Beskydy

Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Nezjištěno / Jiné - 2013
ISBN: 978-80-905079-3-7

Nezjištěno / Jiné (2013) 978-80-905079-3-7 296

Třetí kniha o Beskydech navazuje na dvě předcházející, pojednávající o hmotné kultuře obyvatel Beskyd v dějinném procesu osídlování podhůří a hor (Stavby a život v nich z r. 2011 a Zdroj práce a obživy z r. 2012). Nyní čtenářům předkládáme tematiku nejobtížněji sdělitelnou, pohledy do duchovní kultury rodin, jejich skupin i jednotlivců. Málokde v Evropě bychom našli tak složité kulturní vztahy mezi obyvateli jednotlivých částí pohoří jako v Beskydech, na území styku a prolínání tří příbuzných národů Čechů, Poláků a Slováků, za jejichž osudy stály dějiny pohraničních politických zájmů tří států. Píšeme-li o lidové kultuře, neznamená to, že se omezujeme jen na rodiny živící se vlastní zemědělskou produkcí a žijící na horských pasekách. Zajímají nás všechny vrstvy obyvatelstva, ale chceme čtenářům představit především ty, které byly nositeli kulturní tradice vzniklé a rozvíjející se v jednotlivých částech pohoří a lišící se od regionů okolních. Úvodní kapitola v této knize objasňuje, jak probíhal proces od lidového oděvu ke kroji demonstrujícímu krajové odlišnosti. Další kapitoly se věnují rodinným zvykům a výkladu obyčejů uplatňovaných v ročním cyklu a v souvislosti s náboženskými projevy obyvatel v exkurzu o poutích. Kapitoly pojednávající o lidovém umění nabízejí syntézu výtvarných projevů v řezbářských dílech a výtvarná kultura pojednává o vrstvách umění v malířských projevech a srovnává insitní malbu s dílem profesionálních výtvarných umělců. Poslední kapitola představuje lidovou hudební kulturu v závislosti na genezi nástrojů a především jednotlivých osobností přispívajících svým talentem k obohacení neustále proměnlivé tradice. Nedílnou součástí textu jsou fotografie a grafiky čítající 480 ks ilustrací dokumentujících podstatné stránky života v Beskydech, pořizované od poloviny 19. století do současnosti. (Založil/a: alča87)