Šest žen Jindřicha VIII.

BB art - 2009
ISBN: 978-80-7381-658-2

BB art (2009) 978-80-7381-658-2 568
Melantrich (1999)

Pod tradičně zavedeným názvem dostává čtenář do rukou šestisetstránkovou studii, která je založena na zkoumání a výkladu – často objevném – historických dokumentů, avšak přesto je napsána elegantním a hlavně obecně srozumitelným stylem.
Kostrou knihy je vývoj Jindřichovy povahy od první renesanční osobnosti na anglickém trůně až po nesnášenlivého tyrana obklopeného cynickými rádci, kteří jsou schopní, ale většinou bohužel i všeho. Zároveň procházíme všemi peripetiemi anglické politiky a reformace a dozvíme se mnohé rovněž o kultuře, justici, diplomacii, válkách, panovnických dvorech, módě i zvycích oné doby. To vše v mezinárodních souvislostech.
Autorka se drží pramenů, pro větší bezprostřední účinek je v citátech nechává často promlouvat původní autentickou řečí, nepouští se však do senzacechtivých ani lechtivých spekulací. Její kniha je pro typicky anglickou střízlivou věcnost, kterou autorka uplatňuje při zpracování "věčně přitažlivé" tématiky, poučnou ukázkou historické literatury faktu. (Založil/a: marta-b)

achilles
  23. 11. 2014, 22:17
Velice dobře zpracovaná velmi významná část historie Anglie. Ačkoliv se dílo zaměřuje převážně na ženy Henryho, nevyhýbá se autorka dalším realiím. Kdo má rád i kulisy a chce se lépe vnest do tudorovské Anglie, doporučuji seriál Tudorovci (The Tudors).
Cappy
  27. 3. 2013, 14:49
Patří mezi mé nejoblíbenější knihy, doporučuji všem, kdo je taky takový blázen do Tudorovské doby a historie Anglie jako já. =)
AdrianaV
  23. 1. 2013, 17:31
O Tudorovce jsem se začala zajímat asi před čtyřmi lety. Zamilovala jsem si knihy od Jean Plaidy, což byla úžasná historička a podklad ke knihám měla ověřený. To se ale nedá říct o slátanině jakou je Králova přízeň. Jeden člověk se mě díky tomu snažil přesvědčit, že Jindřich VIII. měl s Mary Boleyn dítě, jak je ostatně uvedeno na wikipedii - náš nejlepší a nejpravdivější zdroj informací :D
Ale tuhle knihu jsem hledala :) Vypovídá o všech ženách Jindřicha osmého a v knize jsou snad všechna fakta, která byla doposud zjištěna :) Není to psáno žádnou lacinou formou, ale podobá se to téměř výkladu, takže pro nadšence jako jsem já naprosto ideální literatura :)