Pozorovatelka

Pozorovatelka Originální název: Pozorovatelka

Albatros - 2007
ISBN: 978-80-00-01926-0

Albatros (2007) 978-80-00-01926-0 280

Šestnáctiletá Natálie je od narození, kdy prodělala dětskou mozkovou obrnu, upoutaná na invalidní vozík. Je nadprůměrně inteligentní, bohužel její fyzická stránka a špatná výslovnost v lidech budí dojem, že je mentálně postižená. Díky nepřetržité asistenci ale úspěšně projde základní školou. Pere se s životem statečně, dokázala si v sobě vypěstovat osobitý smysl pro humor, díky kterému zvládá situace pro "normálního" člověka nepředstavitelné. Příběh se rozvíjí ve chvíli, kdy se její matka rozhodne s dětmi přestěhovat. Potřebuje nejen utéct z místa, které jí neustále připomínají bývalého muže, ale chce Natálii umožnit další vzdělání. Musí však řešit mnohé problémy, které tím vzniknou - jedním z nich je například nutnost sehnat novou asistentku... (Založil/a: marta-b)

marta-b
  23. 6. 2015, 17:48
Po knížce jsem původně sáhla jen ze zvědavosti, ale nakonec mě to moc chytlo a bavilo číst. Prolomilo to tak nějak tabu, které je kolem lidí na vozíku. Bylo zajímavé nahlídnout pod pokličku, prostě se podívat, co si může o životě, světě a sobě myslet 16-letá holčina s postižením, která je sice co do soběstačnosti absolutně odkázaná na svoje blízké, ale jinak jí to v hlavě funguje na 100%. A taky mě překvapil její postoj vůči svému postižení. To, jak to vnímá, je vlastně úplně normální, ale nikdy mě nenapadlo dívat se na to takhle. Za mě teda 5/5 hvězdiček.