Válka

Válka
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Česko i Slovensko se díky spojeneckým závazkům zaplétají do válečných operací – aniž s takovouto zahraniční politikou mají veřejnost či politické elity zkušenosti. Proto je nutné zahájit diskuzi o válce, a to zejména v podmínkách možného sebezničení lidstva. Kniha se ale vedle otázek totální jaderné i omezené války věnuje také válkám občanským. Přináší vymezení právních limitů užití síly a shrnuje představy o příčinách válek. Celá studie ústí do úvah o možných budoucích válkách. (Založil/a: Jananas)

Martin_cz
  28. 11. 2016, 0:15
Pokud stejně jako já stále tak nějak nemůžete pochopit důvody a smysly válčení jako takového, tato kniha vám dá přesně to, na co hledáte odpověď. Od krátké historie, přes různé druhy válek až po současnost na historických případech autor demonstruje, jakých forem může organizovaný boj člověka s člověkem nabývat. Nechybí ani hledání příčiny válek u psychologů, biologů a samozřejmě politologů apod. Jaké jsou příčiny válek? Tedy přesněji příčiny, záminky a počátky? A jak lze efektivně válkám předcházet? Stručně autor sype odpovědi na mnoho otázek, které jsem si pokládal, nikoliv však v nějaké filozofické rovině, nýbrž v historické zkušenosti, která alespoň mě zajímala, a proto jsem s odpovědmi nadmíru spokojen. Spíše než řešení jsou v knize definice a popisy skutečností, prostředky a omezení uplatnění mocichtivosti a další.

K příležitosti výročí začátku první světové války byla kniha zveřejněna zdarma ke stažení: http://www.blisty.cz/files/knihy/krejci/krejci-oskar__valka.pdf