Noční host

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Paseka - 2013
ISBN: 978-80-7432-336-2

Paseka (2013) 978-80-7432-336-2 264

Pětasedmdesátiletá Ruth se vypořádala se ztrátou manžela a nyní žije sama v domě na australském pobřeží. Společnost jí dělají jenom kočky. Špatně spí, a hlavně se jí zdává, že se jí v noci do domu vkrádá tygr. Když u ní jednoho dne zazvoní pečovatelka Frida, vítá ji Ruth jako spojence. Postupem času si však uvědomí, že je na Fridě závislá: přestane opouštět dům, spoléhá na ní s jídlem i s úklidem - a poslušně bere prášky, které jí ošetřovatelka dává. Jenže nic není takové, jak se zdá, Ruth se postupně začne zhoršovat paměť a tygr se objevuje čím dál častěji... Ač se nabízejí škatulky jako psychologický thriller, nebo dokonce duchařský román, Noční host není jednoduchým příběhem o zločinu a tajemství. Je to především uhrančivé vyprávění o stárnutí, lásce, závislosti, strachu a vnímání, o tom, s jakou vehemencí se minulost zmocňuje naší přítomnosti. A především je to strhující kniha o dvou naprosto rozdílných ženách. (Založil/a: Nantong)

Venceslao90
  12. 7. 2016, 20:35
Pro mě naprosto náhodná koupě z Levných knih za 39,-. Možná díky tomu jsem od knížky vůbec nic nečekal, ale nakonec jsem byl příjemně překvapený. Přelouskal jsem to přes víkend. Ano, v některých částech se to táhne, ale v jiných to zase hezky odsejpá. Příběhová linie jako taková se mi líbila. Za mě OK.
Bernadette
  21. 9. 2016, 23:24
Myslím si, že knížce hodně škodí hlavně překlad. Nebo nevím, jestli tak podivné obraty jako "opilé klidem", "zatlačila si na poddajnou hruď", "bezmasý zvuk", "hekání zvířete", "přiškrcené zavytí = tygr" autorka používá i v originále. Bohužel mne to během čtení irituje natolik, že nevím, jestli se ke knize ještě vrátím.
Tardis
  8. 10. 2015, 14:24
Tohle je přesně ten typ knihy, který není špatně napsaný, používá originální obraty, ale styl vyprávění a samotný příběh jsou plíživě zdlouhavé. Několikrát jsem se přistihla, že vůbec nevnímám, co čtu, a mám za to, že to nebyla tak docela moje vina. S hodnocením si zatím nejsem jistá...
drussila
  30. 6. 2016, 16:54
Obsahuje spoiler spoiler Ach, jo. Protrpěno. Takto to vypadá, když se nevytížená ambiciozní dáma na druhém konci světa rozhodne, že se stane spisovatelkou: zhltne nějaký kurz tvůrčího psaní a vygooglí si, co je dnes trendy... "Co takhle dementnící seniorka, to je téma globální, sláva, spatlám to a budou mě vydávat nejen u nás, u klokanů." Absenci talentu a věrohodný zápal pro téma však nenahradíš, milá děvo. Otrava a ztráta času.
pli
  10. 5. 2016, 21:19
Obsahuje spoiler spoiler Je mi úzko, když pomyslím na to, že také budu stará a "mimo".
Konec knihy je šíleně chaotický, popisující zmatené myšlení nemocné stařenky. Celé rozuzlení příběhu je poměrně předvídatelné. Nejvíc mě štve že není jasně vysvětleno, co to tedy bylo zač ten tygr :)