Spálil jsem Adolfa Hitlera

Podtitul: Vzpomínky Hitlerova osobního řidiče

Víkend - 2013
ISBN: 978-80-7222-916-1

Víkend (2013) 978-80-7222-916-1 152

Autentické zápisky Ericha Kempky jsou zajímavým dobovým dokumentem, v němž je subjektivně a zajímavě popsán pohled muže, jenž od začátku 30. let byl profesně velmi úzce a osobně spjat s Adolfem Hitlerem. Zápisky vyšly několikrát pod názvem Ich habe Adolf Hitler verbrannt (Spálil jsem Adolfa Hitlera). Kempka, osobní Hitlerův řidič, popisuje léta, která strávil s Hitlerem od roku 1932 do jeho smrti. Velká část je věnována posledním Hitlerovým dnům v bunkru a posléze spálení ostatků jeho a Evy Braunové, na němž se Kempka podílel. Tento dokument lze srovnat se zápisky Hitlerovy sekretářky Traudl Jungeové. Částečně její pohled doplňuje. Kempka žil po Hitlerově boku a stejně jako například T. Jungeová a mnoho dalších zaměstnanců Hitlera uctíval, obdivoval jako osobnost a o většině nacistických zvěrstev ani nevěděl. Omezuje se výhradně na bezprostřední osobní zážitky s Hitlerem a nezmiňuje se o politicko-společenském kontextu ani neuvažuje o ideologii a válce. Prostě vypráví o tom, co prožil. (Založil/a: alča87)

cachanell
  11. 3. 2016, 7:15
Zvláštní kniha - možná trochu ospravedlňující. Adolf Hitler pohledem jeho osobního řidiče. Adolf Hitler v jeho pohledu vychází jako velmi inteligentní, příjemný, trochu osobitý a velmi vnímavý muž. Ovšem autor stále zdůrazňuje, že nehodnotí historickou osobnost, ale svého šéfa, se kterým strávil 10 let. Největší část knihy je věnována posledním dnům války a smrti Adolfa Hitlera.