Severozápad

Originální název: NW

BB art - 2013
ISBN: 978-80-7461-437-8

BB art (2013) 978-80-7461-437-8 320

Toto je příběh města. Severozápadního cípu města, který je malým babylonem. Všechny odstíny pleti, veškerá možná vyznání. Divoké ulice, v nichž žijí vlivní a mocní i ti, kdo takové výsady postrádají. Lidé, kteří mají bydlení, děti a práci – i jedinci, jimž nic z toho není dopřáno. A mnozí další, pohybující se někde mezi. Spokojený není nikdo.
Taková jsou všechna obří města. Umrněné životy v umrněných bytech, natěsnané jeden vedle druhého. Oddělené světy, které se ve vzácných okamžicích propojí – to když přes práh nečekaně přejde cizí osoba a bez varování naruší systém. Jako onoho dubnového odpoledne, kdy na dveře Ley Hanwellové zaklepe neznámá žena, požádá o pomoc, rozbouří klidné vody a přiměje Leu, aby vyšla ze své ulity.

Nový román Zadie Smithové sleduje osudy čtyř Londýňanů – Ley, Natalie, Felixe a Nathana –, kteří by si v dospělosti rádi vybudovali novou existenci mimo Caldwell, chudinské sídliště jejich dětství. V soukromých domech i ve veřejných parcích, v práci i při zábavě se jejich Londýn jeví jako složitý organismus, jako krásné i nelítostné místo k životu. Frekventované křižovatky však skrývají křivolaké zadní průchody, a když se člověk vydá po širokém hlavním bulváru, ocitne se občas ve slepé uličce. Jedna z nejvýraznějších britských autorek mladší střední generace bravurně zachycuje typický kvas moderního velkoměsta, v němž se činy protagonistů proplétají do barvité koláže hlasů a osudů tak, že výsledkem je působivý tragikomický celek. (Založil/a: addelka)

Zadie Smith Zadie Smith
*25.10.1975

togaf
  13. 11. 2014, 15:23
Občas jsem měla pocit jako by pro Smithovou byla důležitější hra s formou psaní než samotný příběh. Naštěstí text ozvláštňují různé odkazy a narážky, takže jsem se nezačala nudit. Zadie ale naštěstí umí popsat třídní rozdíly bez moralizování a zobrazit těžký osud bez sentimentu. Ale stejně román Severozápad nedosahuje kvalit jejích předchozích románů. Až příliš často v Severozápadě vítězí forma nad obsahem.
ribička
  23. 1. 2015, 5:34
Pro mě výborná kniha. Forma je opravdu úžasná a neotřelá. Příběh zajímavý a velmi realistický. Každé usednutí ke knížce pro mě bylo výletem do Londýna, ke kterému mám vztah. Od Zadie podle mě zatím nejlepší román.