Kočár do Vídně

Academia - 2009
ISBN: 978-80-200-1738-3

Academia (2009) 978-80-200-1738-3 99
Československý spisovatel (1967)

Podle námětu a scénáře Jana Procházky natočil v roce 1966 Karel Kachyňa komorní příběh odehrávající se v posledních dnech druhé světové války. Hlavní hrdinkou je zoufalá selka Krista, které němečtí vojáci bez zvláštní příčiny oběsili muže. Jeho smrt se rozhodne pomstít, a to vraždou mladého vojáka, který k ní přichází do statku a žádá ji, aby ho odvezla do Vídně. Celé drama se odehrává v hlubokém lese, v němž koňský povoz se ženou a mladým vojákem míří k rakouským hranicím. Krista stále čeká na příležitost pomstít smrt svého muže, když však nastane vhodná chvíle, zabít nedokáže. (Založil/a: Eeevik)

Kukpiss
  14. 3. 2012, 20:03
"Moravský venkov nebyl odpradávna jenom zbožný a přičinlivý a shánčivý; odjakživa byl i vilný a primitivní a surový."
VerenaLord
  7. 2. 2013, 1:30
Drastický příběh odehrávající se za 2. světové válce. Rozhodně doporučuji k četbě, stojí to za to, i když je to temné a smutné.
borntolive
  5. 10. 2011, 21:40
Zatímco první polovinu jsem proklimbala na kočáře, v té druhé jsem cítila typické Procházkovo až drásající napětí. Z citové plytkosti a racionálního zaměření na cíl vystoupily na povrch emoce a staré rány - nevědomky a nezamýšleně.
Bernadette
  11. 8. 2014, 14:55
Úsporné, temné, syrové... Ačkoli má kniha jen necelých sto stran a žádné výrazné dějové zvraty, pohltí vás - stejně jako Kristu s Hansem les, kterým putují, každý vstříc něčemu jinému než zamýšleli...
Claire27
  25. 5. 2016, 22:04
Knížka přečtená během jednoho odpoledne. Nevěděla jsem, co od toho mám očekávat a konečný výsledek mě potěšil. Krutý příběh s nečekanými zvraty. Po přečtení knihy jsem se podívala na film Karla Kachyni a ten mě potěšil možná o něco více než samotná kniha.
AkzuzkA
  23. 11. 2016, 8:03
Kratinké, ale silné. Přečetla jsem díky doporučení během jednoho odpoledne v kavárně nad lahodnou kávou. Nelituji, naopak! Napínalo mi to nervy až k prasknutí. Další z knížek s tematikou syrové války. Povedla se mimochodem také filmová adaptace. Smekám klobouk před autory obou děl...
nataliethomp
  9. 12. 2015, 8:46
Příběh je napínavý, strhující a děsivý. Rozhodně doporučuji přečíst všem, co mají zkreslené představy o válečné době. Po počátečním seznámení s postavami nastává napínavý a smutný příběh, který ukazuje jak světlou, tak tmavou stránku lidské osobnosti. Je zajímavé pozorovat, jak se postavy chovají a mění.
bousovka
  3. 10. 2014, 15:15
Kniha je to sice útlá, ale o to vydatnější a pozoruhodná. O co je vyprávění stručnější, o to více vyvolává otázek a smutku. Neuvěřitelně strhující a silný příběh konce 2. světové války, který nenechá nikoho chladným.
elenče
  21. 1. 2012, 20:50
Jeden z nejtemnějších příběhů české literatury. Nikdy nevíte, co vás na cestě potká a kam vás dovede. Bohužel, nebo bohudík, často ne tam, kam by jste sami chtěli. Okamžiky, po nichž budete život rozdělovat na předtím a potom.