Špalíček veršů a pohádek
Originální název: Špalíček veršů a pohádek

Studio trnka - 2014
ISBN: 978-80-87678-21-3

Studio trnka (2014) 978-80-87678-21-3 288
Albatros (2008) 978-80-00-02190-4 292
Albatros (1974)
Státní nakladatelství dětské knihy (1950)

Oblíbená knížka krásných básniček a pohádek z pera a štětce dvou velikánů literatury pro děti. Krátké, hravé verše o zvířátkách, rostlinách, lidech a věcech kolem nás jsou snadno zapamatovatelné a potěší ty úplně nejmenší. Známé i méně známé pohádky jsou v Špalíčku přebásněné i v próze. (Založil/a: marta-b)

František Hrubín František Hrubín
*17.09.1910 - †01.03.1971

Jiří Trnka Jiří Trnka
*24.02.1912 - †30.12.1969

Ariko
  15. 9. 2014, 20:01
Úplně si pamatuji ten obal a to, jak moc jsem chtěla mít tuhle knížku doma. Zatím jsme jí měli jen v knihovničce v první třídě, kde jsme z ní četli. Možná už vím, co oupit k Vánocům
Rames
  5. 10. 2011, 19:56
Nádherné pohádky ,krásné říkadla,milé básně. Kniha která ve mě probouzí národní hrdost.
Když narodí se maličký,
dar vidění má pod víčky, .......:-)
eliza
  2. 1. 2014, 21:28
Knížka, která u nás doma trpěla věčným předčítáním a prohlížením, takže z ní dnes zbyl svátostně opečovávaný salát. Něco jako bible mého dětství.
Paity
  4. 9. 2013, 15:22
Opravdu překásné pohádky a ještě lepší říkadla. Některá bych si ještě po jednom shlédnutí v knížce dokázal vybavit. Prostě František Hrubín uměl.
Kačúd
  15. 2. 2014, 14:33
Na této knížce jsem se učila číst. I když mě Květuška (nebo spíš baba Zimice) jako dítě děsila, a ztracené Kuřátko mi vhánělo (donedávna!) slzy do očí, na Špalíček vzpomínám s láskou. K tomu ještě Trnkovy překrásné a vkusné ilustrace...Nádhera!
Regien
  20. 12. 2012, 10:27
:-)Špalíček....kniha, která mě provázela prakticky celým dětstvím.
Nejednou mi krátila dlouhou chvíli, když jsem ležela v posteli, třeba s chřipkou.
Nejednou mi její krásné, snadno zapamatovatelné verše, tichým, klidným hlasem předčítala babička.
A kolikrát jsem ji, jako malá, vzala do rukou sama a četla si z ní, nebo z ní neuměle předčítala o pět let mladšímu bráškovi.
Ty vzpomínky jsou nádherné.
Moc krásně se s ní vyrůstalo.
A moc krásně později vzpomínalo na mou babičku, která mi, bohužel, zemřela když jesm končila pátou třídu.
Jak ráda byc ji teď vzala do rukou a četla z ní svým synovcům, nebo dcerce.
Jenže kniha se....ano, částečně asi i mou vinou....před cca 20 lety přestěhovala se mnou k mému prvnímu (a poslednímu) manželovi....kde rodina nevěnovala knihám takovou lásku a péči a veškeré mnou přivezené knihy skončily na jedné hromadě ve sklepě (v paneláku)....kam zatékalo.
Když naše manželství po roce a půl zcela zkrachovalo, můj manžel mi odmítl, tou dobou už značně poničené, knihy vydat zpět.
Když jsem pro ně o rok později přijela s podporou otce a právníka, bylajich většina už prodaná nebo rozdaná a zbytek byl zcela zničen.
Mezi těmi zcela zničenými knihami byl i "můj" Špalíček.
Tenkrát jesm knihu opravdu obrečela.
A od té doby ji sháním.
lucajda
  26. 12. 2010, 19:36
Moc krásná kniha, miluju pohádku o Květušce a zahrádce. Jako dítě jsem v ní listovala snad každý den, a když byli malé moje děti, tak jsem jim z ní předčítala.... Jak to bylo pohádko, zabloudilo kuřátko, za zahradou mezi poli pípá pípá nožky bolí....:-)
klara
  25. 9. 2010, 21:20
Tak tohle je báječný, jestli se chcete naučit pohádky z paměti, abyste nemuseli dětem svítit při usínání, tak sáhněte po Špalíčkovi, verše od Hrubína jsou geniální - ..Dědek v dřepu sází řepu.., ...liško liško, ty jsi mluvka, nevěřím ti ani slůvka...,..sháním na zub kousek trávy, po trávě se dobře tráví...- to zkrátka nikdy nezapomenete. A Jiří Trnka...