Loupeživí rytíři a zemští škůdci Království českého a jejich sídla

Loupeživí rytíři a zemští škůdci Království českého a jejich sídla Originální název: Loupeživí rytíři a zemští škůdci Království českého a jejich sídla

Agentura Pankrác - 2013
ISBN: 978-80-86781-20-4

Agentura Pankrác (2013) 978-80-86781-20-4 248

Kniha Loupeživí rytíři a zemští škůdci Království českého není pouze soupisem známých a méně známých skutečností o středověkých lupičích číhajících v lesních průsmycích na kupecké karavany. Autor předkládá čtenáři po několikaletém bádání v knihovnách, archivech, matrikách a dobových pramenech faktografickou publikaci s uceleným souborem šlechticů, kteří se dostali vzhledem ke své loupeživé činnosti do rozporu se zákonem. V úvodní části najdeme důkladnější rozbor týkající se loupeživých rytířů a zemských škůdců, mezi kterými byly značné rozdíly. Loupeživý rytíř byl šlechtic, který podnikal přepady a loupeže. Zemský škůdce byl v podstatě rušitel vyhlášeného zemského míru a v mnoha případech odbojník. Hlavní část knihy ve více než sto samostatných krátkých medailonech hovoří o jednotlivých osobách z řad vyšší i nižší šlechty včetně těch, kteří sice urozeného původu nebyly, ale mnohdy loupeživé družiny vedly. V řadě kapitol se jedná o dvojice, případně více členů jednoho rodu. Závěrečné kapitoly pojednávají o známých postavách jen zlomkovitě, jelikož nejsou nijak historicky doloženy, ale existovat mohly. Pro úplnost je připomenuto i několik loupeživých rytířů zahraničních. Publikace je doplněna fotografiemi a perokresbami hradů, hrádků a tvrzí, na kterých tito lapkové působili a u téměř každé kapitoly najdeme i jejich rodové erby. Kniha je zakončena rejstříkem odborných výrazů, anglickým resumé a výčtem použitých pramenů a literatury. (Založil/a: Moreanne)

Ježek
  11. 3. 2014, 7:35
Zajímalo by mne, jaké matriky autor objevil pro středověk, o žádné jsem nikdy neslyšel. Faktografie podle mne dost pokulhává, přijde mi, že to bylo psáno podle toho, co zrovna přišlo autorovi pod ruku, občas místní pověst (bez zhodnocení, jaké je zrnko pravdy), občas něco z internetu, občas odborná kniha. Přímo s prameny autor pracoval zřejmě dost pomálu, co jsem ověřoval v zemských deskách, tak se liší v letopočtech. Kniha je tak plná omylů (za všechny opověď je výpověď o zločinu, nikoli vyhlášení nepřátelství - to je odpověď (stčs. otpověď), poškození odpovídá na domnělou nebo skutečnou křivdu) a nedoložitelných spekulací Jedna hvězdička za vytvoření seznamu.