Zkrocená hora

Originální název: Close Range - Wyoming Stories

Baronet - 2006
ISBN: 80-7214-912-1

Baronet (2006) 80-7214-912-1 304

Titulní povídka z této sbírky se stala předlohou stejnojmenného a velmi úspěšného filmu (Brokeback Mountain – Oscar za námět, režii a hudbu) režiséra Anga Leeho. Oslavovaná autorka (Pulitzerova cena), milovnice neporušené přírody, v ní žijících prostých lidí a lokálních historek, předkládá čtenáři jedenáct dech beroucích příběhů o osamění, násilí a lásce, příběhy zoufalství i neskutečné radosti zasazené do divoké, nehostinné a nádherné krajiny Wyomingu.

Povídky:
- Polostažené dobytče (The Half-Skinned Steer)
- Hluboké bahno (The Mud Below)
- Práce (Job History)
- Ryzák (The Blood Bay)
- Lidé v pekle se chtějí jen napít vody (People in Hell Just Want a Drink of Water)
- V trávě na konci světa (The Bunchgrass Edge of the World)
- Ostruhy (Pair a Spurs)
- Osamělé pobřeží (A Lonely Coast)
- Guvernéři Wyomingu (The Governors of Wyoming)
- 55 mil k benzinové pumpě (55 Miles to the Gas Pump)
- Zkrocená hora (Brokeback Mountain) (Založil/a: Ivet)

Annie Proulx Annie Proulx
*22.08.1935

JUSTINKA
  15. 1. 2017, 10:56
Pokud jste viděli Zkrocenou horu zfilmovanou a teprve potom ji četli, stejně tak jako já, dostane vás (stejně jako ostatní povídky) svojí drsností. Doslova noční můry a to nepřeháním. Zapomeňte na dva fešáky na wyomingských pláních, opěvování krásy přírodních scenérií a romantika života v přírodě. To vše dodal až Ang Lee. Přestože použil téměř každé slovo, které v povídce je, kterou syrově a drsně vylíčila žena, on jako muž ji obrousil hrany a zkrásněl. O to víc zamrazí, když konečně pochopíte, v jaké kruté skutečnosti museli všichni žít. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale opakovat to nebudu.