Originální název: Le Malade imaginaire

Artur - 2014
ISBN: 978-80-7483-017-4

Artur (2014) 978-80-7483-017-4 132
Osvěta (1952) 96

Argan si o sobě myslí, že je nemocný, a dává to všem patřičně najevo. Přitom je ale zdravý. Jeho lékař pan Purgon jeho myšlenky potvrzuje a předepisuje mu různé léky, za které Argon platí docela dost peněz.
A protože je "nemocný", rozhodne se svoji dceru Angeliku provdat za lékaře Tomáše Diafoira. Jenomže Angelika si už vybrala
Kleanta.
Služka Toinetta se snaží Angelice pomoci, a tak požádá o pomoc
Arganova bratra Beralda. Toinetta se převlékne za lékaře, který cestuje po celém světě a léčí jen zajímavé nemoci. Jde si prohlédnout Argana a řekne, že jeho lékař Purgon neumí léčit. Předepíše mu useknutí ruky a vypíchnutí oka, aby mu dokázala, že jeho nemoc
je nesmyslná.
Když se zpět převleče a přijde jako služka, tak ho s Beraldem přemluví, aby dělal, že je mrtvý. Toinetta to oznámí jeho ženě Belině a ta je ráda, že konečně zemřel a zmocní se jeho majetku. Potom to řeknou Angelice, ta pláče a řekne, že se tedy provdá za Tomáše, když to bylo otcovo přání. Argan se konečně dozvěděl, jak to s ním kdo myslí. Obě dvě jsou překvapené, když Argan vstane a řekne jim, že smrt jenom předstíral, aby se dozvěděl, jaké jsou.
Argan dovolí Angelice se provdat za Kleanta, ale jen když se stane lékařem. Kleant souhlasí. Berald Arganovi řekne, ať se tedy sám stane lékařem a že má přátelskou fakultu, která ceremonii vykoná u nich v domě
a zadarmo. Argan tedy souhlasí, ale neví, že si z něho Berald chce udělat legraci. Argan konečně pochopí, že není nemocný. (Založil/a: japol)

Dumbicek
  21. 3. 2016, 6:55
Není nad klasiku. Mám tohle dílo moc ráda.Navíc je to dílo, které mě neomrzí. Četla jsem ho už na základní škole a myslím, že si ho ještě párkrát přečtu,protože člověk si tam pokaždé najde něco jiného.
Honey0105
  14. 11. 2010, 18:03
Společně s Lakomcem asi nejlepší hra od Moliéra. Musím se také přiznat, že čtení divadelních her není přímo moje, ale NMoliéra si přečtu velice ráda. Mnoho vtipných momentů a určitě to musí být i hezké v divadle. A já osobně, když si mám vybrat mezi Shakespearem a Moliérem, tak volím Moliéra.
veronica 01
  28. 4. 2012, 11:45
Viděla jsem i divadelní hru v hlavní roly v Luďkem Sobotou a nemělo to jedinou chybu. Skutečně Lakomec a Zdravý nemocný jsou dvě vrcholová díla od Moliera. Dávám 5.