Originální název: Long Way Down

BB art - 2014
ISBN: 978-80-7461-484-2

BB art (2014) 978-80-7461-484-2 280
BB art (2005) 80-7341-524-0 279

Silvestr na střeše věžáku Toppers' House na severu Londýna, oblíbeném místě sebevrahů. Čtyři neznámí lidé mají zanedlouho zjistit, že skoncovat se životem naprosto není soukromá záležitost, jak si původně představovali. Věčně opálený Martin Sharp je zkrachovalý moderátor ranního televizního pořadu, jenž měl všechno, co si muž muže přát - děti, ženu, báječný domov, skvělou práci - a o všechno přišel. Sebevražda Je pro Martina logickou a přiměřenou reakcí na život, který se nedá žít. Maureen nemá toho večera jinou možnost, protože Matty zůstal doma. Nikdy nebyl schopen běžných věcí, které děti dělávají - třeba chodit nebo mluvit - a jeho milující matka Maureen se s tím již nedokáže vyrovnat. A tak se tato svědomitá katolička odhodlá spáchat "nejtěžší ze všech hříchů". Také Jess je připravená skočit a absolvovat krátký let. Na střechu ji dohnaly zlomené srdce, osamělost, úzkost dospívání, sedm koktejlů a dva silné ležáky. Poslední je JJ - vysoký, elegantní Američan, jenž vypadá jako rocková hvězda a někdy si myslí, že jako rocková hvězda hraje na kytaru, který klesá pod tíhou hromady svých problému a přináší pizzu. Čtyři neznámí lidé, kteří byli ještě před chvílí přesvědčeni, že jsou sami a se vším skoncují, se rozdělí o pizzu a dají se do řeči - jen aby nakonec zjistili, že mají společného dokonce ještě méně, než se zprvu zdálo. (Založil/a: skjaninka)

