Poslední konkubína

Originální název: The Last Concubine

Knižní klub - 2009
ISBN: 978-80-242-2280-6

Knižní klub (2009) 978-80-242-2280-6 480

Hrdinkou výpravného historického románu je Sači, konkubína posledního šóguna... Sači vyrůstala v rodině prostého majitele hostince, samuraje... Věděla, že je adoptovaná a že její rodiče pocházejí z urozeného prostředí. Její cesta do šógunova paláce s tím však neměla nic společného: když okolo hostince projížděla se svým doprovedem manželka velkého šóguna, princezna Kazu, vybrala si Sači za dvorní dámu. Ačkoli Sači sdílela s šógunem lože pouze jednou, stala se tím prakticky nedotknutelnou. Brzy poté se začala měnit politická situace - vypukla občanská válka, u ostrovů přistáli cizinci. Šógun byl zabit a jeho dvůr rozpuštěn. Ženy z jeho paláce musely odejít... Sači se se svou přítelkyní vydala na dalekou cestu, na níž potkala Šinzaemona, muže, který ji okouzlil... Strhující milostný příběh je rámován posledními událostmi šógunského období, ukazuje odvahu samurajů, svébytnou hrdost Japonců i jejich zvláštní životní styl, s nímž se museli, ať chtěli či nikoli, rozloučit... (Založil/a: Verucha)

Lesley Downer Lesley Downer
*1949

LadysR2
  26. 1. 2013, 14:49
Slabší 4/5. Přečetl jsem za týden. Na evropanku výborná práce s detaily japonské historie a klidně si přečtu i další její knihy
Adam Walder
  29. 8. 2013, 10:08
Zajímavý román neskutečně poutavě zasazen do historických reálií, kdy autorka zcela výjimečným, srozumitelným a přitom velice atmosférickým způsobem vykreslila pohnuté období japonských dějin z období konce šogunátu a změnu Japonska v moderní zemi. Souboj starých tradičních hodnot a samurajské cti proti moderním myšlenkám a palná zbraním. Děj knížky je zajímavý, byť občas trochu zdlouhavý. Knížka mě přinutila začíst se do wikipedie a studovat toto období, tedy cca. léta 1860-1870.
Janiska
  13. 1. 2011, 17:34
Docela příjemná četba. Místy trochu vleklá, ale i tak mě bavila a taky se mi líbil popis dějepisné /historické/ části. Ze začátku mi dělal trochu problém v orientaci v názvech žen v paláci.
Jannnaj
  13. 7. 2012, 13:18
Pěkný věrohodný historický román s romantickými prvky. Čtení této knihy mě opravdu bavilo. Jen popisy některých bitev, kdy padaly hlavy, ruce, nohy, bych nedoporučovala číst po obědě:)
Tiny
  1. 3. 2014, 17:43
Ačkoliv tento žánr nepatří mezi moje oblíbené, kniha mě nadchla. Detailní popis krajin byl místy sice zdlouhavý, ale to vůbec nevadilo. Děj příběhu byl zajímavý a napínavý, člověk se občas úplně ponořil do samurajských dějin a soucítil s hlavní hrdinkou a hlavní je, že to dobře dopadlo :-)