Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Děti Antonína Kaliny

94%
5 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Děti Antonína Kaliny

Podtitul: Příběh českého vězně, jehož odvaha překonala sílu smrti
Nejnovější vydání:
Rybka Publishers - 2013
ISBN: 978-80-87067-31-4
Počet stránek: 300
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 8x v přečtených
v knihovně 2x v knihovně
k přečtení 17x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 2x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Rybka Publishers (2013) 978-80-87067-31-4 300

Anotace
Téměř neuvěřitelný, a přesto pravdivý příběh českého vězně, kterému se v krutých podmínkách koncentračního tábora Buchenwald podařilo zachránit tisícovku dětí. Dětí, na které čekala smrt. Jmenoval se Antonín Kalina a byl z Třebíče. Doma zapomenutý, ve světě, zejména v USA a Izraeli, uctívaný. V roce 2012 se stal zatím posledním Čechem, který byl v Izraeli oceněn titulem "Spravedlivý mezi národy", aniž by se o tom u nás zmínil jediný novinář.

Na rozdíl od mediálně proslulých zachránců Židů Oskara Schindlera či Nicholase Wintona se Antonín Kalina každodenně díval do tváře smrti. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo doslova o život. Den co den. Noc co noc. V průvodních listinách gestapa měl napsáno – návrat nežádoucí. Jeho motivace byla silnější než strach. Jeho zásluhou se tedy, v srdci Pekla, odehrála záchranná akce, která v dějinách druhé světové války nemá obdoby.

Kniha reportéra a spisovatele Stanislava Motla je – jak je ostatně u tohoto autora zvykem – výsledkem několikaletého a hlavně intenzivního historického pátrání. Díky autorovu podmanivému stylu vyprávění, rovněž díky jeho nevšední empatii, vnímavosti, také díky vý-povědím očitých svědků či dosud žijících příbuzných aktérů tohoto pravdivého a zároveň skoro až neuvěřitelného příběhu – ocitneme se přímo v srdci tehdejších tolik dramatických událostí. Událostí, nad nimiž se i po letech skoro až tají dech… Kniha je doplněna dvěma stovkami dokumentárních fotografií. (Založil/a: Rosie5)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

melilotka
100% 100% 100% 100% 100%
  10. 2. 2016, 20:35
Povinná četba (minimálně) pro všechny Třebíčany. Nebýt Stanislava Motla, bůhví, jestli bychom se někdy v Třebíči o tom, co se Antonínu Kalinovi v Buchenwaldu podařilo, dozvěděli. A i když už jsem slyšela názory, že místy pan Motl v knížce fabuluje, je mi to srdečně jedno. Důležité je, že na konci války zůstalo v Buchenwaldu naživu více jak 900 židovských chlapců, které za pomoci řady přátel Antonín Kalina zachránil před jistou smrtí a stal se Spravedlivým mezi národy. A to je nezpochybnitelný fakt.
minkar
100% 100% 100% 100% 100%
  22. 9. 2014, 8:41
Zajímavé čtení o zajímavém člověku. Škoda, že se o lidech typu Antonín Kalina neví ... Díky panu Motlovi za jeho práci!