Spoutaný Prométheus / Upoutaný Prométheus

Spoutaný Prométheus / Upoutaný Prométheus

Rezek - 1994
ISBN: 80-901796-0-6

Rezek (1994) 80-901796-0-6 90
Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění (1914)

První část trilogie, z dalších částí dochovány jen fragmenty. Titán Prométheus dal i přes Diův zákaz lidem oheň a umožnil jim tak pokrok. Za to byl připoután ke Skythské skále, a když nechtěl prozradit, jak je možné zahubit Dia, byl svržen do nitra země.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: japol)

Aischylos Aischylos
*525 př. n. l - †456 př. n. l

Myrddin33
  1. 4. 2015, 22:50
Starořečtinu bohužel neovládám a tak se musím spokojit s českým překladem. Trochu nevkusně jsem knihu četl ve čtečce (tedy mne to přijde trochu nevkusné čísti dílo takto letité ve čtečce). Knihu nehodnotím, protože tak trochu nevím, jak přesně ji ohodnotit. Samotný děj se mi zdál hodně prostý a obohacen mnoho přidruženými hovory, které ve mne nezanechaly moc hluboké stopy. Samozřejmě se jedná o klasický příběh a mohu se cítit jako člověk zavázán Prométheusovi za dar ohně a záchranu lidského pokolení. Ale bohužel Aischolovo podání mne nijak zvláště nenadchlo a mnoho ve mne nezanechalo...
Jandovka
  27. 3. 2013, 10:06
je to asi hodně o překladu, když nejste mistry ve starořečtině. To samé by se ovšem dalo říct i o Shakespearových Sonetech, které mě velice zklamaly právě kvůli mizernému překladu ničícímu jakýkoliv zážitek z díla.
Preambule
  22. 12. 2014, 14:08
Samotný příběh (rozuměj Prométhea ve Starých řeckých bájích a pověstech) mám moc ráda, ale Aischylovo podání nenadchlo. Je zde příliš heroismu, dialogů a žádná akce (ve srovnání s jinými antickými autory tragédií).
I přesto je ale příběh Prométheova nezlomného ducha nesmrtelný a hlavně bez jednoznačného určení dobra a zla (sice dal lidem oheň, ale Zeus poté na lidi svrhnul nemoci, bídu, smrt a tak dál).
Dokážeme i dnes tolik trpět jen pro vlastní přesvědčení? A pro koho vlastně pak trpíme? A co naše svědomí, vyrovná se s rozporuplnými kroky?