Gaia: Živoucí planeta

Poprvé vydáno celosvětově: 1988

Mladá fronta - 1994
ISBN: 80-85368-56-0, 80-204-0436-8

Mladá fronta (1994) 80-85368-56-0, 80-204-0436-8 222

Publikace nezávislého vědce presentujícího teorii, v níž je na Zemi pohlíženo jako na jeden mohutný organismus, kde je vše vzájemně podmiňováno a ovlivňováno. (Založil/a: Darwinista)

James L. Lovelock James L. Lovelock
*26.07.1919

Martin_cz
  26. 8. 2015, 16:42
Takto jsem si představoval první knihu, která mne zklamala. Lovelock mluví tak, jak se předpokládá, stojí si za svým názorem a má pro to argumenty. Kniha však i nyní nevyvolává důvěru v existenci Gaii, nicméně se o to Lovelock snaží o dost lépe.

Hledal jsem nějaký nový článek porovnávající současné poznání s argumenty v knize a podařilo se mi najít alespoň toto: http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/195-plati-stale-lovelockova-hypoteza-gaia
Darwinista
  26. 11. 2013, 12:46
Autor zezačátku moc dlouho píše stylem "jsem nejchytřejší" nicméně pak plynule přejde k analogii planetárních ekosystémů a organismu (z pohledu lékaře) a přijde na několik zajímavých postřehů. Zakončuje knihu ale poněkud rozpačitě podlézáním třem Abrahámovým náboženstvím - nápad má autor dobrý a jeho postřehy jsou zajímavé nicméně ono "jsem nejchytřejší" a pochlebování monoteistům prostě je zaměřeno spíše na Americké čtenáře.