Originální název: The Last Letter From Your Lover

Ikar - 2015
ISBN: 978-80-249-2721-3

Ikar (2015) 978-80-249-2721-3 472
Ikar (2013) 9788024923611 472

Mimořádně silný příběh vášně, nevěry a ztráty z pera respektované britské autorky Jojo Moyesové, který získal v roce 2011 prestižní ocenění The Romantic Novel of the Year Award. Novinářka Elllie při pátrání v archivu narazí na půlstoletí starý dopis, v němž neznámý muž žádá svoji milenku, aby opustila manžela. Elllie příběh, skrývající se za dopisem, okamžitě zaujme – i ona sama má poměr se ženatým mužem. Rok 1960. Jennifer Stirlingová leží v nemocnici po vážné autonehodě a na nic si nepamatuje – na manžela, na své kamarády, ani na to, jaká byla ona sama. Když se však vrátí z nemocnice domů a najde tajný dopis, pomalu se začíná rozpomínat na milence, kvůli kterému byla kdysi ochotná riskovat úplně všechno. (anotace vydavatele) (Založil/a: Veru)

Morsie
  15. 12. 2013, 17:16
Při čtení mi bylo tak krásně smutno... Jojo Moyesová umí nádherně vystihnou skutečnou podstatu lásky... Tu čistou, nijak nepokroucenou ani nezkorumpovanou všemi "věhlasnými" romány, kde se píše ve velkých gestech. Tady jde o lásku, nic víc. Krásné. Vlastně ani nevím co víc napsat. A i když mi bylo smutno, bylo mi hezky smutno. Připadalo mi, že to já jsem ta, které se to všechno stalo...
Adri-Anna
  15. 9. 2016, 21:23
Noo Jennifer měla číst noviny, co víc k tomu dodat, měla by svého chlapa o něco dřív a všeobecný přehled jako bonus :-) ...ale jinak dobrá knížka.
Evelýny
  16. 5. 2014, 5:41
Zpočátku jsem se do knihy nemohla začíst. Připadala mi chaotická, co kapitola to jiný časový úsek děje a navíc i příběh jiné osoby. Tyto příběhy se však v určité fázi děje spojí, zapadnou do sebe jak skládanka a vytvoří krásně smutný příběh lásky, přátelství, sobeckosti ale i naděje. Po přečtení knihy mi bylo smutno z toho, jak pár lidí - dokonce přátel - je schopno o vás bez vás regulovat vaši budoucnost. Váš život začnou režírovat, aniž by se vás zeptali, co vlastně chcete. Budiž nám útěchou, že toho činili ve svatém nadšení vás chránit. Ale od čeho?!
Katniss Lavender
  17. 3. 2015, 15:04
Je pro mne hodně těžké hodnotit knihu, jež patří do žánru, který jsem nikdy nečetla a nikdy mě nebavil. Už si ani nevzpomenu, co mě vlastně přimělo si ji přečíst. Každopádně jsem byla mile překvapená, ale bohužel až od druhé poloviny. Prvních zhruba 216 stran, čili celá první část knihy mne nebavila. Říkala jsem si, že je to přesně ta nuda, kterou jsem od knihy tohoto typu čekala a párkrát mne napadlo i to, že ji odložím. Nicméně, dala jsem jí ještě šanci a od druhé části až do konce už jsem toho nelitovala. Už vím, čím si dokáže Jojo získat své čtenáře, i když to nedokáži popsat. Kniha se čte velmi lehce a určitě nadchne každého milovníka dobových a romantických románů. Mne Jojo přesvědčila natolik, že se pustím i do dalších jejích knih...
silvaren
  20. 5. 2015, 9:41
Obsahuje spoiler spoiler Líbily se mi obě časové roviny. Moc. Nejvíc oceňuji, že přestože všechny postavy hodně chybovaly, nikdy nepřestaly doufat, a to se jim nakonec vyplatilo. Přestože jsou oba příběhy o (osudové) lásce a nakonec to byl život, kterému daly postavy přednost, nakonec je právě ten život přivedl k lásce zpět.
XZvire
  21. 10. 2016, 21:48
Romantické knihy nejsou zrovna můj žánr, ale protože se moje četba z větší části skládá z thrillerů a detektivek, kde čtu převážně o vraždách a brutalitách, ráda si čas od času odběhnu k něčemu lehčímu na čtení.
