocitu, že byla stvořena podobně, jako záporák ve filmu Muž z Acapulca :-) - tolik bylo zdůrazňováno, jak moc je onen člověk zlý, že to na mě působilo úsměvně.
Vorech
  11. 9. 2014, 9:40
Nutno podotknout, že verze, která vyšla v rámci časopisu Pevnost je plná gramatických hrubek a překlepů. Samotný příběh mě bavil a překvapil zajímavou představou o budoucnosti. Těžko říct, zdali je to to postapo, nebo utopie? Rozhodně je to originální představa technologické společnosti s naprosto pevným řádem organizace. Systémem, kde je jedinec buď degradován na výrobní nástroj, nebo je s ním manipulováno tak, aby posluhoval mocným. A za hlavní nástroj manipulace je tu užíván idealismus a naivita. V mnoha ohledech je to kniha filosofická, ale napsaná stylem přímočaré jednohubky, takže se její přesah trošku stírá. Jako každá dobrá klasická scifi je to ale kniha svým způsobem vizionářská. Podruhé to číst asi nebudu, ale zklamán rozhodně nejsem.
CZAltar
  14. 12. 2016, 9:39
Jsem byl mile překvapen, výborný nápad, kniha se mi moc líbila, trochu mi to připomíná, že podobné kastování vlastně už je....