Originální název: Les Cinq Cents Millions de la Bégum

Mladá fronta (1954) 112
Jos. R. Vilímek (1930) 154
Jos. R. Vilímek (1924) 154
Jos. R. Vilímek (1913) 154
Lidové nakladatelství (1911) 82 Pět set millionů Begumy.
Jos. R. Vilímek (1895) 212

Vyšlo také pod názvem Pět set miliónů Begumy.
Mírumilovný francouzský lékař, Dr. Sarrasin, se jednoho dne od právního zástupce pana Sharpa dozví, že zdědil nepředstavitelně veliké bohatství po příbuzné indické kněžně Begumě z Gokúlu. Dlouho se však ze svého bohatství neraduje, protože se objeví ještě jeden dědic a tím je německý profesor Schultze, který Francouze považuje za podřadný národ. Po soudních sporech si však peníze rozdělí rovným dílem a každý je vloží do svého plánu. Dr. Sarrasin vybuduje v USA ve státě Oregon Francouzské Město, které by mělo být vzorem pro všechna města na světě. Je čisté, bez kriminality a žijí tam hodní lidé. Naopak profesor Schultze vybuduje nedaleko Francouzského Města svoje Ocelové Město, které je v podstatě gigantickou továrnou, vyrábějící tu nejlepší ocel, děla a různé další zbraně.

Jules Verne Jules Verne
*08.02.1828 - †24.03.1905

vladislaus
  16. 11. 2011, 15:23
Obsahuje spoiler spoiler Fantastický román o soupeření francouzského a německého vědce. Prvý vybuduje v Americe Francouzské město jako vzor všestranného pokroku, Němec postaví Ocelové město, ohromnou továrnu, v níž hromadí vynálezy zkázy, a chystá se zničit dílo francouzského soupeře. Místo toho zničí sebe. Nechtěným úspěchem Němce je vystřelení dělového náboje, který překoná zemskou přitažlivost a změní se v družici Země.
janeicka
  7. 3. 2014, 10:41
I přes spornou otázku autorství jedna z mých nejoblíbenějších Verneovek. Nadčasový příběh dvou měst, Francouzského a německého Ocelového města - jako dvou protikladů pacifismu a extrémního militarismu. Prostě geniální, vzhledem k pozdějšímu vývoji událostí v Evropě ve 20. století.
silvaren
  13. 12. 2011, 18:00
Úžasný vědeckofantastický román. Některé Verneovy vize se dokonce splnily, je to trochu strašidelné.
VaclavB
  22. 1. 2015, 14:48
A pak mi říkejte něco o nacionalismu - tady ho máte v nejčistší podobě. Ano, Francie po Prusko-Francouzkské válce mohla mít vůči němcům výhrady, ale tady to autor trochu přehání.
Methat
  16. 1. 2013, 11:24
Naozaj úžasne nadčasové dielo, ktoré bolo napísané už v roku 1879. (Ďalej môžete nájsť nejaké spoilery...)

Predstavte si dvoch ľudí - obaja dostanú po 250 miliónoch dolárov. Jeden z nich je francúzsky vedec, ktorý ich použije na vedecké účely a aby sa mali ľudia lepšie - postaví zdravé mesto. Druhý je nemecký profesor, ktorý ich, ako ináč, využije na vojenské účely, zbrojenie, teda výrobu diel a nových zbraní. Po čase prichádza k určitému stretu, ale to by som už prezradil príliž veľa - vlastne v anotácii je toho prezradeného ešte viac než v mojom komentári. Ocelové mesto žije v dobe pary, parných strojov, anglických klobúkov a Európy v najlepších vedeckých rokoch (ako malo Anglicko zahájenie olympijských hier, kde použili obrie komíny a kuli olympijské kruhy rovno na pľace, ocelové mesto mi to hneď pripomenulo).

