Strakonický dudák aneb Hody divých žen

Strakonický dudák aneb Hody divých žen Originální název: Strakonický dudák aneb Hody divých žen
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Národní divadlo - 2013
ISBN: 9788072584567

Národní divadlo (2013) 9788072584567 192

Nejslavnější hra českého klasika - báchorka určená dospělým i dětem. V půvabné pohádce se prolínají reálné, typicky české postavy s tajemnou říší přírody, se světem nadpřirozených sil. Je to také národní mýtus, součást naší společné paměti – vypráví o našich kořenech. Co generace, to interpretační přístup: o otevřenosti textu pojednává studie prof. Jana Císaře Rozporuplný Tyl. Jungiánský rozbor hry pro knihu napsal Tomáš Halík, obě stati zásadním způsobem doplňují původní Tylovu hru v drobné úpravě režiséra (J. A. Pitínský). Kromě toho svazek obsahuje přehledný Tylův životopis, úryvek z ohlasu na premiérové uvedení v roce 1847, předmluvu ke knižnímu vydání z konce 19. stol. od J. L. Turnovského, několik pověstí o dudácích a samozřejmě bohatý obrazový doprovod (jak z historie uvádění Strakonického dudáka v ND, tak ze současné inscenace, v níž titulní roli ztvárňuje Igor Orozovič). (Založil/a: mauvais-ange)