Draci a obři

Draci a obři

Podtitul: Tvorstvo pohádek a starých přírodopisů

Originální název: Draci a obři
Poprvé vydáno celosvětově: 1948

Toužimský a Moravec - 1948

Toužimský a Moravec (1948) 226

V této knize naši dva známí autoři připravili pro čtenáře zajímavou přehlídku podivných zvířat a ještě podivnějších lidi. Mnohé z těchto tvorů znají čtenáři jistě už z pohádek. Nevědí však, že tyto pohádkové obludy byly ještě ve středověku předmětem učených rozprav a sporů tehdejších vědců a že ve starých přírodovědeckých knihách je toho o nich mnoho napsáno. A jedině víře starých učenců v tyto podivné pohádkové tvory máme co děkovati, že se nám až do dnešní doby zachovaly zprávy o rozličných dracích a bazilišcích, o podivných ptácích nohovi, fénixovi a charadriu, o kachnonosném stromu, o jednorožci a martichoře, o různých mořských netvorech, o obrech a o jiných obludných lidech. Trvalo to dlouho než se podařilo vymýtit z přírodovědeckých knih tyto mythické tvory, než bylo možno oddělit pravdu od fantasie, skutečnost od výmyslů. Pověry a báje nelze však odstranit jen pouhým posměchem. Podaří se to jen tehdy, jestliže se mohou přesvědčivě vysvětlit. Proto autoři berou na pomoc moderní přírodovědu, především zoologii a paleontologii, a přesvědčivě vykládají o všem, co mohlo souviset se vznikem bájí o obrech, dracích, jednorožcích a jiných vybájených tvorech, o nichž dnes víme, že nikdy neexistovali a ani existovat nemohli. Je to zajímavá kniha s kouzlem starých časů. (Založil/a: Manon)