Vosí továrna

Originální název: The Wasp Factory

Talpress - 1998
ISBN: 80-7197-154-5

Talpress (1998) 80-7197-154-5 198

O hlavním hrdinovi, šestnáctiletém Franku Cauldhamovi, platí Salingerova slova z románu Kdo chytá v žitě: "Člověku, který padá, není dáno ucítit a uslyšet, že dopadl na dno. Prostě padá a padá. A tohle je určeno lidem, kteří v tom nebo onom období svého života hledali něco, co jim jejich okolí nemůže poskytnout. Nebo si alespoň mysleli, že jim to jejich okolí nemůže poskytnout. A tak se vzdali hledání. Vzdali se dřív, než začali hledat."

Zoufale disfunkční rodina a těžké postižení dovedou Franka k vytvoření svérázného osobního náboženství, magického světa, jehož konstitutivním prvkem je násilí, páchané ponejvíce na nejbližších příbuzných. Pochmurné téma knihy je však více než vyváženo jiskřivým černým humorem, svěžím čapkovským stylem a virtuózním zvládnutím románové kompozice. (Založil/a: Toffife)

Iain Banks Iain Banks
*16.02.1954 - †09.06.2013

psychoklara
  29. 4. 2014, 9:57
Vosí továrna je podobná knihám Chucka Palahniuka, příběh je natolik bizarní, že musíte v myšlenkách úplně opustit okolní svět a všechny svoje problémy, naprosto se ponořit do knihy, oprostit se od posuzování co je nebo není normální a přijmout to, co Vám řádky přináší. Jen tak můžete nahlédnout do duše narušeného člověka, pochopit jeho chování a i když se Vám to možná bude trochu příčit, dříve nebo později budete stát na jeho straně a jeho šílené počínání bude… vlastně v pořádku.
Právě takové knihy mám nejraději, ty při jejichž čtení zapomenete na všechno. Přestože děj není procházka růžovou zahradou a naopak je plný nechutností, tohle je podle mě ta pravá relaxace.
Závěr byl velmi překvapivý, ale myslím, že se z něj daleko vykřesat ještě daleko víc.
Fade
  23. 4. 2016, 12:15
Pokud se podíváte na zahraniční recenze, můžete je rozdělit v podstatě jen do dvou skupin. První skupina touhle knihou neskutečně opovrhuje a úplně ji zavrhuje, druhá skupina ji vychvaluje do nebes. Nesporným faktem je, že tahle kniha je i v seznamu 1001 knih, které si musíte přečíst, než zemřete. Takže na ní asi něco bude. Nicméně po prvním přečtení jsem z ní dost rozpačitá. Nevadí mi násilí a nechutnosti v knihách (Klub rváčů je třeba dokonalost), ale nesmí být v knize samoúčelně a musí sloužit k rozvinutí zápletky. Tady ale nemám pocit, že by to tak bylo. Možná kdyby konec knihy nebyl tak přitažený za vlasy, vnímala bych knihu úplně jinak a mohla bych ji brát jako plnohodnotný příběh o dysfunkci rodiny a hledání identity. Takhle mi ale přijde, že mi z pointy knihy něco uteklo a ať se snažím, jak se snažím, nemůžu přijít na to, co.
G8
  12. 8. 2014, 23:02
Na téhle knize mě nejvíc bavilo to, jak jsem si musel postupně zvykat na Frankův charakter. Trochu škoda, že mi to nevydrželo déle, než asi do poloviny knihy. Rozhodně zajímavé čtení o dospívání.
ronynka
  18. 9. 2012, 11:12
Místama dost brutální, řekla bych. Občas až depkoidní. Někdy jsem musela přestat číst. Ale konec malinko zklamal. Mohlo to bejt víc vygradovaný. Ale stejně hodnotím 100%, protože autor mě dokázal vtáhnout do děje.
Barca9358
  2. 11. 2014, 22:09
No, vážně nevím jak knihu ohodnotit, protože je docela těžké pochopit charakter hlavního hrdiny. Navíc některé až nechutně brutální pasáže nejsou zrovna můj šálek kávy. Konec je tak bizarní, že jsem měla pocit, že si snad autor dělá legraci. Každopádně neobvyklá kniha, ale vracet se k ní nebudu.