Originální název: Lada

Slovart - 2016 Nové vydání
ISBN: 978-80-7529-292-6

Slovart (2016) 978-80-7529-292-6 796
Slovart (2008) 978-80-7391-087-7 796

Monografická publikace je výjimečným počinem v české knižní produkci v oblasti výtvarného umění. Přináší komplexní vyrovnaný pohled na všechny disciplíny Ladovy tvorby a především je mapuje velmi podrobně od prvního dochovaného obrázku z roku 1900 až po poslední obraz a knižní ilustrace z roku 1957. Kniha obsahuje výhradně barevné, velmi kvalitní reprodukce originálů. Doposud se tradovalo, že existuje maximálně 400 obrazů tzv. volné malířovy tvorby. Nová monografie jich reprodukuje kolem 450, řada dalších nebyla vědomě zařazena a ještě zhruba stovka zůstává nedostupná v některých soukromých sbírkách. Vedle volné tvorby je prezentováno na 150 originálů knižních ilustrací a 200 originálů novinových a časopiseckých kreseb, doplněných téměř třemi desítkami scénických a kostýmních návrhů. Řada unikátních obrazů je publikována vůbec poprvé, místo mají všechny významné Ladovy obrazové cykly – od souboru nejstarších pohlednic (1917) přes první Betlémy (1920), soubor Jak se dělají noviny (1928), brilantní velkoformátové reprodukce cyklu Bez vody není života (1937) až po slavné Měsíce (1941). Najdeme tu pochopitelně Ladovy proslulé Zabijačky, Hospodské rvačky, velebné Tiché noci, jarní milenecká nokturna pod hvězdnatou oblohou, nesčetně zasněžených krajin, Jar i Podzimů, poprvé všechny čtvery Dětské hry (1936–1937), asi 35 variant Vodníků a 25 variant Ponocných! Monografie je vybavena 873 číslovanými celky děl, dále téměř 70 detaily a přibližně čtyřmi desítkami dokumentárních fotografií ze života umělce, počet reprodukcí dosahuje tisícovky. Svými parametry je kniha jednou z nejrozsáhlejších původních českých monografií. Pro zahraniční zájemce je kniha vybavena soupisem vyobrazených děl a resumé v angličtině. (Založil/a: marta-b)

Blondi
  31. 12. 2012, 18:29
Luxusní, dovolím si říct, sběratelské dílo. Opravdu vydařené a myslím, že velikostí a rozsahem "jakž takž" odpovídá rozsahu děl Josefa Lady. Jsem ráda, že tento skvost můžu mít doma v knihovně a kdykoliv se do něj podívat. Připomíná mi dětství a poskytuje spoustu nových informací a ilustrací.