Spánek

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Odeon - 2013
ISBN: 978-80-2071-536-4

Odeon (2013) 978-80-2071-536-4 80 vázaná

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná povídka Harukiho Murakamiho, jejíž protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik. (Založil/a: Manon)

Introvert
  9. 7. 2014, 15:45
V této knize Murakami dokázal, že je Mistr ve vyjádření pocitů. Děj kniha prakticky nemá, přesto je vše psáno tak sugestivně... Čteno ve dne, ale měla jsem pocit, jako by byla noc.
A jak už zde bylo řečeno - obrázky jsou opravdu hodně, hodně dobré.
s-reader
  7. 1. 2014, 14:10
V čem tkví avizovaný svět, v němž neplatí běžná pravidla, do kterého se hrdinka dostává? Pokud by čtenáře na tuto skutečnost neupozornila anotace, asi by si toho v povídce ani nevšiml. Přesto je v něm několik nezvyklých detailů, které ovšem mohou svádět k nadinterpretaci. Murakamiho hrdinka může být obětí souhry náhod, nebo může prostě jen prožívat zvláštní sen ve spánku, který si neuvědomuje.
Ilustrace německé umělkyně vytvářejí z vydání povídky literární skvost. Nakladatelství Odeon výtvarnou stránku plně respektovalo a vytisklo knihu na kvalitním papíru o vysoké gramáži. Kombinace bílé, černé a šedostříbrné u grafik Kat Menschik působí velmi zajímavě a vhodně doplňuje vyprávění Haruki Murakamiho.
Kůstka
  21. 4. 2014, 12:54
Z ilustrací v knize jsem nadšená! Z příběhu už o něco méně, ale musím uznat, že to mělo opět hodně zajímavou atmosféru, jako všechny Murakamiho knihy. Bylo by fajn nemuset pár dní spát, člověk by zvládl tak strašně moc věcí.. Ale sedmnáctou noc už bych asi nevěděla co s takovým časem a asi bych propadala panice, přece jenom spánek je moje oblíbená činnost.
Fade
  6. 1. 2014, 19:42
Občas si říkám, že by bylo krásné nemuset spát. Člověk by stihl tolik věcí, přečetl by tolik knih, naučil by se toho tolik do školy (malé ušklíbnutí). "Spánek" z nespavosti dělá něco krásného, melancholického, lákavého a taky trochu nebezpečného. Škoda, že tak hrozně ráda spím.
Ty ilustrace mě fascinují. Strana 68, moje oblíbená.
Ronnie
  27. 10. 2016, 18:06
Spánek je první knížkou, kterou jsem od Harukiho Murakamiho četla. A nevím, mám z ní dost smíšené pocity. Když jsem knížku dočetla, nevěřícně jsem hledala další stránky, protože první, co mě napadlo bylo: "Takto přece žádná knížka nemůže končit!" Čekala jsem opravdu různé konce, ale toto ne...
Malinko mě děsí, že bych se pustila do dalších Murakamiho knížek, pokud by i ostatní jeho dílka měla končit takto "nedokončeně."
Knížka je ale jinak velice čtivá a doplněna krásnými ilustracemi. Dávám plný počet hvězdiček.
lusk_lusk
  9. 4. 2015, 22:00
Po vizuální stránce úžasné. Pokud chci ohodnotit samostatně textovou část, nazvala bych ji pouhým slohovým cvičením. Plitké a bez nápadu - vyjma lehkou paralelu hlavní postavy s hrdinkou románu, který se jí stane něčím jako drogou či obsesí. Velmi mne překvapil vysoký průměr hodnocen, snad díky grafickému doprovodu, možná díky obdobě jevu známého z výtvarného umění -tzv. instituciální teorii umění. Jméno autora (zde za instituci) dodá šlehačku bez které je pohár prostě jen rozteklou zmrzlinou.
