Originální název: Oblomov

Slovart (2014) 9788073918446 632
Levné knihy KMa (2007) 978-80-7309-431-7 482
Dilia (1975)
Melantrich (1972)

Román patří ke klasice nejen ruské ale i světové literatury. Gončarov na něm pracoval deset let a patří do trojice velkých volně navazujících románů Všední příběh, Oblomov a Strž. (Založil/a: Toffife)

Ivan Alexandrovič Gončarov Ivan Alexandrovič Gončarov
*18.06.1812 - †27.09.1891

vladislaus
  18. 10. 2012, 15:42
Oblomov mi byl celou dobu knihy nesympatický. Zbyteční lidé žijící z peněz jiných jsou i dnes, ale ti si aspoň užívají života. Baví nás ve VIP zprávách, ale Oblomov by jen ležel.
Ghoulman
  20. 11. 2016, 10:54
Jakkoliv je život hlavního hrdiny až hrozivě zbytečný, tenhle román přesto stojí za přečtení. Minimálně je to takový menší pichlavý osten, pobídka k přehodnocení aktivity ve vlastním životě. Ostatně kdo by nakonec chtěl skončit jako Oblomov, jež si kvůli své lenosti nechal protéct skrz prsty takřka všechno – od majetku, až po skutečně velkou lásku?
Ivulina
  3. 6. 2014, 17:31
Mně se kniha četla lehce a rychle. Děj krásně plynul, a to i filosofické popisy a složitější myšlenkové pochody některých postav. Je zvláštní číst sto padesát let starý ruský román a vidět v něm tolik podobného dnešním lidem (i Čechům), ba dokonce postřehnout, že určitý povahový rys je tak výstižný, tak vlastní. Ani jsem nečekala, že se mi Gončarovův Oblomov tolik zalíbí. Musím doporučit. Zamyslíte se.
Gigant
  27. 11. 2013, 19:20
Ačkoliv jsem knihu četl dlouho a pomalu, nakonec převážila zvědavost, jak Oblomov dopadne. Spíše než pasivitu bych vyzdvihl zejména hrdinovu lenost (tyto dvě věci nelze zaměnit) a všeobecnou neschopnost. Pozoruhodné mi přišlo zobecnění dvou protikladných hrdinů (Oblomov X Štolc) na jednotlivé národy (Rusko X Německo), které může vypovídat o tehdejším vnímání reality. Dějově však není dílo nijak zvlášť zábavné a pro průměrného čtenáře bude asi nezajímavé.

4* - 75/100
ScheRas
  20. 11. 2013, 19:23
Přesně jak se píše v popisu, román je klasika nejen ruské, ale i světové literatury. Ptáte se proč? Jak je možné, že kniha, ve které hlavní hrdina nevyleze první čtvrtinu knihy z postele, je považována za klasiku? Oblomov, to je člověk svobodný, někdo, kdo má odstup, kdo nás nutí zamyslet se, jestli je náš způsob života opravdu tím nejlepším. Kritizuje povrchnost našich názorů, našeho jednání i našich vztahů. A hlavně, Oblomov, to není jen literární typ (tzv. zbytečný člověk), to je svým způsobem každý z nás. Jak řekli moudřejší, než jsem já: "V každém z nás je trochu Oblomova a trochu Štolce. Je na nás, která stránka v nás převáží." (94%)
cobykdyby
  4. 8. 2016, 20:35
Moc se mi líbil výraz oblomovština: Nechoďte ke mně, nechoďte ke mně, jdete ze zimy! A toť vše. Rozveďte to na pět set stránek a vyjde vám gončarovština, ale to jsou jen takový moje blbý nápady: cobykdyby…
Kilowatta
  30. 3. 2014, 23:02
Nemůžu si pomoct, ale tentokrát jsem se příšerně nudila. Moje oblíbená ruská klasika tentokrát zklamala, nezaujala ani na chvíli a ke konci jsem se už prakticky modlila, aby se stalo něco, co mě dostane, překvapí. Bohužel, nestalo.
Grušenka
  18. 3. 2011, 19:21
Oblomov má své plány a cíle, ale život žije jen ve svých snech, nikoliv ve skutečnosti. V realitě se utápí v nicnedělání a lenošení, nemá potřebu pracovat, milovat a snad ani žít. Oblomova z nečinosti není schopen vytrhnout nejen nejlepší přítel, ale dokonce ani láska k ženě. Vynikající příběh o zhoubných důsledcích pasivity a nečinosti na lidskou duši.