Dítě pro štěstí / Rodný hlas

Dítě pro štěstí / Rodný hlas Originální název: Dítě pro štěstí / Rodný hlas
Poprvé vydáno celosvětově: 1961

Československý spisovatel - 1961

Československý spisovatel (1961) 361

ISBN: 63/VIII-5, litera česká (Založil/a: vladislaus)

Peetuliska
  29. 3. 2015, 13:37
První příběh nazvaný Dítě pro štěstí je příběh z koncentračního tábora, který sloužil jako výchovné zařízení, které mělo odporující občany převychovat. Vše začíná na cestě, kdy se hlavní vypravěč seznámí s Marií a jejím synem Janem, při jedné zastávce se odloučí a Marie v zájmu zachránění synova života, ho přenechá Richardovi, který se o něj má postarat a chránit ho. Příběh mi velice připomínal knihu Nahý mezi vlky, ale co mi na tamté knize vadilo, to se mi přesně dostalo tady. Příběh byl plný lidskosti a sounáležitosti, když se starali o Jana, až jsem se musela několikrát hodně držet, abych se naplno nerozbrečela, někdy se mi to ale nepodařilo.

Druhý příběh je Rodný hlas, který vypovídá o chování občanů v Československu za 2. světové válku. O chování občanů, kteří jsou pro svobodu obětovat i svůj život a chování občanů, kteří na sebe hlavně nechtějí upozornit. Příběhem se dostaneme do rodiny Vlasty, chudé dělnice, která se provdá za bohatého inženýra a vyhoupne se společensky výš. Válka, ale mění charaktery a Vlasta se bude muset rozhodnout jestli bude plout proti proudu nebo s proudem.

Oba příběhy byly neskutečně silné a pořád vás nechávaly napnuté, jak to vše dopadne. Rozhodně doporučuji.