Originální název: Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail

Ikar - 2015
ISBN: 978-80-249-2717-6

Ikar (2015) 978-80-249-2717-6 400
Ikar (2013) 978-80-249-2249-2 400

Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť.
V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington.
Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství. (Založil/a: alča87)

Cheryl Strayed Cheryl Strayed
*17.09.1968

Introvert
  30. 7. 2014, 18:26
Tohle byl neuvěřitelně silný zážitek. Co mohu od této knihy očekávat jsem víceméně věděla, ale že až tak...
Kniha je psaná velmi sugestivně. Spolu se Cheryl mi bylo horko i zima, bolelo mě celé tělo; bylo mi veselo i smutno, bála se i radovala.
Nemohu říci, že jsem se vším, co o svém nitru autorka píše, souhlasila. Ale stejně to tak pravděpodobně cítila ona sama, když na tuto náročnou ,,očistnou cestu" vyšla. Ve spoustě věcí část mě samotné s touto ženou souzněla a rozuměla jí.
Osvědčilo se mi knihu číst s PC po ruce - průběžné vyhledání příslušných míst Pacific Crest Trail na mapě či obrázcích Google udělá z četby úžasný zážitek...
Jeden z mých největších literárně - cestovatelsko - lidských zážitků poslední doby.
Tereeeza
  13. 10. 2015, 19:02
Do Divočiny, ač jsem se na knížku těšila hodně dlouho a film kvůli nepřečtení pořád odkládala, jsem se nejdříve nemohla vůbec začíst, hrozně mě to mrzelo, protože očekávání byla vysoká a já nechtěla být zklamaná. Pokračovala jsem ale dál a postupně se do příběhu začala dostávat, až v průběhu jsem také víc rozuměla samotné Cheryl, která mi nějakou dobu nebyla vůbec ani sympatická. Knížku jsem si nakonec ale moc užila, to, co Cheryl zažila je rozhodně na celý život a obdivuju, že něco takového zvládla, i když by asi potřebovala proplesknout za svou, v některých ohledech, nepřipravenost, vůbec netušila, co všechno se jí mohlo přihodit.
Jednotlivé postavy, které na své cestě potkávala, jsem si oblíbila stejně jako ona, i když mezi nimi vznikalo pouto, které třeba nebude dále rozvíjeno, mělo to své kouzlo.
Mínusem pro mě určitě byla absence obrazového doprovodu, Cheryl se sama vyjadřovala k tomu, že fotila, proč tam někdy tu fotku tedy nedala, nemusela bych si pořád googlit některá místa, která mě zajímala a pro mě by knížka byla ještě více plynulejší :)
V závěru jsem každopádně byla dojatá spolu s Cheryl a celkově můžu říct, že se mi její putování líbilo.
Pett
  15. 3. 2015, 22:46
Abych byla stylová, tak v tomhle jsem se trochu strayed... opravdu může být někdo v šestadvaceti po takovém dětství takové "tele" ? Mě z ní málem trefilo, její (nejen nadržené) myšlenkové pochody pro mě byly utrpením...
Četla jsem na doporučení, pro krásný a dojemný příběh- film jsem neviděla... ale bohužel já v tom shledala pouze naivní a plochou povrchnost... chyběla mi atmosféra, síla jejího zoufalství, napětí a strach o ní samotnou... jen jsem se modlila, aby zase neutratila všechny peníze a nepotkala dalšího krásného svalnatého chlapa, který by jí mohl v té její "duševní pouti" pořádně o*ukat..... snad jen ke konci příběh vygradoval a tím myslím tak posledních 50 stran, které jsem si užila... v tu jedinou chvíli jsem s ní cítila to zadostiučinění, strach a velký obdiv, že to dokázala .... a měla chuť sama sobě taky natrhnout v něčem zadek... nabízela se jedna hvězda navíc, ale bohužel těch 50 stran, které tomu předcházely jí zase ubraly... je mi líto, tato paní mi prostě nesedla...
