Psychiatr

Poprvé vydáno celosvětově: 1994

BB art - 1999
ISBN: 80-7257-068-4

BB art (1999) 80-7257-068-4 508

Noční můra (s dobrým koncem) změněná v literární skvost.

1896. Temnými uličkami New Yorku se prochází zdánlivě nepolapitelná hrůza, dobře ukrytá v lidském těle. Tento člověk, hnaný touhou se nechat chytit k dalšímu a dalšímu zlu, se narodil coby druhý, ale nechtěný chlapec silně věřícím rodičům. Matce, pro niž vždy byl jen symbol otcova chtíče a surovosti – a otci - knězi, jakožto připomínka hanby, kdy ho chlípnost změnila ve zvíře. (Založil/a: Stirecka)

Caleb Carr Caleb Carr
*02.08.1955

lusk_lusk
  1. 11. 2012, 23:37
Kniha je poměrně poutavá, je pravda že jsem si při četbě často říkala že některé pasáže jsou až příliš zdlouhavé, avšak kdybych se sama pokusila určity ty, které by se mohly bez problémů vypustit, patrně bych žádnou nevybrala. Moje první "detektivka" předčila mé očekávání, asi především proto že jsem se tomuto žánru vždy cíleně vyhýbala, po jejím zdolání však na další detektivní příběh připravená nejsem, neboť u této knihy mi více než způsob odvíjení příběhu i když velice výrazný připadala hlavní atmosféra v jaké se odehrává. Každopádne následující autorova kniha už čeká ve frontě na přečtení, tak doufám že Carr nepolevil.
luxana371542
  7. 11. 2016, 20:01
Cením si především dokonalého vykreslení historické doby a místa, ve které se příběh odehrává. Psychologické dedukce a procesy jsou též mimořádně čtivě vykreslené a zajímavé.
porky
  17. 7. 2014, 14:34
Na to, že se prakticky jedná o autorovu prvotinu, co se beletrie týče, tak je to opravdu kvalitní kniha. Zajímavý, i když trochu neoriginální a místy lehce naivní, detektivní příběh, který je ovšem výjimečný svým historickým zasazením. Opravdu je vidět, že Carr je původním vzděláním historik, a jeho líčení atmosféry New Yorku na sklonku 19. století je skutečně působivé. Obecně je kniha velmi elegantně napsána a tak je i přes svůj rozsah celkem čtivá. I hlavní postavy mi byly sympatické (nejvíce asi John Moore), takže rozhodně nelituji, že jsem po tomto díle sáhl. Pro ty, kteří mají rádi historii, rozhodně stojí za to přečíst.
cathyblackova
  22. 12. 2010, 14:41
Noční můra (s dobrým koncem) změněná v literární skvost.

