Vánoční říše

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

BETA Dobrovský - 2013
ISBN: 9788073065706

BETA Dobrovský (2013) 9788073065706 672

Victoria McQueenová měla odjakživa zvláštní schopnost: dokázala najít ztracené věci i odpovědi na otázky, jež nelze zodpovědět. Občas jezdívala na kole k polorozpadlému krytému mostu, který ji během chvíle odnesl, kamkoli si přála – na jiné místo v Massachusetts nebo v celé zemi. Jednoho dne ovšem Viky potkala Charlese Manxe, který má zvláštní slabost pro děti. Vlastní starý Rolls-Royce s poznávací značkou NOS4A2, v němž vás po tajných silnicích odveze na to nejúžasnější, ale také nejděsivější hřiště, jaké jste kdy viděli. Viky, jediné dítě, kterému se podařilo z Manxových spárů uniknout, je nyní dospělá a snaží se na prožité hrůzy zapomenout. Netuší ovšem, že Manx na ni nikdy nezapomněl – a co hůř, vybral si nového spolujezdce na cestu do pekla: Victoriina malého syna. (Založil/a: haushinka)

HPL
  27. 10. 2014, 14:42
Joe prostě umí. Rohy se mi sice líbili víc, ale přesto byl NOS4A2 výbornou jízdou. Hned při prvním setkání s knihou mě správně navnadil Charlieho vzkaz na zadním přebalu. Někdo může tvrdit, že je kniha poněkud natáhnutá (učelných 666), ale mě to ani nepřišlo. Příběh je dobře rozvržen a vystavěn, prestože chvíli trvá, než se člověk začte a příběh poskočí kupředu. Třetí čtvrtina je sice trošku slabší (tempo značně poleví), ale závěr to vynahradí (ikdyž jsem čekal víc zla a temnoty). Třešničkou na dortu je potom Poznámka k písmu, která (stejně jako poslední kapitola) otvírá vrátka možnému pokračování. Postavy byly přímo skvělé - od záporáků (Manx byl super) přes vedlejší podpůrné až k samotné Vicky. Ze začátku jsem měl menší obavu, aby mi nešla na nervy, ale kdeže! Tak trochu mi připomínala Sáru Connorovou. Příběh je plný narážek jak na Joeovu vlastní tvorbu, tak i jeho otce a spoustu dalších pop(i sub)kulturních záležitostí.
Přes pár menších nelogičností, nevyužitých příležitostí a fakt, že je Vicky tak trochu superman, jsem spokojen. Místy byla atmosféra pěkně hustá, ale za horor bych to neoznačoval - spíš taková napínavá pohádka pro dospělé.

