Originální název: Údolí včel

ISBN: 978-80-7272-154-2

Dauphin (2008) 978-80-7272-154-2 149
Dauphin (1997)
Melantrich (1978)

Novela Údolí včel, která je známá spíše svým filmovým zpracováním (režie František Vláčil), vznikla v druhé polovině 70. let přepsáním původního filmového námětu z konce 60. let. Příběh (Körnerem trochu s nadhledem označvaný jako "středověký western") se odehrává ve 13. století a vypráví o mladíkovi Ondřejovi z Vlkova, který přichází do křižáckého řádu, ovšem ten v něm nepotlačí touhu po svobodném a volném životě. Konfrontace fanatismu se svobodou, svár ideologií a zároveň přesvědčivý, byť opět tragický, "körnerovský" příběh... (Založil/a: Eeevik)

Anael
  30. 4. 2013, 23:13
Musím se přiznat, že ze začátku mi kniha přišla zmatená a posléze nudná, ale postupně si mě získala. A konec byl naprosto dechberoucí.
ForFreedom
  25. 1. 2015, 15:17
Doporučuju ke čtení zároveň zhlédnout Vláčilův film, už jen proto, že jako novela bylo Údolí včel napsáno druhotně – navíc je tohle přesně ten druh knihy/filmu, kde se oba žánry nádherně doplňují a nelze snad ani říct, která adaptace je lepší: obě jsou totiž mistrovskými díly svých mistrovských tvůrců a jako takové obsahují každá zvlášť zároveň i jejich jedinečné hodnoty. Na novelce je potom samozřejmě tenhle její filmový původ znát; Körnerův styl je silně poznamenán dramaturgií, v čemž také spočívá kouzlo jeho tvorby – tíhne k vizuálním dojmům, poetickému leč výstižnému jazyku, střihovému efektu, k multiperspektivismu, a tedy v rámci jednotlivých postav i k subjektivnímu prožívání, což všechno dohromady dodává tomuhle historizujícímu námětu moderní ráz. Ovšem více než nějaká historizující novelka je to nadčasová sonda do hlubin člověka, výpověď o základních mezilidských otázkách, kterým historické kulisy spíš sekundují, svou časovou vzdáleností, jako by jen zdůrazňují jejich všeobecnou platnost. 5/5
23.44
  4. 5. 2013, 8:41
Krásný jazyk a dobrá znalost doby, ve které se příběh odehrává, bez příkras a sentimentálního konce.
Les_pulpinos
  28. 6. 2015, 11:47
Obsahuje spoiler spoiler Baladická novela s historickým námětem z 13. století, psaná nádhernou češtinou. Prostý příběh o mladíkovi, který z otcovy vůle vstoupil k Řádu německých rytířů (v té době vedl svatou válku proti pruským pohanům) a kterému se podařilo uprchnout a vrátit se zpět do Čech (kde si hodlá užívat světského života), je prohlouben o vzájemný vztah hlavního hrdiny s fanatickým členem řádu Arminem von der Heide, což v podstatě představuje hlavní linii celého příběhu. Nemůžu si pomoct, ale připadalo mi, že se Ondřej choval příliš sobecky a ke svému někdejšímu příteli (Armin se ho ve Stummu ujal) se zachoval až vulgárně (na svatbě), když ho donutil porušit řádová pravidla, která pro Armina byla skoro posvátná. A naopak Armin se dle mě ke konci zachoval jako i na středověká měřítka patologický psychopat... ale nějaký dramatický závěr (i když pro mě nepochopitelný) byl asi záměr :) Mé hodnocení - líbilo se mi to, chytlo mě to hned od začátku, ale konec to pokazil, takže čtyři hvězdy (kdyby to šlo, tak necelé).
StepanHrouda
  18. 10. 2016, 21:44
Na můj vkus příliš pomalé, depresivní a s nevýrazným dějem. Ale ten jazyk a atmosféra to je něco úžasného!
Scarlett
  25. 8. 2013, 18:35
Tahle kniha ve mně vyvolala tolik různých pocitů, že vlastně nedokážu určit, jestli převládají ty pozitivní nebo ty negativní. Myslím, že jsem ještě nedozrála do tohoto druhu literatury, protože ji nedokážu náležitě ocenit. Třeba za pár let dám Údolí včel druhou šanci.