Fenomén fikce

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Togga - 2010
ISBN: 978-80-87258-46-0

Togga (2010) 978-80-87258-46-0 145

Přítomné studie jsou rozděleny do tří okruhů; první část se zabývá povahou básnického jazyka (řečový fenomén ve vztahu ke čtenáři), druhá část představuje rozmanité světové teorie fikčních světů, které kriticky zkoumá, třetí část poukazuje na možná řešení problému fikčnosti, kde odkazuje na Patočkovu studii: "Učení o minulém rázu umění". Výklad o minulostním charakteru uměleckého díla je interpretován s ohledem na Hegelův filosofický systém, v další fázi je potom předmětem výkladu estetický postoj jakožto vztah, v němž se předmět vyjevuje specifickým způsobem. "Estetický postoj (estetické chování) odkrývá nový smysl, setkávání s předmětem nepředstavuje souboj sil, protože minulost umění je minulost přítomného a zároveň s tím minulost seberecepce našeho já jako síly mezi silami, věci mezi věcmi". (Patočka, 2004, s. 342.)

(zdroj www.mlp.cz) (Založil/a: strelena)

Tomáš Koblížek Tomáš Koblížek
*30.6.1982