Smrt přichází do Pemberley

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Motto - 2013
ISBN: 978-80-7246-639-9

Motto (2013) 978-80-7246-639-9 296

Slavná anglická detektivkářka P. D. Jamesová tentokrát úplně jinak. Záhadnou smrt příbuzného budou řešit hlavní postavy z románu Jane Austenové Pýcha a předsudek. Přípravy na ples lady Anne vrcholí, hosté se sjíždějí a pan Darcy a jeho choť mají plné ruce práce s doladěním posledních detailů. Jejich plány ovšem naruší příjezd Elizabethiny sestry Lydie Wickhamové. Ta svým oznámením, že byl v lese zavražděn její manžel, spustí lavinu dalších událostí a komplikovaných vyšetřování. (Založil/a: alča87)

togaf
  13. 11. 2014, 15:27
Líbí se mi, že se Jamesová drží lehce ironického stylu Austenové a navozuje nostalgickou atmosféru Anglie na počátku devatenáctého století. Tento styl se jí daří udržet po celý román, který se ovšem detektivkou dá nazvat jen velmi obtížně. V románu sice je detektivní zápletka, ale samotnému vyšetřování příliš času nevěnováno není. Na konci knihy se během rozhovoru několika postav objasní, jak a proč k vraždě došlo, ale sám čtenář nemá šanci pachatele nebo motiv odhalit.
VenDulin85
  30. 11. 2014, 17:59
Jak nemám ráda srovnávání knih a filmů, tak tady mi filmové zpracování vyjde o hvězdu líp. Jako pokračování notoricky známého děje Pýchy a předsudku velmi dobré, ale detektivky chtiví čtenáři si moc na své nepřijdou. Detektivka má udržet v napětí až do konce, kde se teprve čtenáři dozví jak a kdo a proč, tady se to dozvídáme brzy a konec je již jen nudné (ano, bohužel to slovo musím použít) vysvětlování a jednoho to až uondá. Ve filmové sérii se tvůrcům podařilo celý děj šikovně zakčnit, z Elizabeth udělali tak trochu detektiva v sukních a prostě.. to mělo šmrnc :-).
Proč tedy dávám 4*... Mám ráda jakýkoli návrat do viktoriánské Anglie a když odhlédnu od detektivní linie, příběh je vydařený a postavy jsou napsány velmi hezky.
Irene
  15. 1. 2014, 7:00
Hmmm, tak to bylo dobré. Zdá se mi, že "Píďa" Jamesová umí nejen soudobou detektivku. Myslím, že skvěle napodobila styl Jane Austenové a zůstala i věrná charakterům postav, což u pokračování nebývá vždy pravidlem.