PS: Pobavil mě seznam zlobivých a taky nápad na vynikající hru - "nůžky pro tuláka" :D ...budu muset vyzkoušet.
PPS: Na mapě niter se nachází "Šetřílkův cirkus" a v ději je i narážka na "Pravý uzel". Uhodli jste, kdo se pod překlady neodpovídající originálům nachází? ;)
PPPS: Nemohu se ubránit srovnání s Dr. Spánkem. A na rovinu - Joe dal taťkovi pěknou dávku sevofluranu a zavřel ho do sklepa.
illy
  16. 1. 2014, 12:46
Díky bohu za Joe Hilla. Chlapec se nám potatil a tohle knihou to potvrzuje víc, než kdy před tím. Jeho předešlé knihy jsou neskutečně originální (Black Box a Horns), místy divné se širokým záběrem (Povídky Bobby Conroy). NOS4A2 nakročuje blíže k otci, je to jako výprava s někým, koho máte hodně načteno a milujete ho. Jeďte tam. Je to zážitek!!!
Pett
  9. 3. 2014, 22:18
Tak tohle byla jízda! Dokonalá atmosféra... Kinga můžu hodně, leč jeho poslední věci byly pro mě bohužel takové víceméně rozpačité... zde jsem si to tedy náležitě vynahradila... "Kingovský" nádech mě pohladil, ale jinak jsem se pořádně nadechla snad až po dočtení... promodralá, bez nehtů a totálně spokojená :)
Kanuska
  17. 3. 2014, 20:11
Ve Vánoční říši sledujeme cca 20 let ze života Vicky... holky co našla zkratku (bohužel, nebo bohudík?)
Pro někoho může být kniha zbytečně roztahaná a zdlouhavá. Mě však zbytečné vykecávání nevadí - pokud autor umí a má co říct. A Joe Hill potvrdil, že umí.
Doporučuju NEPŘEHLÉDNOUT poslední stranu, jenž následuje za doslovem - Poznámka k písmu, totiž není jen "poznámka k písnu" ale jde o malou chuťovku jenž doplňuje konec příběhu. A docela by mne zajímalo kolik lidí knihu zavřelo aniž by se dostalo až na konec :)
ondrasek
  19. 12. 2014, 20:05
Tak touhle knihou mě Joe definitivně přesvědčil o svých kvalitách.
Kniha, na kterou se člověk při přerušení četby těší jako na milenku, až se k ní vrátí, zaujme čtecí polohu a ponoří se do fantastkního příběhu stvořeného obdivuhodnou myslí Joe Hilla.
Plný počet. ***** Bez debat.
Draconian
  21. 1. 2014, 22:33
Jsem okouzlen. Tomuhle se říká počteníčko! Hill je někdy hodně "Kingovský", zároven však přináší vlastní věci a Vánoční říše je originální. Některé scény jsou doslova dechberoucí.
hladass
  23. 8. 2016, 21:48
Úžasné, skvělé, dechberoucí... A to bych mohl se superlativy pokračovat... Originální příběh plný mrazivých momentů je chvílemi "kingovější" než samotný King a přesto si zachovává svůj osobitý styl... Po přečtení Černé krabice a Rohů bylo jasné, že má Joe Hill talent a že pomyslné jablko nepadlo daleko od stromu, ale touto knihou se dokázal vyrovnat i těm nejlepším otcovým knihám... Král je mrtev, ať žije Král...
cubajz
  23. 1. 2015, 9:04
Joe Hill kráčí ve šlépějích svého otce, který mu snobsky ujíždí na Harleyi. Výborně napsané postavy, chytlavý děj, nejvíce mě bavila ulítlá postava Muže s plynovou maskou a jeho úchylné monology a říkanky ("pan Demeter to s pusou uměl opravdu dobře"). Pěkné dílko, při kterém občas pěkně zamrazí můžu jen doporučit - a všem na seznamu zlobivých vzkazuji, ať knihu dočtou do konce!
Astonius
  30. 4. 2014, 12:31
První kniha, kterou jsem od Hilla četla - a samozřejmě jsem se neubránila srovnávání stylu psaní se stylem Kinga. A za sebe musím říct, že chvílemi se mi až zdálo, že je to lepší, než King :-) V knize snad nebylo místo, kdy bych se nějak výrazně nudila, všechny události byly popsány v délce "tak akorát" a bavily. Úžasná fantazie se v rodině zřejmě dědí - a literární nadání tedy asi též. Jediná věc, která se mně osobně moc nelíbila, byly konečné události ve Vánoční říši - čekala jsem něco víc promyšleného, tajemnějšího a lstivějšího. Moc se mi ale líbilo úplné dokončení knihy - tedy návrat k "Herodovu domu" - včetně "poznámky k písmu"...
Nikyz
  11. 2. 2014, 10:39
Pecka! Kniha je napínavá od začátku až do konce. Nedalo mi to spát, pořád jsem musela číst. Líbí se mi ta myšlenka. Objektivní realita versus niterní svět. No, něco pro mě:)
Alena Tyityisová
  23. 1. 2016, 2:17
Absolutně odrovnávající příběh...jsem sice už přešťastná, že jsem knihu dočetla, protože to bylo místo dost na hlavu, ale zároveň absolutně nečekaný výsledek a kniha co mě od začátku do konce bavila...což se nedá říct o každé knize co jsem držela v ruce.
marieke
  28. 5. 2016, 20:07
Famózní Přízračná jízda od začátku do ÚPLNÉHO konce. Čistých 5*.
Jako první jsem od J.H. četla Černou krabici, která mě nadchla díky hlavním hrdinům (metalista a gothička :-), ale které k celým 5* ještě něco malinko chybělo. Tímto příběhem potvrdil, že jablko nepadlo daleko od stromu a i když vliv slavného otce (S. Kinga) tam stále vidím, tak originalita mu rozhodně nechybí a těším se, až se mi do ruky dostanou další :-)
sheemas
  5. 11. 2016, 9:34
Vánoční říše opravdu není žádná vánoční pohádka, ale hodně šílená jízda, s kterou se svezete až na konec knihy velmi rychle. Autora jsem před touto knihou neznala, pouze jsem viděla film Rohy (to je taky šílená jízda) a proto jsem netušila co můžu čekat. Vánoční říše mě opravdu překvapila, nečekejte žádné romantické pohledy do zasněžené krajiny, ale pěkně hororový příběh, kdy nebudete vědět čemu věřit. Jednoznačně doporučuji a já jdu hledat další knihu od tohoto spisovatele.