Tyet
  20. 4. 2016, 7:45
Knížka je vtipná, svěží a upřímná. Autorka se nesnaží udělat se lepší. Od románu jsem vlastně nic nečekala a byla jsem mile překvapená, je to prima odpočinková četba, já jsem se bavila.
A musím říct, že Cheryl má můj obdiv, je dobrá :)
Potulný mnich
  4. 11. 2014, 11:57
Musím říct, že jsem při čtení cítil s hlavní postavou ten její strach, trýzeň, zimu ale i radost při putování na PCT. Některá místa jsem si našel na internetu,abych měl ucelenou představu, jak je to náročná ale zároveň nádherná trasa. Člověka to opravdu láká zabalit si a vyrazit.
Pim
  30. 12. 2014, 8:49
Cheryl je dost dobrá, že šla sama a nezkušená do tak náročné cesty. Hodně inspirativní kniha, která se dobře čte. Kdesi v mrňavém koutku mé duše byla kdysi touha cestovat - jen tak. Chození po horách. Mám už ale pocit, že když bolí noha, tak jsem asi skončila. Ale jestli mohla Cheryl jít tak dlouho den za dnem se svýma bolavýma nohama, tak jak popsala v knížce, tak možné je všechno. Proč by to nešlo?
Obdivuju, že si Cheryl troufla jít sama do divočiny, což vzhledem k těm zvířatům a nechráněnosti divočina opravdu byla. Že zvládla strach a vydržela, dokázala si poradit. Že vůbec vyrazila. Líbilo se mi, kolik jich tam nakonec bylo "spolu" a jakou si asi museli být oporou. Skvělá knížka.
calamity-jane
  3. 11. 2016, 7:17
Jsem z knihy celkem na rozpacích: líbil se mi příběh. Celkem jsem se do něj vžila a začala jsem se těšit, až zase budu moct zabalit batoh a někam vyrazit. Něco mě ale na knize rozčilovalo, nejsem schopná to přesně specifikovat. Možná to byl ne až tak dobrý popis strachů a úlev, které tam Cheryl zažila.
venison
  12. 6. 2015, 17:16
Po dlouhé době kniha, která ve mě vzbudila hromadu emocí a donutila mě nad příběhem opravdu intenzivně přemýšlet.. Mnohými je vytýkáno, že hlavní hrdinka je naivní, nezkušená a neohrabaná postava, ale to mi na ní přišlo velmi sympatické.. Snaží se na dlouhé a velmi obtížné pouti objevit sama sebe a pokusit se o násilný přerod dívky na ženu.. Vyrovnat se se světem kolem sebe bez ochrany ať už rodinné nebo hmotné.. Snaží se sama sobě dokázat, že na těžký úkol má, i když je zcela nepřipravena a špatně (nebo vůbec) nevybavena.. Záviděla jsem jí její odvahu ve svém životě něco změnit a "očistit" se.. Ne každý by dokázal na tak dlouho opustit civilizaci a vystačit si sám se sebou.. Mě osobně by mnohem více vadil fakt, že ani nevěděla, k čemu se po této cestě vrátí a jak bude dál žít.. Navíc jako přírodomilec jsem si vychutnávala každou stránku a představovala si okolní krajinu, poznávala s ní divokou přírodu a představovala si, že jí provázím.. Krásná byla i část, kdy si rovná své hodnoty a priority.. Překonává sama sebe.. Svou fyzičku, svůj apetit i své sexuální pudy.. Pro mě jde o zcela nový literární směr.. Něco mezi Londonem a lehčí beletrií.. Krásná kombinace prolínajících se stylů a dějových linií.. Po přečtení mám chuť si knihu dát znovu a znovu a znovu dokud jí nebudu znát z paměti :-D
wendieta
  28. 4. 2015, 18:13
Chtěla bych mít tolik odvahy jako Cheryl. Úžasná knížka, která vás pohltí, dojme, rozesměje a při čtení vás nejednou napadne, že byste se měli taky vydat na cestu za dobrodružstvím. S každým ulomeným nehtem mi zabrnělo v chodidlech. Knihu řadím mezi mých pět nej a těším se, až se do ní v budoucnu pustím znovu.
