Tisíc a jedna noc

Tisíc a jedna noc Originální název: كتاب ألف ليلة وليلة

Odeon - 1973

Odeon (1973)

Pět svazků klasických arabských pohádek u nás vyšlo v letech 1973-1975. (Založil/a: japol)

Autor neznámý Autor neznámý
*? - †?

Jan.S.Harold
  8. 6. 2014, 14:18
Za zdůraznění stojí určitě (nevím, jak je v kterém vydání) zevrubný Tauerův poznámkový aparát, který je sám o sobě značným přínosem československé arabistiky.
spirlice
  13. 9. 2013, 22:52
Všechny pohádky a příběhy Tisíce a jedné noci jsou vypravovány během tzv. rámcového příběhu, jehož hlavními postavami jsou král Šahriár a dívka jménem Šahrazád. Šahriár byl kdysi oklamán svou manželkou, která se v době jeho nepřítomnosti milovala se svými otroky. Nechal ji i otroky popravit a zanevřel na ženy, o kterých byl přesvědčen, že žádná z nich nevydrží být v manželství věrná. Oženil se proto každý den s jednou pannou, strávil s ní noc, zbavil ji panenství a ráno ji nechal popravit. Po třech letech tak nezbylo v jeho městě žádné děvče, se kterým by se mohl oženit. Když Šahrijár nakázal svému vezírovi (Šahrazádinu otci) aby mu přivedl další dívku, marně a se strachem z krále bloudil vezír městem. Když přišel domů, poznala jeho dcera, že má starosti. Otec jí vše vypověděl a ona se nabídla, že se stane královou další ženou. Její otec s tím nesouhlasil, ale Šahrazád se nedala odradit. Požádala však svou sestru, ať jejím jménem požádá krále, zdali mu večer smí vyprávět příběh. Šahrijár souhlasil a tak Šahrazád vyprávěla králi po dobu tisíce a jedné noci příběhy, které byly tak dlouhé, že nikdy nekončily se svítáním, přičemž král byl vždy zvědav na pokračování. Když Šahrazád své vyprávění, během kterého porodila králi tři syny, dokončila, nechal jí Šahrijár pro její moudrost, věrnost a lásku k němu na živu.

Nejrozsáhlejší a literárně nejhodnotnější částí knihy jsou pohádkové příběhy s množstvím nadpřirozených bytostí, čarodějných předmětů, kouzel a zaklínadel, další velkou část tvoří dobrodružné, cestopisné a rytířské příběhy. Anekdoty, bajky a mravoličná vyprávění bývají většinou zakomponovány do větších celků.
Marylin77
  12. 6. 2010, 21:43
Tyto pohadky jsem si cetla jako mala pred spousty let a pak jsem cetla i mladsimu brachovi. Dodnes ji mam ulozenou v knihovne mezi oblibenymi knizkami.