Rzi plání urouhaných

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Bondy - Antonín Boraň - 2013
ISBN: 978-80-87663-01-1

Bondy - Antonín Boraň (2013) 978-80-87663-01-1 180

Poezie Rzí plání urouhaných je skladbou o 150 básních, jakýchsi pozastaveních za ztracenou či spíše zrezlou láskou, za dobou která je urouhaná a za rouhání se nestydící. Hejátkova poezie v této knize je jedním slovem šanson. Jde o abstraktní, ale i velmi realistické obrazy psané opět na pomezí volného a vázaného verše, přičemž rýmy však mají povětšinou až precizně pevný řád a jasnou kostru. Milostná poezie z předchozí sbírky "Věchýtek Kasandřin" je tak zde vygradována přes mlžně milostné příběhy až po takřka bajkově schované metaforicky realistické básně o současném stavu světa. To vše opět s ilustracemi Evy Rozkošové tentokrát rovnou na 20 stranách. Celkový výraz knihy pak působí velmi vyzrále, kompaktně a svojí dikcí je přímým odkazem pravého postromantického a postlyrického básnictví.. (Založil/a: Laponka)

Peetuliska
  21. 4. 2016, 22:37
Rzi plání urouhaných je taková výpověď o bolesti, zklamání a prchlivosti nejen lásky. Melancholický stesk po určité spřízněné duši, která se objeví a zase se ztratí.
Sbírka obsahovala básně, která se mi líbily moc, ale i ty, které mi přišly průměrné. U nich mi přišla určitá šablonovitost stylu psaní. Některé básně byly opravdu velice sugestivní, proto jsem sbírku četla tak dlouho, připomínali mi samotnou moji rzi. Přesto ale se mi Věchýtek Kasandřin líbil o něco více.
Kniha je doplněna krásnými perokresbami, které to celé více vyvyšijí.
DivoženkaK
  28. 11. 2015, 15:52
Rzi plání urouhaných: Sbírka básní, která mě donutila přejít z fáze psaní výpisků, do fáze vkládání si záložek do oblíbených stran až k fázi zanechání vkládání záložek, protože moje oblíbená je každá její strana. Obraty, které mě vrátily do věku prvních lásek. Verše, po jejich přečtení jsem se nemohla nečervenat, ale i rýmy, při kterých jsem měla na krajíčku. Důkaz toho, že i muž 21. století má duši zachránce, mučedníka, poutníka, rytíře, lovce a romantika -a potřebuje se vztahovat k ženě víle, múze, tanečnici, bludičce a princezně (byť zakleté a zavřené ve věži).„Vymilovaná“, eroticko-milenecká poezie balancující na hraně nebesky sladké vášně a nekonečné touhy, a životní ztráty. Svěží svědectví života dvou milenců, okořeněné závanem ročních období, „čekánek, líbánek a hlazení do vyhlazení“. On nechce, aby „tančila mimo rytmus“, chce jí „umět číst nazpaměť, s dětinskou naivitou jí „naposledy vyzívá k malování duhy“, a přesto „tříská verši“ a píše slova, která „řežou do kůže“. Poezie „tiše objímající zbytky chtěnechtění, oblečená do slov neředěných strachem, kapek šílenosti, propustek k trestu, proboleného čekání a dotyků strof.“ Dialog dvou bytostí, které uvízly v křehkém bludišti vlastního chtění. Rozhovor dvou duší, které jsou tak stejné a současně tak jiné, tak spolu a přitom tak daleko. Intermezzo milostného citu hlídané „zpěvy supů“ a předurčené k slepým životním uličkám. „Naposledy ještě…bude nám k neudýchání…“ xxxx