Historici mezi domovem a světem

Historici mezi domovem a světem Originální název: Historici mezi domovem a světem
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Nezjištěno / Jiné - 2013
ISBN: 978-80-7395-695-0

Nezjištěno / Jiné (2013) 978-80-7395-695-0 798

Rozsáhlé osmisetstránkové dílo tvoří čtyři hlavní oddíly: "Těžiště prvního z nich tvoří studie, které jsem věnoval regionu svého badatelského mládí - malebnému kraji kolem Blaníku; tam jsem našel a postupně prostudoval dílo několika osobností spjatých s Podblanickem a uvědomil jsem si, že v malém koutku středních Čech lze sledovat vývoj od zakladatelů historického místopisu přes klasiky české a dokonce i moravské historické vlastivědy až po ústřední osobnost českého kulturního dějepisu a mikrohistorie Josefa Petráně, a poté i po recepci jeho podnětů v současném regionálně historickém bádání.

Druhý oddíl, věnovaný českým historikům, se skládá ze dvou částí, jejichž názvy jsem volil ve shodě s titulem knihy svého dávného učitele Ivana Hlaváčka. Většině "předchůdců" jsem se původně věnoval v souvislosti se studiem jejich pojetí raně novověkých dějin, zatímco u "současníků" mi šlo o alespoň částečné vystižení vědecké a lidské osobitosti v rámci historické obce, v níž jsem se sám pohyboval.
Třetí oddíl, členěný geograficky, přináší převážně stručné charakteristiky vybraných zahraničních historiků bohemikálního zaměření, které jsem měl možnost v minulých desetiletích blíže poznat; zde mohu jen vyslovit politování, že jsem dosud nestihl napsat medailóny mnoha dalších představitelů zahraniční bohemistiky, s nimiž jsem se seznámil a kteří by si byli zasloužili stejnou pozornost. Tuto mezeru částečně zaplňuje čtvrtý oddíl - rozhovory se zahraničními historiky o jejich postoji k českým dějinám."

Nakladatelství Universita Pardubice (Založil/a: mauvais-ange)