Originální název: Tintenherz

Knižní klub - 2010
ISBN: 978-80-242-2918-8

Knižní klub (2010) 978-80-242-2918-8 400
Knižní klub (2005) 80-242-1352-4 400

Knihvazač Mortimer Folchart je milovníkem knížek a nadšenou čtenářkou je i jeho dvanáctiletá dcera Meggie. Mortimer (Mo, jak Meggie říká otci) má navíc neobyčejný talent: když nahlas předčítá, zhmotní se postavy z příběhu v našem světě - ovšem zároveň se někdo odtud ztratí. Tak kdysi zmizela v dobrodružné knize jménem Inkoustové srdce Meggiina maminka...
O tom ale Meggie nemá dlouho ani tušení; všechno se změní jedné deštivé noci, kdy otce navštíví muž jménem Prašprst, doprovázený kunou s růžky... Meggie tajně poslouchá, o čem cizinec s otcem mluví: zaslechne další zvláštní jména, Moa muž oslovuje Kouzelný jazyku, mimoto se zmínil i o Meggiině matce... Po jeho odchodu začne Mo balit a chce odjet, ačkoliv si domluvili schůzku na příští den. A Meggie si láme hlavu: kdo je Prašprst a co to všechno znamená? Především - jak pro Meggie, tak pro čtenáře - začíná nádherné dobrodružství plné překvapivých zvratů: končí v doupěti hrdlořezů - postav z knížky Inkoustové srdce -, kteří však nyní žijí v reálném světě v zapadlé horské vesnici, tyranizují okolí a nevybíravě usilují také o zničení stop po svém původu. V závěru zůstává téměř jenom na Meggie, aby zvrátila jejich kruté záměry...

Cornelia Funkeová opět napsala mistrovský příběh se spoustou živě vykreslených postav, kde se fikce mísí s realitou tak samozřejmě, že nás vyprávění vtáhne přímo do magického srdce knížky...

Kniha byla roku 2008 zfilmována v hlavní roli s Brandanem Fraserem(který se na to mimochodem vůbec nehodí).Neviděla jsem to a vidět to nechci,je to moje nejoblíbíbenější dětská kniha a nechci si kazit představy,ale je to jenom na vás:) (Založil/a: lilibeth)

Sacrifice
  5. 4. 2013, 11:24
Tahle kniha mi sedla, všechny postavy krom jedné mají jen jedno jméno, nezáleží na tom, jestli je křestní, příjmení nebo přezdívka, prostě jen jedno. Celý příběh má jen jednu dějovou linii, takže nemáte ten rozporuplný pocit při více dějových liniích, kde ty neoblíbené máte chuť přeskočit, ale pak si říkáte, co když se spojí, přečtu si všechno a listujete knihou, kde už jsou zase ti vaši, za kolik stránek se jich dočkáte. Začátek je zajímavý a čtivý. Po příchodu padouchů je kniha maličko nijaká a člověk má pocit jako ze slabého kuřecího vývaru v neděli, kde vám ani nedají petrželovou nať. Ale pozor, nic nezatracujme, všechno přijde. Autorka se rozepíše a příběh dostane grády, konec je možná i na 5*a co je na tom nejkrásnější další kniha navazuje jedna radost a pokračuje v pětihvězdičkovém duchu konce knihy první. Četbě zdar ;)
Daewiik
  13. 8. 2016, 20:37
Kniha mě v dětství nadchla a ráda jsem se k ní vrátila znova i v pozdějších letech a jistě ne naposled. Opravdu nevšední příběh! Za shlédnutí stojí také stejnojmenný film.
Basta1912
  20. 1. 2014, 21:02
Moje celoživotní srdcovka, jak ostatně napoví i můj nick :P Úplně si vybavuju, jak stojím v knihovně a přemýšlím, jestli si ji mám půjčit. Naštěstí ji tehdy měli i v knihkupectví, jinak bych ji do knihovny už nevrátila :3
Dell Folchartová
  8. 4. 2013, 14:57
Tato kniha je úchvatná. Hned na první pohled jsem si ji zamilovala, a naučila mne, že každá kniha je jedna velká duše. Nejvíc jsem si zamilovala Mortimera. Opravdu sympatická postava. Určitě stojí za to si ji koupit. Mohu jen doporučit :)
Erebus
  5. 7. 2012, 12:59
moc se omlouvám ale omylem jsem napsal inkoustové sedce mělo to být inkoustové srdce překlep eště jednou se omlouvám
Esty
  4. 1. 2012, 11:59
Velmi se mi líbila. Pro některé děti sice možná moc dlouhá, ale je to náádherný příběh. Navíc je zde ukázáno, jak může být člověk posedlý knihami - což se dnes již moc nevidí.
Dinush
  26. 12. 2011, 23:04
Sice si děj nepamatuju úplně přesně, ale vím, že to byla jedna z nejneobyčejnějších knih, které sem kdy držela v ruce :)