Keatin
  13. 4. 2012, 7:54
Zajímavý příběh, to bezesporu. Opět se kniha dobře četla, jak je u Nicka Hornbyho zvykem, nicméně je to pro mne nejslabší \"Hornbyovka\".
scajo
  22. 5. 2013, 23:23
No pane jo. Na tuhle knížku jsem se těšil jak malej Jarda a nakonec jsem ji rychle přelouskal jen proto, abych se konečně mohl vrhnout na něco jiného. A přitom to začalo tak skvěle! Celá první část je povedená, líbily se mi postavy (hlavně Maureen) a chytl mě styl vyprávění ve čtyřech různých ichformách. Jenže pak se to nějak zlomilo a jednotlivá vyprávění mi začala jít dost na nervy. Když nepočítám uvěřitelně ztrápenou Maureen, tak se postavy často chovaly vyloženě nesmyslně a na to, že to mělo být ze života, to místy bylo těžce mimo realitu. A největší mínus je v tom, že narozdíl třeba od Kingových hororů (jo, hororů) tady ze mě autor nevyždímal prakticky žádné emoce, a to to byl příběh o čtyřech lidech, kteří se chtěli zabít... Ortel - hezky napsané zklamání.
VenDulin85
  21. 7. 2014, 7:51
Moje čtvrtá hornbyovka, u které jsem udělala malinko velkou chybu, a sice že jsem šla nejprve do kina na film, než jsem si ji přečetla. Film sice nebyl vůbec špatný, ale všechno v něm tak trochu učesali, takže při čtení jsem pak zažívala mnohdy nepříjemné wtf pocity (Penny je milá?? apod.)
Ohlédnu-li ale od tohoto faktu, musím Nicka pochválit, protože v Dlouhé cestě musel mluvit jazykem čtyř lidí, čtyř značně rozdílných lidí, byť v případě nevymáchané huby Jess s tím asi neměl problém :-). Podtrženo sečteno, příběh jako vždy originální s nálepkou Hornby, což znamená skvělé úvahy o smutných věcech, psány vtipným stylem.
Taylor
  21. 4. 2014, 15:40
Moje čtvrtá Hornbyovka a opět velká spokojenost. Kniha je jak už je u Hornbyho zvykem velmi zábavná a čtivá.
JarKun
  19. 5. 2013, 13:01
Moje první přečtená knížka od Hornbyho a asi z toho i těží. Naprosto mě nadchla už od prvních řádek. Skvělý nápad prolínat vyprávění čtyř postav, zvlášť, když se občas v jednotlivých kapitolách vyjadřují k témuž ději, ale každý svým odlišným způsobem vnímání. Už dlouho jsem se tak srdečně nenasmál. V závěru už trochu člověk ztrácel pozornost, ale nic to neubralo na tom, že některé pasáže se dají číst pořád dokola.
Tosim
  13. 7. 2014, 5:04
Od vynikajícího netradičního náměu přes poněkud tápající střed vyprávění se Hornby dostává až k dost nečekaným rozuzlením, jak je u něj ostatně zvykem. Knihu jsem četl poprvé, jinak jsem zatím obeznámen pouze s autorovy povedenými filmovými adaptacemi (Jak na věc, Všechny moje lásky). 70%.
Dominie
  22. 9. 2015, 18:14
Já jsem spokojená. Příběh naprosto skvělej, skvělý nápad, skvělé rozvinutí, zamilovala jsem se do Jess - je to podobná držka jako já, a mám hrozně ráda, když se někdo s někým "nesere" :D Konec jsem čekala trošku dramatičtější, ale už od počátku jsem věděla, že takhle nějak to dopadne. Zkusím ještě zkouknout film a uvidím, jestli ten mě nadchne nebo zklame. Ale rozhodně si nemyslím, že mě bude bavit více než kniha, to se často nestává ;)
Vatanen
  26. 8. 2012, 22:24
Pro mě naopak nejlepší "Hornbyovka". Má to lidskost, příběh, téma, myšlenku, hořkovtipnej smířlivej humor a perfektní formu 4 hlavních postav, které se střídají ve vyprávění. Arogantní vyhořelá celebrita, konzervativní puťka, borec kterej není schopnej vyrovnat se s tím, že je věkem už dospělej a jeho plány a sny moc nevyšly, a rozjetá pubertální průserářka, vyrovnávající se se zmizením své starší ségry... společného nemají v podstatě nic mimo zážitku ze silvestrovské noci - ten z nich společně s lůzrovskou sounáležitostí vytvoří něco na způsob terapeutické partičky, která plánuje a oddaluje další pokusy odejít ze světa po způsobu Kurta, Virginie Woolf a dalších. Jak už to u Hornbyho bývá (zejména "Všechny moje lásky"), člověk se v jeho postavách dost často poznává a i ve vážnějších pasážích vyloudí vědoucný úsměv, těm postavám včetně Martina nejde nefandit. Po některých kapitolách dost častu sáhnu opakovaně, skvělá knížka.
Pets
  9. 11. 2014, 18:16
"Moje generace má problém s tím, že si všichni myslíme, kdovíjak nejsme geniální. Není pro nás dost dobré něco vyrábět, prodávat, učit nebo prostě něco dělat; musíme něčím být."

Velmi čtivé, ke konci už jsem měla pocit, že kniha trochu ztrácí spád, ale jinak vydařené dílo. Autor prokázal parádní nadhled i schopnost vykreslit čtyři naprosto odlišné charaktery. Střídání perspektiv mě bavilo. Umím si představit, že bych se ke knížce ještě vrátila, takže super!
MikaRO
  13. 8. 2012, 19:38
Souhlasím s níže psaným komentářem. Téma se dalo rozhodně více rozvinout, ale bohužel se tak nestalo. Chtělo by to přidat na dějovosti. Nicméně, kniha celkem ušla, rozhodně však nenadchla. Toto je má první Hornbyovka, tak doufám, že jsou na tom jeho další díla o poznání lépe.
HiHero
  17. 5. 2012, 21:37
Abych pravdu řekla, očekávala jsem od této knihy mnohem víc. Jistě má dobrý námět, ale děj mě moc neupoutal.