Pán ledové zahrady 4.

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Triton - 2013
ISBN: 978-80-7387-711-8

Triton (2013) 978-80-7387-711-8 560

Moc zavazuje, obzvlášť ve spojení s magií. Představte si, že jste se stali bohy – a někdo vás chce téhle vlastnosti zbavit! Nikdo neví, co se děje se skupinou vědců. Vuko Drakkainen je má najít a přivést na Zem, nebo zabít a zahladit stopy. S takovou misí přichází na Midgaard – svět, na němž existuje rasa inteligentních bytostí, i magie. Mezitím už někteří dávno zemřeli a další sáhli po magii a prohlásili se za bohy. Nikdo se nechce vrátit. Žádný z nich neodevzdá ochotně moc, kterou získal. Vuko prochází zeměmi Midgaardu a hledá krajany, aby dokončil misi. Splní svůj úkol? (Založil/a: Nitten)

#magie

Ciba
  28. 12. 2013, 23:36
Vůči této sérii jsem možná až moc pozitivně zaujatý, ale mě tenhle Polák dostal i na počtvrté. Je pravda, že první polovina čtyřky trošku vázne a nenabízí tak velkou zábavu jako předchozí díly. V té druhé však autor znovu roztáčí zápletku na maximum a osobitě zakončuje osudy Vuka i Pilíře. Po dlouhé době jde o závěr jak má být, bez zbytečných cukrkandlů a všemožných kliček. Ve výborném epilogu už spisovatel pouze přidává pomyslnou třešničku na literární dort. Mě nezbývá, než za ty milé chvíle na Midgaaru poděkovat a těšit se na další díla tohoto talentovaného chlapíka. Tak tedy díky a zase někdy někde.
Vorech
  24. 7. 2014, 9:09
Jsou příběhy, z kterých nechete odejít. Toto je jeden z nich. Z pohledu spisovatelského umu autor nastíněné využil, čímž neopřekvapil, ale na druhé straně závěr tetralogie není nastavovaná kaše, ani ukázka šlapání na jednom místě. Autor prostě věděl, co chce napsat, jak to má dopadnout a dokázal mě o svých kvalitách přesvědčit. Tady je plný počet bodů zasloužený.
Vessper
  3. 5. 2014, 22:43
Napsat tetralogii je velice náročný úkol. A dovést ji tak precizně, perfektně a promyšleně do zdárného konce, tomu říkám umění. Jaroslav Grzędowicz je spisovatel první třídy, který by si zasloužil daleko větší popularitu jak u nás, tak hlavně za mořem, kde moc známý není. Pán Ledové Zahrady je zkrátka moje srdeční záležitost a jsem moc rád, že se závěr takto brilantně povedl.
Neptun
  28. 5. 2016, 13:37
No, musím říct, že z toho mám trochu smíšené pocity. První část .. asi 3/4 knihy byla super. Poslední čtvrtina mi už přišla celkem slabá a už jsem se těšil, až to dočtu.

Ke zhodnocení celé série:
Pán ledové zahrady je jedna z těch sérií, kde jsou některé části parádní, jiné celkem nudné.
Vuko je parádní postava, ale v první půlce série má slabší linii, ve které vystupuje, zatímco Pilíř je zase jako postava dost nudný, ale přišla mi jeho linie lepší. Ve druhé půli se to obrátí a části s Pilířem jsou většinou do počtu.

První díl ukazuje, že nápad na příběh je super, dokáže to naladit, aby si člověk přečetl druhý díl. Ve druhém díle musí člověk přivřít obě oči, aby se pustil do dílu dalšího, ale pak už to konečně začne být parádní.

Takže zhodnocení série je takový lepší průměr, určitě jsem četl mnohem lepší série.
Ondřej Novotný
  4. 11. 2014, 11:19
Nádherná série, super zakončení, co víc si přát. Všechny čtyři díly mě chytly a i když si dám teď od Jaroslawa trochu pauzu, už se nemůžu dočkat, až se ponořím do dalších jeho knížek. Popel a prach a Vycpávač zvířat jsou mojí prioritou do dalších dní.
Doufám, že se v budoucnu dočkáme ještě mnoha a mnoha knížek od tohohle famózního Poláka.