Nejkrásnější divy světa 2

Nejkrásnější divy světa 2
Originální název: Schatze der Welt
Poprvé vydáno celosvětově: 1999

a naší planetě Zemi můžeme obdivovat stovky nádherných měst či paláců, jež postavily šikovné ruce našich předků, zdánlivě bez souvislosti rozvíjející svébytné kultury ve všech koutech světa, a stejně tak stojíme v němém vytržení nad krásou, již stvořila příroda - a již se doposud nepodařilo současné civilizaci pohltit. Organizace Spojených národů pro vzdělání, vědu, kulturu a komunikaci, UNESCO, si vytkla vysoký cíl - zdokumentovat všechny památky a krajinné útvary, jejichž historická a kulturní cena je tak vysoká, že si zasluhují mimořádnou pozornost. V současné době UNESCO sleduje více než 600 objektů, pomáhá uchovávat kulturní dědictví z celého světa a chrání citlivou rovnováhu jedinečných přírodních scenerií. Exkluzivní publikace Nejkrásnější divy světa, jež má v konečné podobě šest dílů, přináší veškeré kulturní i přírodní památky, nad nimiž převzala záštitu organizace UNESCO. Ukazuje jejich krásu; především je ale představuje jako součást kultury, náboženství, mýtů a tradic společnosti, která je stvořila, či v jejich blízkosti žije. Jedinečné přírodní scenerie i skvostná architektonická díla lidé často vystavují nejrůznějším vlivům či katastrofám, jako by si ani nebyli vědomi závazku, jaký toto dědictví znamená. Kámen, rozpadající se vlivem znečištění ovzduší, místa, přetížená masovou turistikou, i ničení krajinných celků necitlivým osidlováním - to jsou pouze příklady nesčetných hrozeb, jež nelze přehlížet. Teprve dnes se učíme chápat, že naše kořeny spočívají v tradicích, jež nám zanechali předkové, a že nedotčená příroda má pro náš život nedocenitelný význam. (Založil/a: Manon)