Katniss Lavender
  11. 6. 2015, 21:47
Vůbec nevím, co k této knize napsat... Bylo to zvláštní, styl psaní se mi líbil, ale být ta kniha delší, asi ji odložím. Asi jsem čekala něco jiného...
Michelle S
  20. 3. 2014, 17:42
Povídka typicky "murakamiovská". Je to intimní, lehce surrealistické, zastřené, je tam vážná hudba, jsou tam ruští klasici... - prostě Haruki, jak ho známe:-) Pravda, některé jeho povídky se mi líbily o trochu víc, ale to nemění nic na tom, že takhle je dobrá. Ale co ten konec?:-o Když jsem dočetla, honem jsem si zkontrolovala, jestli opravdu nenásledují žádné další stránky... Nenásledovaly. Co mi naopak zase zlepšilo požitek ze čtení jsou rozhodně nádherné ilustrace:-)
Ale celkově mi téma "nespaní" jako člověku, co má často velký problém usnout a když už usne, často se mu zdají podobně hnusné věci, jaké zažívala hlavní hrdinka, bylo docela dost blízké.
tynuska37
  2. 2. 2014, 23:36
Nejsem si dost dobře jistá, co k této povídce napsat, což mě ovšem nijak nepřekvapuje, protože Murakami má obecně ve zvyku zanechávat ve mně spoustu jen těžko popsatelných pocitů. Během čtení jsem měla neustále pocit, že mě povídka příliš nezaujala, takže o to zákeřnější byla depresivní stísněnost, která na mě dopadla po přečtení poslední strany.
Jako u několika svých předchozích knih vás autor zavede přímo doprostřed dění - dozvíte se, že se něco děje. Je vám nastíněno, co že se to děje. Ale proč se to děje, odkud se to vzalo, co to vlastně je a kde to končí, to zůstává nezodpovězeno. A o to víc to člověku leze na mozek. Zkrátka dvěma slovy: Haruki Murakami.
P.S. Atmosféře dílka rozhodně prospívá i vizuální stránka knihy, na tu nesmím zapomenout, protože ta je skutečně skvostná. Jsem moc ráda, že nás Odeon tímhle vydáním počastoval.
Kosac
  9. 11. 2016, 22:09
O tom, že se to dobře čte psát asi nemusím... Čekal jsem ale něco jiného. Chybělo mi tam trochu víc právě toho zmiňovaného mimosmyslového prostoru. A konec? Ten mi přišel jak kdyby byl od někoho jiného.
lucascus
  5. 6. 2014, 22:32
Docela slabota, teda. První knížka Murakamiho a už mě zklamala. Dám mu ale ještě šanci. Pár stránková povídka o spánku, či spíše o životě bez něho, mě opravdu nemůže nasytit slastí. Ale budiž. Je to jen povídka, co nevidět se pustím do jeho románů.
Alchemi
  13. 9. 2016, 20:46
Spánek není možná Murakamiho nejlepší dílo, mě každopádně zaujalo. Od začátku mi přišla zajímavá myšlenka, kniha je nádherně ilustrovaná... Co mě při čtení rušilo byl ten poněkud neosobní přístup vypravěčky ke své rodině, i když se to může zdát jako prkotina. Měla jsem z toho smíšené pocity, z konce mě mírně zamrazilo. Celkový dojem ale velmi dobrý a budu doporučovat dál :)
Emmilli
  7. 2. 2015, 19:03
Souhlasim s komentářem uživatelky Belly asi k tomu nemám ani co vic říct taky je to moje první knížka od Murakamiho a nějak jsem ji nepochopila. Knížka neměla žádný děj spíš mi to přišlo jako nějaký deník ženy která proste nemůže spát. Nemělo to žádný konec nebo jsem ho opet nepochila. Určíte si ještě od Murakamiho něco přečtu protože si myslím, že tato knížka se možná trochu vymyká obsahove jeho ostatním knihám.