Mám doma výtlačok z roku 1955, čo je už dosť starý kúsok písaný v archaickom jazyku s krásnymi, vkusnými obrázkami. Číta sa ľahko, plynule, kniha je veľmi útla, čo v dnešnom prívale "tučných kníh" je až smiešne. Čítať niečo také v tej dobe muselo byť určite úžasné, dnes už toho toľko nepovie, no každý z nás si môže zobrať z konca ponaučenie, škoda len, že ju tak málo ľudí pozná. Verna si vždy rád prečítam.
wroclav
  6. 12. 2015, 19:46
Jediná verneovka, která mě opravdu nebavila. Ve věku 10-12 let, kdy jsem byl Vernem pohlcen mě zajímaly daleké kraje, průzkum, objevy, hlubiny moře, cestování, příroda... ale rozhodně ne nějaké zbrojení. Dnes bych knihu asi hodnotil jinak, ale Verneovky hodnotím spíš tou dětskou optikou, jak jsem to tehdy vnímal.
centos
  3. 6. 2011, 23:20
Mnohem horší, než jsem po předchozích verneovkách čekal. A popisy obyvatel France-Ville, jejich správňactví a statečnosti, jsou tak naivně idealistické, že jsem z toho málem dostal osypky. 50 %
wendel
  13. 10. 2016, 16:04
Verneovky jsem měl rád, ale právě Ocelové město jsem nikdy nečetl. Knížka je poměrně útlá, což je vcelku neobvyklé. Samotný příběh není špatný, ale popis mi přišel takový zrychlený a zjednodušený, takže výsledný dojem je spíše lehké zklamání.
Lucka Sagi
  5. 1. 2016, 18:36
Tato knížka je dobrodružného žánru. Zjistí se že doktor Sarrasin zdědil hodně peněz ale že není jediný dědic ale že dědicem je taky profesor Herr Shultz. V knížce se vypráví o dvou městech:
1. o ocelovém městě které vlastní prof. Herr Shultz a vyrábí se zde děla z ocele a jsou tak silné a vydrží dlouho.
2. a o francouzkém městě které (nechal) vybudoval doktor Sarrasin
Četla jsem tuto knížku v 11 letech a líbila se mi-někde jsem nepochopila tex a proto dávám 4 hvězdičky.
Želvík
  12. 12. 2015, 9:47
Tento vědeckofantastický román bych doporučila dětem od dvanácti let. Já sama jsem to četla v jedenácti, ale některá slova jsem nepochopila a v některých částech jsem se úplně ztratila. Je to o tom, že jeden pán chce zničit Ocelové město, ale nebude to mít lehké. Tato kniha je napínavá, dobrodružná, má příběh i hezké ilustrace, ale ze začátku mě to nebavilo a kvůli tomu dávám čtyři hvězdičky. Vy ale můžete mít jiný názor.
Kristýna Fliegelová
  1. 12. 2015, 14:19
V této knize jsou hlavními postavami doktor Sarrasin a Herr Schlultz , kteří jsou úplně odlišní a nemají se moc rádi. Tato knížka je velmi napínavá, dobrodružná a to se mi na ni líbilo. Doporučila bych ji spíše dětem od 11 let a výše, já sama jsem ji četla v 11 letech a moc se mi líbila. Knížka je dobrodružný vědeckofantastický román. Dala bych pět hvězdiček z pěti. *****
ondra k
  8. 11. 2015, 18:15
Ocelové Město
Jules Verne
Kniha Ocelové Město, dobrodružný, vědeckofantastický román o protikladu dvou měst a jejich tvůrců, Ocelového Města vystavěného hlavně k výrobě zbraní a s cílem zmocnit se světa a nádherného francouzského města, které rozkvétá a snaží se poskytnout blahobyt všem mírumilovným a poctivým lidem. Tato kniha se mi hodně líbila, především svým příběhem, nápaditostí prostředí, do kterého je děj zasazen a tím, jak je příběh ukončen. Knihu jsem četl v jedenácti letech a hodně se mi líbila. Doporučil bych jí všem svým kamarádům a příbuzným. Knize bych dal pět hvězdiček z pěti.
James Bond
  5. 11. 2015, 18:11
Tato dobrodružná sci-fi kniha je klasickým dílem určeným mládeži i dospělým. Pojednává o projektu velkých investic do vybudování velkolepého Ocelového města, který se však poněkud vymkl původně hlásanému záměru a skončil pro jednu stranu katastroficky. Setkáváme se zde s klasickým konfliktem dobra a zla.
Kniha se mi líbila, konkrétně například scéna, kdy Marcell utíká kanálem z města pryč. Příběh je napínavý, četl se mi dobře. Líbily se mi popisy technických věcí-strojů apod. Kniha má krásné ilustrace Jana Brychty.
Katru
  27. 5. 2012, 14:51
Kratší Vernovka, ovšem o to více čtivá. Výtkou se zklamáním budiž jen utnutý konec bez velkolepějšího závěru.