XZvire
  27. 10. 2015, 16:08
Divočina je velmi poutavý příběh jedné mladé ženy. Do knihy jsem se hned začetla. Bohužel jsem viděla film dřív než přečetla knihu, tak jsem věděla, co mě čeká. Film byl v podstatě věrnou kopií. Kniha mi doplnila myšlenky, emoce, pocity hlavní postavy. Film mi zase pomohl si popisované prostředí lépe představit. Přečtení knihy mi trvalo poměrně dlouho, ale to jen proto, že jsem věděla, co mě čeká a tak nějak jsem dávala přednost jiným knihám. Rozhodně doporučuji si přečíst nejdřív knihu!
Huckleberry Finn
  5. 10. 2014, 14:53
Po dlouhé době opět vinikající kniha která mě velmi bavila, a kterou jsem nedokázal odložit. Dokonce mi bylo líto, že stránky rychle ubývají. Divočina se čte velmi dobře, je zručně napsaná i přeložená, ne každého však osloví. Zdlouhavý popis putování není asi pro každého. Kniha vznikala podle deníkových záznamů, je psána v ich-formě, je napínavá, dobrodružná, inteligentní a především humorná - autorka si dokáže dělat legraci sama ze sebe, což je velké plus této knihy. Snad i proto jsem si hlavní hrdinku Cheryl - Amazonku s obřím batohem na 1770 km dlouhé trati tolik oblíbil. Barvitý románový popis nelehkého putování po Pacific Crest Trail čtenáře tohoto žánru skutečně baví. Některé vzpomínky a exkurzy do autorčina předchozího života už tolik zajímavé nejsou, ale tak nějak do knihy prostě patří. Domnívám se, že si tuto knihu buď oblíbíte, nebo ji po několika stranách otráveně odložíte. Já si ji rozhodně oblíbil a užil. Divočina je pro mně příkladem pevného úsilí a nezlomnosti lidského ducha. (Už se těším na stejnojmenný film s Reese Witherpoon v hlavní roli.)
Kristýna de Brno
  29. 8. 2016, 0:36
Shodou okolností se ke mě tato kniha dostala zrovna ve chvíli, kdy se sama chystám na podobnou výpravu. To je možná důvod, proč ji hodnotím tak vysoko - napsané to není bůhvíjak dobře, ale navzdory tomu mi toho tato kniha spoustu dala. S autorkou jsem se po mnoha stránkách dokázala ztotožnit. Už jen to, že je to žena, navíc stejně jako já nikterak zkušená trekerka, ale spíš trochu "tele", které si vytyčilo cíl, ale už moc neřeší, jestli to k němu zvládne došlapat. Přečtení této knihy mi dalo velkou sílu to zkusit k tomu svému cíli. Až mě budou bolet puchýře, vzpomenu si na Cheryl a její nehty na nohou, a hned to bude lepší :-)
Totoro
  18. 4. 2016, 21:03
Já tedy i přes zastřeleného koně dávám nakonec pět hvězdiček. Téma cestování a trekování je mi blízké, na některých místech, kde byla autorka, jsem byla i já. A ano, byla to trochu dilina, ale podává to s humorem a sebekrticky, takže já jsem si to užila...už se těším, až zas někam vyrazím! Dík, Cherlyl :)
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 23:43
Na začátku knihy jsem měla docela problém se pořádně začíst a sžít se s hlavní hrdinkou, postupem času se to ale zlepšovalo, ale nalezli se tam i pasáže, kde jsem nevědomky začala myslet na něco úplně jiného a na text jsem se plně nesoustředila, nicméně jsem druhou polovinu přečetla za den a nakonec jsem si nějaké to pouto k hlavní hrdince našla.
