Newtonův mozek

ISBN: 978-80-7399-517-1

Tribun EU (2008) 978-80-7399-517-1 75
Melantrich (1948)
Ottovo nakladatelství (1929)

Nejvýraznější filozofické romaneto, jehož hrdina udiví tvrzením, že svůj mozek nahradil mozkem Newtonovým a vynalezl přístroj, jímž může předvést jakkoli vzdálenou minulost lidstva.

zdroj: www.kjm.cz (Založil/a: tkanicka)

Jakub Arbes Jakub Arbes
*12.06.1840 - †08.04.1914

nevermore
  24. 11. 2014, 9:17
Nehorázné dílo. Připomíná mi trochu Weissovy knihy horečných stavů. Cesta na zámek i cestování časem bylo velmi dobře podáno. Nudná pasáž, o které CarolineS nejspíš mluví (pravděpodobně proslov před závěrečným eskamotérským kouskem) si myslím, že byla dobře skousnutelná a hlavně nezbytná. Já jsem z posledních cca 20 stran vykolejený ještě teď. Ten výčet všech možných historických bitev se mnou, coby historikem, zacloumal v nejlepším slova smyslu. Arbes je kanón.
CarolineS
  30. 8. 2013, 17:07
Ze začátku skvělý příběh, který se četl jedním dechem, ale jedna pasáž byla tak nemožně dlouhá, že jsem se začínala nudit. Zbytek byl už zase v pohodě. Kdyby se ten prostředek vystřihl, tak nemám námitky.
A teď vážně - při čtení Newtonova mozku je třeba klid, aby tomu našemu docházely všechny autorovy myšlenky. Není to rozhodně četba do metra nebo na přestávky mezi hodinami.
Pend
  1. 8. 2013, 17:08
Menší scifi útvar s docela zřetelným filosofickým přesahem o smyslu lidského žití, vědeckém pokroku, který obsahuje i horrorové prvky a dnes již celkem klasické zakončení.
Alduin
  2. 4. 2014, 21:49
Geniální kniha. Zajímavá, poutavá, nutící k přemýšlení. Patří mezi mé nejoblíbenější knihy a poprvé jsem se k tomuto mému prvnímu romanetu dostal prostřednictvím seznamu doporučených knih pro 3. ročník a k maturitě. Líbí se mi kombinace až esoterických prvků s přísným vědeckým postupem. Nakonec se vše vždy racionálně vysvětlí a jako bonus je samozřejmé čtenářovo poučení... války, zabíjení, pokrytectví, hamižnost...
katheriin
  1. 3. 2014, 13:08
Arbes zde bezesporu před čtenáře klade otázky, které vtahují do příběhu. Jsou zde nejasné scény a působení nadpřirozena.
Díky vědeckému pokroku se můžou tyto vize stát skutečností.
Je to krátké a čte se to samo!
Luci-ye
  9. 7. 2011, 18:47
První a prozatím poslední romaneto, které jsem od Arbese přečetla. Jelikož já přečtu skoro všechno, tak ani tohle nebylo výjimkou. Četlo se mi lehce, i když jsem občas listovala zpět, abych se ujistila, že jsem to či ono správně pochopila. Nadchnul mě stroj času. A taky jsem se zamyslela nad těmi všemi válkami. Když si to člověk uvědomí, kolik už všech těch krveprolití na zemi bylo (viz. na začátku boj v pravěku), tak je mi z toho úzko a dala bych to přečíst všem těm "nahoře", co by chtěli války kvůli ropě, náboženství, a kdoví čemu všemu...je to naivní představa, ano, já vím...
raisen
  13. 2. 2012, 18:09
Toto knižní dílo ve mne zanechalo příjemnou vzpomínku. Jakožto milovníka sci-fi a tajemna mě bavila a pasáž o válkách a bitvách jsem hltala jedním dechem.