Originální název: Limonádový Joe

Artur - 2004
ISBN: 80-86216-29-2

Artur (2004) 80-86216-29-2 70
Maťa (2001) 80-7287-027-0 300

Humorná parodie na rodokapsy, kovbojky a na dobrodružnou brakovou literaturu z prostředí Divokého západu. (Založil/a: japol)

#drama
Jiří Brdečka Jiří Brdečka
*24.12.1917 - †02.06.1982

vladislaus
  16. 4. 2014, 6:33
Tato kniha má s filmem dost málo společné. Je to spíš historická kniha o Divokém západě, do které autor zasadil smyšlené postavy a přidal kapku humoru, ale moc jsem se nezasmál, spíše nudil.
Tanmut
  22. 6. 2013, 16:37
Většinou nemám rád u knih doslovy; připadám si pak jako hlupák, který omylem četl jinou knihu. Ne tak zde. Doslov Limonádového Joea je mnohem zajímavější než přepis kusu sám. Ten je, jak varuje předmluva, místy těžko pochopitelný, ale právě doslov ("hrálo se tři hodiny a více") čtenáři podává pomyslný brk a pergamen, aby si zbylý děj dotvořil sám
dollyk
  25. 11. 2016, 3:21
Tak předně, oproti filmu jde o úplně jiný příběh. Spíše mi to připomínalo Malého velkého muže. Netvrdím, že se Berger nebo Brdečka sami sebou inspirovali, ale zkusím zjistit, který román vyšel dříve. Defilé historických postav Divokého západu, které se setkávají s Joem na jeho cestě za láskou k Winifred. Jinak je to takové trochu umělé a nedokonalé. Zatímco film je to nejlepší, co nám Brdečka kdy nabídl, kniha je průměrem. Možná je to tím, že jde o jedno z jeho prvních literárních průsaků, sám to také přiznává. Jisté je, že například pozdější povídky, jsou vynikající.
Vorech
  21. 2. 2015, 19:32
Výborná čeština, která z pohledu 21. století už dýchá archaismy i obraty dnes již mírně řečeno nepoužívanými. Příběh pracuje s nadsázkou ve westernovém prostředí, ale v důsledku je mnohem vážněji podat než později natočený a vyloženě komediální film. Tím vším je kniha trochu hůře stravitelná, přesto mě bavila, ale lze pochopit, že dnes už zaujme spíš fanoušky jazyka a milovníky filmu, kteří chtějí něco jako rozšířenou verzi příběhu. Údajně je velká část příběhu doplněna o skutečné reálie. Jako westernový neznaboh však neumím posoudit.