Lucky83
  14. 3. 2015, 17:33
Velký obdiv k Cheryl Strayed. Více takových Amazonek..je spoustu cestopisů, cestopisných románů, ale strašně málo jsou poutníci, putující, cestovatelé..samotné ženy, takže smekám. Neumím si představit, že sama zdolávám vedro, zimu, hory, sníh.. už jen samotné stanování uprostřed totální divočiny. Jde o očistnou poutní cestu, atmosféra z knihy, alespoň pro mne.. působila, měla jsem chuť vyrazit na cestu. Cítila jsem, že jdu se Cheryl. Nic méně příběh chvílemi příliš, na můj vkus tlačil na pilu..bylo to takové "americké." Vyždímat z toho co se dá. Ano, bylo to smutné..i mráz po zádech přeběhl a proto jsem se přiklonila k nejvyššímu počtu hodnocení, ale někdy je méně, více. Cheryl mi někdy doslova lezla na nervy. Její jednání, přemýšlení.. někdy působilo dost nelogicky. Ale i tak jsem šlapala sní, potila se, truchlila..
V tomto případě jsem očekávala, že film předčí knihu. Nestalo se. Ale doporučuji i filmové zpracování, Reese je jako Cheryl, boží :) Děkuji, za toto dámské, literární putování.
Gaspi_CZ
  15. 2. 2016, 15:32
Tak já nevím, mě to prostě jako bestseler nepřipadá. V podstatě jsem knížku dotlačil do konce přečtení, ale bylo to jen tak tak. Vše se v podstatě točí kolem bolavých nohou, nedostatku peněz a vztahu, i když hezkému s její zemřelou matkou. Jediný velký přínos pro mne kniha měla , že jsem se začal zajímat o PCT jako takový.
Jana_
  26. 9. 2015, 23:54
Mladá žena se rozhodne změnit svůj život podniknutím dlouhé cesty, která má být nejen cestou fyzickou, ale především tou duševní, cestou návratu k sobě a pochopení mnoha věcí ve svém životě.
S očekáváním čtenářského zážitku na pomezí cestovatelského deníku a vhledu do duše procitávající Cheryl jsem se pustila do čtení, avšak našla jsem jen průměrný příběh, který mě nedokázal chytit za srdce. Můj obdiv, který měla, když se na dlouhou stezku vydala, se snižoval s každým jejím ulehčováním této cesty, s neustálými monology jen a pouze o vnějších fyzických problémech atd. Z celé knížky mám pocit neustálého opakování stěžování si na únavu, bolavé nohy, těžký batoh a nedostatek peněz. Nechci být jen negativní, příběh se čte dobře, z cestopisného hlediska je určitě zajímavý a věřím, že plno lidí osloví. Jen jsem hledala hlubší zamýšlení nad celým aktem té cesty (spíš než vsuvky typu jak moc už se těší na pořádný hamburger s hranolky a kolik kondomů si na cestu vzala:))
enk
  17. 5. 2015, 18:25
Královna PCT mě okouzlila, knížku jsem si od půlky zamiloval. Pro mě byla kniha mnohem lepší než film.
Imageska
  24. 3. 2015, 17:35
Knihy jsem se nemohla dockat, s velkym nadsenim jsem se do ni zacetla a putovala spolecne s autorkou po PCT.... Avsak zahy,kdy mi licila svuj charakter,jsem s ni nebyla zajedno, ba dokonce jsem byla misty i zklamana nad tim,jak uvazuje a nasledne se i chova.... Jak uz tu nekdo psal - v podstate cekate,kdy s jeji povahou zase nekoho "osuka", jak spisovatelka rada pouziva ve svem slovniku... Ano,cetla jsem uz i jine skutecne pribehy putujicich lidi,hledajici sami sebe a podstatu vseho kolem (viz kniha Ztracen v dzungli),ale bohuzel tohle me prilis neokouzlilo. Prestoze mate respekt nad odvahou a vytrvalosti zeny,ktera si proste a jednoduse vystaci sama,skryva se v tom jedno velke ALE! Kazdemu muzi kyvne na nabidku cehokoliv, nepremysli nad nasledky a riziky, ktera zbytecne podstupuje. A bohuzel i nekonecne vzpominani a nadavani a uznavani a prevypraveni o mamince,me taky nebavilo. A to,ze snedla jeji vlastni zbytky kosti - coze? Jedinou velkou vec kniha ukaze - ze az snad ona cesta dala zene dospět a byt proste lepsi nez driv :-)