Musím přiznat, že zpočátku jsem se bála, že se mi kniha vůbec nebude líbit. Abych pravdu řekla, nemám ráda nevěru a tady se nepsalo v podstatě o ničem jiném. Hlavní hrdinky byly zlomené ženy, které si mysleli, že s jejich partnery jim může být dobře, i když to ve vztahu vlastně vůbec nefunguje. Moc se mi líbilo zasazení děje do roku 1960. Sice to období nebylo nijak zvlášť popsané, ale myslím, že autorka perfektně vystihla, jak to chodilo v bohatých rodinách. Možná se někomu zdála první polovina knihy celkem nudná, ale mě naopak mile překvapila a potěšila. Přirovnala bych to k filmu Madisonské mosty. Kdyby byla kniha zfilmovaná, dokážu si představit v hlavních rolích právě Meryl Streep a Clinta Eastwooda.
Souhlasím s uživatelkou Morsie, i mě bylo při čtení tak krásně smutno. Od autorky je to moje druhá kniha a musím říct, že mě zatím nezklamala.
elly88
  20. 10. 2016, 20:32
Knihu jsem četla až po "Než jsem tě poznala". A asi proto se mi děj jevil poněkud pomalejší, postrádala jsem větší spád. Nicméně i tak se "Poslední dopis od tvé lásky" vydařil a příběh dokázal člověka vtáhnout.
karkulin1982
  28. 2. 2014, 17:35
Nemohla jsem se dočkat, až tato kniha dorazí do místní lidové knihovny. To jsem netušila, že mi ji paní knihovnice půjčí jako naprosto novou, ještě nevybalenou, z krabice.:) Bohužel musím říct, že jsem po "Než jsem tě poznala", byla docela zklamaná. Téma nebylo nijak nové a originální a konec naprosto dle očekávání. Přesto je kniha velmi čtivá.
Juditha
  11. 9. 2016, 19:26
Nádherná knížka s krásným příběhem, který mě chytil hned od začátku a bylo mi líto, jak stránky k přečtení ubývají. Líbila se mi víc, než kniha Než jsem tě poznala, protože tady i když hodně pozdě, ale přece, přišel čas na setkání dvou lidí, kteří si opravdu byli souzeni. Byla jsem úplně naměkko. Dostalo mně to a udělalo mi to velkou radost, protože je to štěstí počíst si tak pěknou knihu.
Veronika279
  26. 4. 2016, 10:11
Já mám Jojo Moyesovou prostě ráda a zrovna tahle kniha patří mezi její TOP. Nechte se unést příběhem starým skoro 60 let. Budete s Jennifer soucítit, budete ji popohánět a snažit se sdílet její vášeň. Více v mojí recenzi: http://cteme-s-laskou.blogspot.cz/2016/04/posledni-dopis-od-tve-lasky.html
M.ikolka
  20. 3. 2016, 9:38
Po knize "Než jsem Tě poznala" je tahle opravdu zklamání. Až do půlky se tam nic neděje, neustále se přeskakuje z příběhu jednoho člověka na příběh jiného, takže jsem měla pak docela bordel i v postavách a jediný trochu čtivý byl až konec, ale stejně jsem si přála mít to už za sebou. Příběh by to byl pěkný, zajímavý, ale nejspíš kdyby byl napsaný jinak.
MiriamBlahova
  3. 12. 2015, 11:51
Jedním slovem krásná!!! Musím přiznat, že je důležité si pročíst zadní obal knihy. Začala jsem knihu číst bez toho, aniž bych věděla co mě čeká a zpočátku jsem se ztrácela. Děj přeskakuje z minulosti do přítomnosti, ale vše se vyřešilo přečtením "stručného popisu" knihy. Líbily se mi obě roviny. Bavil mě sloh, který autorka používá. Perfektní příběh, kdy člověk doufá v dobrý konec a hltá jednu stranu za stranou. Moc krásný popis lásky. Rozhodně mě zahřála u srdíčka, jako všechny (zatím mnou přečtené) knihy této perfektní spisovatelky.
