Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Loupeživí rytíři a zemští škůdci Království českého a jejich sídla

20%
1 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Loupeživí rytíři a zemští škůdci Království českého a jejich sídla Originální název: Loupeživí rytíři a zemští škůdci Království českého a jejich sídla

Nejnovější vydání:
Agentura Pankrác - 2013
ISBN: 978-80-86781-20-4
Počet stránek: 248
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 4x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Agentura Pankrác (2013) 978-80-86781-20-4 248

Kniha Loupeživí rytíři a zemští škůdci Království českého není pouze soupisem známých a méně známých skutečností o středověkých lupičích číhajících v lesních průsmycích na kupecké karavany. Autor předkládá čtenáři po několikaletém bádání v knihovnách, archivech, matrikách a dobových pramenech faktografickou publikaci s uceleným souborem šlechticů, kteří se dostali vzhledem ke své loupeživé činnosti do rozporu se zákonem. V úvodní části najdeme důkladnější rozbor týkající se loupeživých rytířů a zemských škůdců, mezi kterými byly značné rozdíly. Loupeživý rytíř byl šlechtic, který podnikal přepady a loupeže. Zemský škůdce byl v podstatě rušitel vyhlášeného zemského míru a v mnoha případech odbojník. Hlavní část knihy ve více než sto samostatných krátkých medailonech hovoří o jednotlivých osobách z řad vyšší i nižší šlechty včetně těch, kteří sice urozeného původu nebyly, ale mnohdy loupeživé družiny vedly. V řadě kapitol se jedná o dvojice, případně více členů jednoho rodu. Závěrečné kapitoly pojednávají o známých postavách jen zlomkovitě, jelikož nejsou nijak historicky doloženy, ale existovat mohly. Pro úplnost je připomenuto i několik loupeživých rytířů zahraničních. Publikace je doplněna fotografiemi a perokresbami hradů, hrádků a tvrzí, na kterých tito lapkové působili a u téměř každé kapitoly najdeme i jejich rodové erby. Kniha je zakončena rejstříkem odborných výrazů, anglickým resumé a výčtem použitých pramenů a literatury. (Založil/a: Moreanne)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Ježek
20% 20% 20% 20% 20%
  11. 3. 2014, 7:35
Zajímalo by mne, jaké matriky autor objevil pro středověk, o žádné jsem nikdy neslyšel. Faktografie podle mne dost pokulhává, přijde mi, že to bylo psáno podle toho, co zrovna přišlo autorovi pod ruku, občas místní pověst (bez zhodnocení, jaké je zrnko pravdy), občas něco z internetu, občas odborná kniha. Přímo s prameny autor pracoval zřejmě dost pomálu, co jsem ověřoval v zemských deskách, tak se liší v letopočtech. Kniha je tak plná omylů (za všechny opověď je výpověď o zločinu, nikoli vyhlášení nepřátelství - to je odpověď (stčs. otpověď), poškození odpovídá na domnělou nebo skutečnou křivdu) a nedoložitelných spekulací Jedna hvězdička za vytvoření seznamu.