Originální název: Tai-pan

ISBN: 978-80-242-2513-5

Knižní klub (2009) 978-80-242-2513-5 606
Ikar (2000) 80-7202-688-7 606
Knižní klub (1994) 80-7176-096-X 754

Příběh první publikované části Clavellovy „asijské ságy“ se odehrává v polovině předminulého století, v době, kdy Velká Británie získala od Číny ostrov jménem Hongkong. Je to sice pusté a nehostinné místo, ale má strategickou pozici u čínských břehů a navíc jde o dokonale chráněný přístav. A právě tady se rozhoduje o dalším osudu obchodních a politických vztahů Británie s Čínou, které se točí kolem opia, čaje a stříbra. Velkou roli v nich hraje Dirk Struan, vlastník největší soukromé námořní flotily v Asii: bojuje se svými konkurenty o zisky z legálního i pokoutního obchodu, tahá za nitky i v nejvyšších kruzích a zároveň se snaží posílit dosud vratké a nejisté postavení vznikající hongkongské kolonie v Asii i ve vzdálené, ale mocné Anglii. Struan je jedním z těch, kdo nepovažují Číňany za nevzdělané barbary, ale jsou schopni ocenit a respektovat jejich kulturu a životní styl. V lecčem dokonce dává přednost Číně před Anglií, ale ani on si nemůže dovolit představit společnosti svou čínskou milenku Mej-Mej, chce-li si udržet výsadní postavení. Dirk Struan má syna a touží po tom, aby se Culum stal jeho nástupcem – tchaj-panem, nejvyšším vládcem firmy, a tím i nejbohatší a nejmocnější osobou v Hongkongu. Ale syna má i Struanův nejsilnější obchodní protivník a odvěký nepřítel Brock. Půjdou jejich děti ve šlépějích otců, nebo si najdou vlastní cestu? (Založil/a: Toffife)

James Clavell James Clavell
*10.10.1924 - †07.09.1994

Ariko
  15. 11. 2014, 18:55
Lehce zklamání. Nečekala jsem nic, a tak se nedá říct, že bych byla rozčarovaná, ale já mám prostě problém s knihami, které mísí čínskou a evropskou společnost.
Gallienus
  28. 5. 2015, 15:20
Knihu jsem četl až po Šogunovi a měl jsem velká očekávání, to byla chyba. Příběh zpočátku nudil, četl jsem trochu se sebezapřením, byl to boj. Po třetině knihy se to výrazně zlepší a od poloviny jsem příběh hltal, byl perfektní. Nechci srovnávat kultury, Čína mi však v porovnání s Japonskem na tom přišla trochu hůř, ale to je názor Evropana co neopustil nikdy svůj kontinent. Knihu mohu jen doporučit, skvělá sonda do chování Číňanů a jejich pohledu na ostatní národy (ještě lepší autorovou knihou na pochopení myšlení Číňanů je Panský dům).
Rominka
  15. 7. 2016, 15:14
Neuvěřitelně dobře napsaný neuvěřitelně dobrý příběh. Asi tak bych popsala tuto knížku jednou větou. Četla jsem hned po Šogúnovi a dovolím si nesouhlasit s některými kolegy čtenáři, kteří to nedoporučují. Mě se tahle knížka líbila ještě více než Šogún. Vážně doporučuji a zároveň přidávám knížku do oblíbených. A teď hurá na Gaidžina...
rahzul
  23. 10. 2013, 21:38
Nechytlo mě tak to jako Shogun, ale přesto poutavý příběh okolo zrodu jedné z nejznámějším britských kolonií. Dirk Struan je typickým tvrďákem, dokonalým vůdcem a chytrým obchodníkem. Bavili mě spletité intriky čínských kupců a jejich "kmotrů". Jen mě trošku zamrzel konec románu, některé zápletky se mi zdály neůplně dořešené. Jinak špica!

P.S. Bacha na ten film, spousta podstatných částí příběhu tam chybí..
D.-e.-e.-
  18. 12. 2012, 22:23
Toto skvělé dílo je plné obchodních intrik, politiky, pletichaření, důvtipu, vychytralosti a taktiky, přičemž krásně vykresluje rozdíly mezi evropskou a čínskou kulturou. Naprosto mě dostávaly pasáže o hygieně, kterou Tchaj-pan přejímal od Číňanů a její pravidla pak zaváděl ve svých řadách námořníků a blízkých, kteří se považovali v porovnání s pohanskými Číňany za "ty civilizované". :-)

Knihu stojí za to na začátku neodložit, protože později... na to už ani nepomyslíte. ;-)
jvaclavik
  17. 6. 2012, 19:27
Knížka, která se těžko začínala číst a několikrát jsem přemýšlel zda mám pokračovat. Přesto se postupně velmi rozjela a moc se mi líbila. Přináší zajímavé téma ze země, o které toho moc nevíme. Doporučuji!
Daniel IV
  8. 9. 2016, 12:12
Vynikající dílo, které mapuje období okolo založení Hongkongu. Příběh je velmi rozsáhlý a bohatý na děj. James Clavell je vynikající spisovatel.
Pindule
  26. 3. 2013, 19:55
Knížku jsem si přečetla ještě před doporučovaným Šhogunem a nelituji toho :) Svět námořníků a kolonizace Asie mě zaujal víc než svět samurajů (i když taky bravurně popsaného)
Quinty
  21. 6. 2016, 13:05
naprosto se ztotožnuji s názorem uživatele Gallienus. Knihu jsem taky četla až po Šogunovi, který byl naprosto skvělý snad od prní stránky, a čekala jsem podobnou "pecku". Ze začátku jsem četla jen pro to, že jsem doufala, že se kniha zlepší, potom to opravdu trochu lepší bylo, ale četla jsem dál jen ze setrvačnosti. No a od poloviny jsem se nemohla odtrhnout.
Příběh pěkný, Clavell je můj oblíbený autor a jdu na další knížku :)
Cracky
  20. 9. 2015, 21:02
Četl jsem tuto knihu po Šogunovi a ... bylo mi to úplně jedno, neboť to byla opět naprostá paráda. Opět příběh zasazený do exotické východní Asie, opět vynikající zápletka a příběh a znovu skvěle napsaná hlavní postava tentokrát v podobě obchodníka Dirka Struana. Příběh je plný intrik, obchodních machinací a boje o nadvládu nad čínským trhem. Jak už je u Clavella zvykem, je to navíc velmi čtivě napsané, doporučuji.
Štěpán.L
  12. 1. 2016, 12:31
Čekal jsem o trochu více, protože jsem nedlouho předtím četl Shoguna. Ale i tak to je krásná a řemeslně propacovaná knížka s nádherným vykreslením postav.
Děj zajímavý a přiznám se, že scéně s předáním stříbra jsem se při představě zmatku v hlavě příjmce chechtal asi pět minut.
Asi bych dal 4,5 hvězdičky, ale to bohužel nejde.