Kalvárie

Kalvárie Originální název: Kalvárie

Albatros - 2009
ISBN: 978-80-00-02323-6

Albatros (2009) 978-80-00-02323-6 240

Maturantka Jana pochází z malé pohraniční vesnice v horách. Vyrůstala jen s matkou, která se po smrti otce stará o malé hospodářství a veškerou zbývající energii věnuje tomu, aby se z jedináčka Jany stala „paní doktorka“ a nemusela dřít na statku jako ona. Jana je uzavřená, hodná a velmi hezká. Děj se rozvíjí ve chvíli, kdy Jana s třemi spolužáky – Erikem, Honzou a Karolínou – přijíždí na matčin statek strávit svatý týden před maturitou. Jana je lesbicky orientovaná a je zamilovaná do spolužačky Karolíny. Ta to ovšem neví. Příjezdem na statek se odstartuje drama, které ovlivní život všech zúčastněných, a budoucnost Jany se zhroutí jako domeček z karet.
Paralelně se odvíjí příběh dvaačtyřicetileté Pavly, líčený od jejího dětství po současnost a ústící v překvapivý závěr. (Založil/a: marta-b)

MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 9:03
Knihy o homosexualitě mě velmi zajímají a o celé toto téma se velmi aktivně zajímám. Knihu jsem přečetla za jeden(školní) den. Naprosto mě vtrhla do děje. Homosexuální scény jsou popisované velmi detailně, ale pořád to má jistý styl a nepřišlo mi to přehnané, jako u jiných knih. Snad si v budoucnu tuto knihu pořídím i do své knihovny.
Lalaine
  20. 9. 2012, 16:02
Musím uznat, že příběhy Jany a Pavly jsou opravdu velmi barevně popsané a spletité. V mnoha ohledech oceňuji autorku v tom, jak dokázala lesbickou lásku s takovou surovostí a reálností popsat. To chce odvahu. Kniha se mi líbila, přečetla jsem ji jedním dechem za 2 dny. Opravdu napínavé čtení. Co se týče negativních stránek, tak postava Jany se mi příliš nelíbila. Přišla mi jako psychopatka, především, jak se uzavírala často do sebe, vymýšlela si různé lži a "smála se pro sebe jako psychopat". V mnoha ohledech byla i příliš sobecká, ale zaručovalo ji to, že se zachovala v tu chvíli správně. Rozhodně doporučuji přečíst, protože v knize objevujeme, s jakou těžkostí se potýkají homosexuálně orientovaní lidé a jak náročné ve vztazích to v dnešním i v minulém světě mají a měli.
marcellia
  4. 12. 2014, 18:08
Hodnotím 5/5,kniha je dobře napsaná,čtivá,a rozhodně zajímavá. Myšlenkové pochody hlavních postav jsem ke konci příběhu už moc nechápala,možná proto,že sama jsem nebyla zamilovaná už velice dlouho:-),takže takové to pomatení smyslů,kdy člověk uvažuje jinak než normálně,mi bylo vzdálené. Konec knihy bych slušně nazvala "blbý",nemám ráda otevřené konce.I přesto knihu doporučuji:-)