Margret
  29. 12. 2014, 1:29
Předvídatelné zápletky a předvídatelná rozuzlení. Ani ve filmech nemám ráda takové to "těsně se minuli" nebo "čekal na ni a jí do toho něco vlezlo a pak už se nikdy...", natož v knize, kdy o těch pro mne nepříjemných nedorozuměních a zápletkách musím číst desítky stran. Vytáčí mě pozice postav "už jsem ho nikdy nekontaktovala, asi to tak mělo být..." nebo "radši mu to neřeknem, je to pro něj lepší...", jsem nervák, co chce mít vše jasné a přehledné a děj knížky mě prostě iritoval. Navíc když jsem posledních 100 stran tušila, jak to skončí a už jsem to chtěla mít za sebou. Ale dopisy od Anthonyho bych chtěla ve schránce nacházet, to né že ne :)
kutikk
  19. 11. 2014, 8:34
Obsahuje spoiler spoiler Nádherná kniha. Vlastně se zde odehrávají dva příběhy :) Čekala jsem teda neskutečný slaďák a celou dobu jsem si říkala, že je jasný, jak kniha skončí a proč to má necelých 500 stránek, ale nakonec jsem byla překvapená. Občas jsou v knize taková hluchá místa, že se mi nechtělo číst dál, ale jsem ráda, že jsem to překonala. Hrozně mě bavily dopisy na rozloučenou mezi kapitolama a překvapilo mě, že to jsou skutečné dopisy, které lidé posílali autorce. Obě hlavní hrdinky mi byli moc sympatické a fanidla jsem jim, aby Jenn opustila manžela a Ellie, aby nechala Paula.
b.w.
  20. 6. 2014, 8:26
Nádherná kniha, citlivě napsaná a velmi čtivá. Zanechala ve mě krásný pocit a toho si vždy u knihy vážím. Plně si zaslouží 5 hvězdiček.
HelenaH82
  10. 3. 2014, 22:05
Má první kniha koupená do e-čtečky. Příběh, ve kterém se postupně dozvídáme detaily. Příběh plný dopisů. Příběh, ve kterém chvíle mění celé směřování dvou lidí, kteří k sobě chtěli patřit. V určitých momentech možná dost předvídatelná kniha, přesto čtivá a určitým způsobem napínavá.
Aspet
  7. 3. 2014, 19:23
Krásné. Vždy mě dojímá, když se hrdinka ohlíží za svým životem, co prožila a co bohužel nezažila, je to takový pocit, že už nelze nic změnit, přitom třeba stačilo tak málo a vše se mohlo vyvíjet úplně jinak. I v tomto případě jsem byla dojatá. Přečetla jsem knihu jedním dechem.
Lucecita
  17. 9. 2016, 14:12
Kniha je naprosto skvělá! Příběh je velice čtivý a sice předvídatelný a bylo mi tak trochu jasný, jak to dopadne, ale stejně jsem se nemohla od toho odtrhnout a musela jsem zjistit, zda to skončí, tak jak si myslím. Až je mi líto, že jsem to tak rychle přečetla.
Líbila se mi daleko víc než kniha Než jsem tě poznala.
Asjadah
  23. 6. 2016, 9:43
Možná, že i více jak přes polovinu knížky jsem neustále bojovala s pocity přestat ji číst a neodtrhnout se od ní. Autorka jako kdyby skvěle odhadla, kdy se děj může stát poněkud nudným a vždy přišla s něčím, co mě rychle vytrhlo z letargie a opět jsem začala hltat stránky jedním dechem. Pak se mi stalo, že jsem nedopatřením knihu zapomněla v obchodě, což mě velmi rozlítostnilo a znervóznělo, protože jsem si uvědomila, že ksakru potřebuju vědět, jak to vše dopadne. Knížka na mě v krámě čekala a od té doby už jsem ji četla jedním dechem. Možná ale proto, že druhá půlka má větší spád a šmrnc a rozuzlení je prostě bomba. Moc se mi líbilo, že se jedná o příběh s hlubším vyzněním, než mají jednoduché lovestory; a myslím, že se v něm najde snad každá žena. Střídání dějových rovin mi rovněž přišlo velmi sympatické. Navíc nakonec všechno i přes překážky dobře dopadlo a já nyní pokukuji, jakou knížku si od Jojo pořídím jako další.
barus.horn
  29. 3. 2015, 8:06
Dávám 4 hvězdičky, pro nádherný příběh silné lásky, ale hvězdičku odebírám, protože je to napsáno zbytečně složitě. Mě se to četlo pomalu. Ale příběh je to krásný a určitě stojí za přečtení.
