Proti umění

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Havran - 2013
ISBN: 978-80-87341-17-9

Havran (2013) 978-80-87341-17-9 132

Prozaický text z roku 2011 uznávaného norského spisovatele Tomase Espedala (nar. 1961) Proti umění je esejistický román o člověku, který tvrdě pracuje, aby se stal spisovatelem. V nemilosrdně přítomném čase autor píše zdánlivě nedějový příběh o proměnách života a každodenní práci, o pohybu a klidu, o stěhování a zabydlování, o knize vlastní i o knihách jiných autorů. A kromě toho vypráví o rodině a o tom, jak se předcházející generace otiskují do svých potomků. Děj, skrývající se spíše mezi řádky, vytváří mistrovskou etudu na dané téma, jež osloví každého, kdo má rád skutečnou literaturu. (Založil/a: mauvais-ange)

Tomas Espedal Tomas Espedal
*12.11.1961

kachniknihy
  4. 6. 2015, 20:34
Životopisný román nedodržující časovou souslednost ani to, že vypravěčem v ich-formě by měl být pouze autor. Kniha mě zaujala už v prvních několika větách, četla ji ale aspoň měsíc, nedalo se moc přečíst v kuse, byla nabitá silnými myšlenkami. Jako by byl život každé postavy tragédií, na kterou si však žádná z nich nestěžuje. Román o rodině, o láskách a o stěhování.
Doporučuji!