Člověk na celý život

Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Avicenum - 1990
ISBN: 80-201-0071-7

Avicenum (1990) 80-201-0071-7 144

Člověk na celý život - tak myslíme na někoho, s kým chceme žít až do smrti.
Těmito slovy, touto jednoduchou definicí, otevírá známá polská autorka, dlouholetá vedoucí manželské poradny ve Varšavě, svou úvahu o složitém a náročném „umění být spolu“. Na počátku má být jistě správná volba budoucího partnera, však kdo z nás takto správně uvažuje, je-li prostě zamilován, že... Autorka to ví, a proto nás uvážlivě a starostlivě provází od prvního, častokrát rozhodujícího citového vzplanutí až po střízlivou realitu a leckteré i krize manželského soužití, s nimiž si tak mnoho mladých, ale i starších lidí prosté neví rady. Zvolila pro nás cestu vzájemné tolerantnosti a úcty a zdůraznila potřebu každého člověka být milován a milovat.

A proto, uvažujeme-li, „zda člověk, kterého jsme si vybrali, bude pro nás dobrým partnerem na celý život, měli bychom také důkladně zkoumat sami sebe a uvažovat, jakými partnery pro život budeme my sami. Zda bereme v úvahu jeho (nebo její) očekávání a požadavky, když vyslovujeme očekávání a požadavky vlastní. A zda je vztahujeme i na sebe, když myslíme na své budoucí manželství“.

Dodejme: nejen na budoucí manželství, ale i na to, které již náš život spojilo. (Založil/a: mauvais-ange)