1896. Temnými uličkami New Yorku se prochází zdánlivě nepolapitelná hrůza, dobře ukrytá v lidském těle. Tento člověk, hnaný touhou se nechat chytit k dalšímu a dalšímu zlu, se narodil coby druhý, ale nechtěný chlapec silně věřícím rodičům. Matce, pro niž vždy byl jen symbol otcova chtíče a surovosti – a otci - knězi, jakožto připomínka hanby, kdy ho chlípnost změnila ve zvíře. Zrcadlovým odrazem jeho početí, se stal jeho vlastní obličej, který byl pokřiven silným tikem, postihujícím celou levou polovinu jeho tváře. Jediná věc, která jeho dětství zpříjemňovala, byla starost jeho vlastního bratra, který bohužel nedokázal zabránit onomu hroznému činu, který Japetha Duryho pohřbil hluboko uvnitř a vynesl na zemský povrch Johna Beechama, jednoho z nejhroznějších masových vrahů, jakého kdy měla literatura tu čest představit. Život tohoto anti-hrdiny ve vás bude zčásti vzbuzovat lítost, zčásti ho budete nenávidět za zločiny, které spáchal, ale zaručeně vám nedovolí odložit knihu nedočtenou někam do kouta a zapomenout. Pokaždé, když výjdete ven, budete se tiše samy sebe ptát: Slyším, nebo neslyším dusot koňských kopyt?
Indiáni, Dakotské pláně, starý Washington, NewYorské gangy, řeka Hudson, socha Svobody, spousta historie a naděje, která neumírá, to je to proč lidi milují Ameriku, a nejen to všechno najdeme v téhle knize!!!
New Yorkem se prohání drožky, taje sních, zapáchá koňská moč a přichází jaro. Zelená tráva však není jediná, která toto milé roční období vítá. Ve městě se najednou začnou kupit zmrzačené mrtvoly mladých prostitutů. Tyto vraždy, jejíchž oběti patří k části společnosti, jejiž existence se obecně popírá, jsou policií stěží zaznamenány, natož aby byly vyřešeny. Proto se toho ujme policejní komisař Theodore „Teddy“ Rooswelt, budoucí prezident USA.
Tajně sestaví netradiční vyšetřovací tým, který má za úkol, pod vedením Laczla Kreizlera, velmi moderního amerického psychiatra, vraha polapit.
Abych pravdu řekla, nikdy v životě jsem se nesetkala s něčím, co bych mohla nazvat jako „barvitý popis, podrobná charakteristika a pytel plný – nejen svou nedokonalostí sympatických postav“. Sám Laczlo Kreizler, se mi zdál jako velice charismatický muž, pod jehož černočerným pohledem musí roztát srdce každé dámy. Přiznávám, stal se jednou z mých mnoha platonických lásek a předlohou spousty mých výtvarných počinů.
John S. Moore, další nepostradatelný člen týmu. (Vystupuje nejen co-by vypravěč, nýbrž jako fiktivní autor knihy) Vynikající mladý reporter z NY-Times, vesměs drzý člověk, který dokáže vždy překvapit. Sara Howardová, emancipovaná, mladá žena, které se později podaří otevřít svou vlastní detektivní kancelář, Bratři Isaacsonové, příběh trošku zlechčující – v tom nejlepším slova smyslu, jejichž nadšení pro věc, tj. pro použití nových policejních metod, je téměř nakažlivé, odvážný Stieve „Píšťalka“ Taggert, mohutný Cyrus Montrose, tichá a krásná Mary Palmerová, ti všichni jsou důkazem toho,jaký je vlastně pan Carr puntičkář. Nemluvě jeho sběhlosti v historii, psychologii a kriminologii.
Všichni tito lidé se nejdříve vydávají do temné mysli imaginárního člověka, jehož si s příhlédnutím na jeho oběti stvořily, poté konečně začínají chápat a to jen proto, aby spadly do hluboké jámy omylů, kde je čeká nejedno překvapení. Během louskání zapeklitých oříšků se setkávají v tváří v tvář s nebezpečím, nedůvěrou, neochotou, hloupostí, které vyvolají nejednu bolestivou tragédii. Když už se konečně dostanou kobylce na kloub, jak se říká, nastává drtivý zlom. Lazclo Kreizler, obviňujíc sám sebe za smrt někoho velice mu blízkého, odchází z týmu. Vedení se ujímá Sára a s pomocí ostatních se dostává až k Beechemovi domů, kde naleznou hmotný důkaz o jeho hrůzném řádění. Nerada bych, aby tento článek nakonec vyšel jako spoiler, proto více neprozradím, snad jen – dobře to dopadne.

Možná si před/po přečtením knihy říkáte: Příliš mnoho stránek, příliš zdlouhavé popisy, příliš podrobná líčení, příliš mnoho slov – pro mě je to však dokonalost, co je z této knihy cítit, ne oldspice, a důkazem, místo slibů je mi skutečnost, že jsem knihu četla již několikrát a pokaždé, dá se říct, na jeden zátah.