Lisbeth_Salander
  29. 1. 2015, 22:31
Kniha se mi sice líbila o trošku míň než "Než jsem tě poznala", ale i přes to jsem z ní měla takový zvláštní pocit. Ze začátku mi trošku dělalo problém se začíst, ale čím víc jsem se blížila ke konci, strašně nutně jsem potřebovala vědět, jak to s hrdiny dopadne.
niknikita
  21. 11. 2014, 9:49
Páni, moc často se mi nestává, že se mi nedaří orientovat v postavách a ději, ale tentokrát jsem si dlouho připadala, že trpím ztrátou paměti společně s Jennifer. Našla jsem tady ale pár nádherných myšlenek, které skončily v mém čtenářském deníku a za ně bych ráda poděkovala. Myslím, že závěr knihy měl větší spád a taky pro mne byl z celého příběhu nejlepší, ale tak to u dobrých příběhů bývá.
Janicza
  9. 7. 2014, 16:43
Popravdě jsem knihu chtěla jen proto, že jsem četla "Než jsem tě poznala" a doufala jsem v podobně čtivý a krásný příběh. A doufala jsem správně! Je to krásný, romantický, nádherně smutný příběh o lásce a o tom, že osud je opravdu někdy taková svině! Příběh Jenny a Boota mě silně dojímal, smála jsem se, slzela jsem, cítila s nimi lásku i všechnu bolest a zoufalství...
Kniha je skvěle napsaná, řekla bych. Mám ráda, když knihy končí tak, jak bych si přála, ale tady jsem si vůbec nebyla jistá, jestli se vytouženého konce dočkám. Několikrát mě vývoj událostí překvapil a musím říct, že ty chvíle radosti a zoufalství za to stály.

Doporučuji všem, kteří si chtějí odpočinou u krásného příběhu. Ale štvalo mě jediné, a to styl "mluvy" v novodobé dějové linii, patvary jako "novej", "bejt", "zejtra". Nemůžu vystát tohle "český" zkomolování jazyka. Ale za to nemůže J.Moyes ale český překlad.
mitulka
  6. 1. 2014, 19:03
Nádherná knížka plná krásných milostných dopisů. Kdo by také nechtěl dostávat takové krásné dopisy jako Jennifer Stirlingová?
Halogenka
  31. 7. 2016, 22:06
Do knihy jsem se snazila zacist v cekarne u doktora a mela jsem problem s rychlou orientaci v pribehu.Nakonec jsem se zacetla,chytla a nepustila.Temer pohadkovy pribeh o silne az neuveritelne lasce ,az za hrob' s druhou linii ze soucasnosti je oddechove cteni plne zajimavych nahod a klicek osudu.Koho poslechnout - srdce nebo rozum?
Naďa Mištová
  17. 7. 2016, 13:41
Rozjezd byl trochu pomalejší a chvíli mi trvalo než jsem se začetla. Ukáplo i pár slz, ale celkově mám rozporuplné pocity. "Mám strach, že mě nikdy nikdo nebude takhle milovat."
Terinka25
  12. 10. 2016, 16:23
Do první poloviny knihy jsem se musela vyloženě nutit. Děj mi nedával smysl se začátkem. V polovině to ovšem nabralo spád a já se konečně začetla. Zbytek jsem již dočetla jedním dechem. Kniha je nenáročná, opravdu odpočinková. Musím však přiznat, že autorčina kniha "Než jsem Tě poznala" mne bavila a chytla za srdce mnohem více.
Hradečačka
  19. 8. 2016, 22:04
Hodně jsem se na tuto knihu těšila, ale zklamala mne. Dlouho jsem se nemohla začíst, časové posuny mi přišly trochu chaotické, hlavně na začátku. Možná jsem na ni neměla tu správnou náladu a někdy se k ní ještě vrátím.
Táňa Plačková
  2. 8. 2016, 18:10
Moje první knížka od téhle autorky :) Koupila jsem si ji hlavně kvůli obálce :D Ale i tak nelituji, protože byla prostě úžasná :) Jojo píše prostě krásně :)
Japi
  27. 6. 2016, 12:06
Krásné čtení...z kraje jsem si nebyla jistá, říkala jsem si, mám ji odložit, nemám, ale jsem ráda, že jsem to neudělala, po pár stránkách jsem se začetla a nemohla jsem se dočkat, jako to vše dopadne. Trochu přeskakování v čase, dost jmen, ale do toho se během čtení dostanete...nemá asi cenu sáhodlouze popisovat....stojí zato se začíst....Myslím, že dost podobný příběh byl i zfilmován.