Bella
  17. 10. 2014, 9:08
Moje první kniha od Murakami a musím říct, že se mi příliš nelíbila. Přišla mi celá taková neosobní, prostě jsem neuvěřila tomu, že ji vypráví žena. Neumím si představit, že bych v duchu svého manžela a syna oslovovala právě tímto označením, ani jednou nepoužila jejich jména a ani jednou o nich neřekla nic, co by ukazovalo, že jsem na ně pyšná. (Podotýkám, že jsem bezdětná a svobodná - možná trochu naivní). Asi jsem knihu nepochopila, nebo jsem jen nedokázala vstřebat pomezí snu a deprese. Ilustrace se mi naopak líbily hodně a možná i díky nim jsem knihu dočetla. Zkusím ještě nějakou knihu od autora a možná zpětně pochopím i tuto.
veselice
  18. 6. 2014, 11:56
Velice pěkné vydání. Super ilustrace. Ale tady se mi jeví, že obal daleko předčí obsah. Knihu jsem měl za hodinu přečtenou a jaksi mi utekla pointa :-) Kdyby to nebyl dárek, litoval bych nejspíše utracených peněz.
Mayaku
  13. 7. 2016, 15:28
Je paradoxní, že kniha o nespavosti mě (doslova) uspala. Není to špatně napsané, ale nuda je to hrozná - na tohle u Murakamiho opravdu nejsem zvyklá. Jediné, co příběh pozvedá, jsou perfektní ilustrace od Kat Menschik.
HDosoudilová
  21. 1. 2016, 11:06
Moje druhá zkušenost s tímto autorem. Přiznám se, že jsem v podstatě celou dobu čtení čekala, co z toho vyleze. Ale ono nic. Děj téměř žádný, v podstatě mi to ani nic nedalo. Jediné plus vidím ve stylu psaní a ve špičkových ilustracích. Další autorovy knihy už mě ale nelákají...
Boris Leto
  25. 3. 2015, 18:02
Velice zajímavý počin nutící k zamyšlení. Je málo knih, nad kterými člověk přemítá dlouho po přečtení a ještě má tendenci knihu rozebírat s dalšími lidmi. Za mě výtečná povídka.
Haremheb
  25. 2. 2014, 12:58
Mam HM rad, ale z teto knizku jsem lehce rozpacity. Mozna muj pocit vysvetluje komentar na jinem nejmenovanem serveru od uzivatele pistalka "... Problémem je, že na samostatně vydanou povídku se z logiky věci koukáme jiným prizmatem než na tu stejnou věc v povídkovém souboru. A jestliže v druhém případě můžeme Spánek vnímat v kontextu jiných příběhů a čistě jako povídku, vydání od Odeonu je již knihou. Knihou, obsahující pouhý výsek mnohem bohatšího celku, který pravděpodobně ani samotný autor neplánoval vydat takovýmto způsobem. Dostal jsem se tak k dilematu, jak celý výtvor hodnotit: jako kvalitní povídku, v níž si nespavost užívající žena čte ruskou klasiku, konfrontována se zvláštním světem okolo, který ne náhodou připomíná atmosféru Kafkových prací (ať neukončeností, nezájmem vysvětlovat apod.)? Protože – s klidem to přiznávám – Spánek není natolik výrazná, svébytná a nezapomenutelná práce, aby si zasloužila toto výsadní vydání." "Rozhodně se nejedná o žádnou samostatně vydanou povídku, ale součást povídkové sbírky „The Elephant Vanishes“ (vyšla v roce 1991), a ta si k českému čtenáři najde místo tak jako tak, neboť Odeon plánuje vydat celé Murakamiho dílo." Po druhem precteni pridavam hvezdicku :-)
javla
  22. 12. 2013, 10:51
Kniha pro nespavce. Povídka na asi padesát stránek, krásně vydané ilustrované knihy. Rychle se začtete, kdo občas "nespal" tak se najde :-), ilustrace neruší jdou k textu, předsádka knihy je potištěna můrami - docela výstižné, noční můra, když nespíte. Čtení spíše pro ženy.