Za krásnější svět

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Barrister & Principal - 2013
ISBN: 978-80-7485-002-8

Barrister & Principal (2013) 978-80-7485-002-8 460

Proč se nám líbí památky a stará města? Proč nás nicméně překvapují novostavby s klasickými sloupy a ornamenty? Jak se v uplynulém století sympatie ke starým – tradičním – architektonickým formám vyrovnávaly s novými potřebami? Co všechny tyto formy spojuje a jak nám mohou nadále prospívat? Cestu k odpovědím na tyto a podobné otázky nabízí kniha Za krásnější svět. Předkládá dějiny tradicionalistické architektury ve 20. a 21. století – první takové dějiny v českém jazyce a dosud nejdůkladnější i ve světovém kontextu. Kniha stojí na průkopnické analýze úlohy vkusu v diskusi o architektuře a na rozboru současného zahraničního úsilí postavit teorii architektury na vědeckou bázi. Z tohoto základu vychází historické kapitoly, probírající odborně objevným a zároveň čtivým způsobem stavby a osobnosti reprezentující tradicionalistický přístup v architektuře a památkové péči ve světě a v českých zemích od konce 19. století do současnosti. Kniha je určena historikům a kritikům umění, architektům, urbanistům, památkářům, studentům těchto oborů a dalším zájemcům o architekturu a péči o životní prostředí. (Založil/a: Barabura)

Martin Horáček Martin Horáček
*1977