Krotonka
  3. 4. 2016, 14:37
Knížku jsem měla půjčenou už dlouho, ale nějak se mi do ní nechtělo. Čekala jsem sentimentální příběh o lásce. To se naštěstí nekonalo. Líbily se mi obě roviny příběhu. I mě mrzelo, že Elliinu příběhu byla věnována menší část knihy a konec pak strašně rychle utíkal... Tak jsem se bála, že na ni s rozuzlením příběhu spisovatelka až zapomene. Hezký příběh, hezká kniha, nádherné dopisy...
Lenka Kolovratníková
  2. 4. 2016, 14:12
Ano je to chaotické a předvídatelné. za půlkou knížky jsem si říkala,že je to tak max.na tři hvězdy, ale konec změnil můj názor. Pokud rádi prožíváte lásku a vše co k ní patří i z knih,určitě přečtěte.
Elroa
  6. 2. 2016, 21:43
Nádherný příběh... při čtení knihy jsem se stala její součástí, ukápla mi nejednou slza. Konec byl šťastný i smutný zároveň. Je pravdou, že kniha mě unesla až příběhem Jenny a Boota, ten začátek a konec byl pro mě trochu v pozadí. Nejhorší - nejlepší, to záleží na každém, je, že se to děje i ve skutečném životě, i v této době..
telusd
  15. 8. 2015, 13:27
Do této knihy jsem se nemohla dlouho začíst. Tato kniha jen určitě náročnější na čtení, než Než jsem tě poznala. Samozřejmě je každá z knih naprosto rozdílná, ale i tak musím pro srovnání napsat, že tato kniha mě prakticky nezaujala.
Kristynka44
  20. 7. 2015, 9:13
Na zacatku mi kniha prisla chaoticka, nebavila me, nemohla jsem se do ni zacist. Nicmene, od druhe casti az do konce jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Velice silny pribeh o lasce.
Nikol Kociánová
  28. 10. 2014, 23:34
Skvělá knížka, chvilku mi sice trvalo, než jsem se zorientovala, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout. Hlavně oceňuji vkusný humor a neotřelou zápletku s šokujícími odhaleními. Po knížce Než jsem tě poznala, která na mě paradoxně působí veseleji, jsem opět nadšená.
Monitrolik
  16. 9. 2014, 19:43
Nemůžu se rozhodnout, která knížka od Jo se mi líbila víc, jestli tato nebo Než jsem tě poznala.. Obě fakt perfektní! A poslední dopis navíc končí happyendem. :-) Strašně moc se mi líbilo, jak se prolínala časová období. A ty nádherný dopisy, který dostávala Jennifer, no krása. Určitě si ji ještě někdy musím přečíst.
prďolík
  9. 8. 2014, 13:02
Při čtení jsem se vrátila do jiné doby. Trošku mi tam vadily vložené dopisy z historie, což mi vpodstatě vůbec nedávalo smysl. Krásný nápad a krásné zakončení. :)
DenisaB
  3. 6. 2014, 18:12
Tuhle knížku jsem si strašně oblíbila. Moc se mi líbilo, jak krásně byli dopisy psané a díky nim jsem si uvědomila, jak dopisy jsou krásná věc. Rozhodně se ke knížce ještě vrátím.
baida
  4. 5. 2014, 14:06
Pro mě velké zklamání, ani po 130 stránkách mě kniha nechytla, takže odkládám ...zbytečně zdlouhavý a rozvláčny, děj nic moc...opravdu zklamání
Roselik18
  10. 3. 2014, 19:20
Od Jojo Moyesové je to první kniha, kterou jsem přečetla, a upřímně jsem se bála, aby se nejednalo o kýčovitý román s klasickou zápletkou a předvídatelným koncem. Byla jsem příjemně překvapená! Ze začátku jsem se v příběhu trochu ztrácela, ovšem toto "odbíhání" dodávalo příběhu úplně jiný náboj. Ke konci příběhu na mě ovšem padl smutek a pocit beznaděje, který vydržel až do konce příběhu. I když je kniha velmi čtivá a vřele bych ji každému doporučila, je to jedna z knížek, které člověku připomenou, jak málo stačí, aby se události staly zcela jinak...
Ivett.H
  13. 1. 2014, 8:43
Knížka je velice čtivá, měla jsem jí přečtenou za chvíli. Jen pár připomínek - bylo by dobré už na začátku vědět, že ty dopisy (vzkazy) za kapitolami nesouvisí s příběhem. Taky mi nejdříve trvalo se zorientovat v čase. Co každá kapitola, to jiný časový úsek. Ale jinak mooc pěkné:)