Ve dne v noci podle zákoníku...

Ve dne v noci podle zákoníku...

Podtitul: Policisté a četníci v českých zemích do roku 1945

Originální název: Ve dne v noci podle zákoníku...
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Univerzita Palackého - 2013
ISBN: 978-80-244-3774-3

Univerzita Palackého (2013) 978-80-244-3774-3 176

Odborný katalog mapující historii a činnost bezpečnostních sborů, policie a četnictva, které v minulosti na našem území působili a v každé době byly nedílnou součástí života společnosti.
Autorovi se podařilo shromáždit zcela ojedinělou kolekci dochovaných reálií ze života strážců zákona doplněnou bohatou fotografickou dokumentací.
kosmas.cz (Založil/a: Manon)

Galaš
  17. 6. 2014, 20:44
pro pana Dr. Soukupa
Vážený pane doktore, dovolte mi s Vámi nesouhlasit. Studiem dějin bezpečnostních sborů se zabývám jíž velmi velmi dlouho a doposud jsem na teorii, že četníci spolupracovali s okupačními úřady, šikanovali české občany, odbojáře atd. atd. narazil zpravidla v "odborné" literatuře zejména 70. let 20. století. Jistě není třeba připomínat, kdo takovouto literaturu produkoval. Pokud píšete o kolaboraci četnictva, mohl byste uvést něco konkrétnějšího? Popřípadě z jakých zdrojů a poznatků jste při budování tohoto názoru čerpal? Máte například pojem o počtu příslušníků policie a četnictva, kteří byli za protektorátu popraveni, zavražděni či utýráni v koncentračních táborech či kolik jich položilo svoje životy například v květnovém povstání? Máte přehled o tom, proč německá okupační správa a především Heinrich Himmler činil velmi intenzivní kroky ke zrušení českého četnictva či koho Reinhard Heydrich označil ve svých dopisech Martinu Bormannovi jako nejnebezpečnějšího člena Eliášovy vlády? Jistě, mezi četníky a policisty se vyskytli renegáti a zrádci, lze je jmenovat - počínaje generálem Bláhou či plukovníkem Vítem, nicméně ti skutečně byli v drtivé menšině oproti těm, kteří se aktivně zapojili do protiněmeckého odboje a aktivně pomáhali nejen českým odbojářům, ale i parašutistům. Máte přehled o tom, kolik četníků a policistů v letech 1939 - 1940 odešlo do zahraničí, kde vstoupili do zahraničních armád včetně RAF a bojovali proti nacismu? Patrně ne, neboť byste nemohl vyplodit takovouto "recenzi" na knihu Miroslava Spurného. Nerad bych se Vás dotkl, ale pokud skutečně vlastníte ony akademické tituly, které uvádíte, pak snad používáte rozum a tím pádem nemůžete takovýmto způsobem zevšeobecňovat. Osobně Vám doporučuji studium příslušných archivních fondů, památníků, vzpomínek pamětníků a především návštěvu například Muzea Policie České republiky. Co se týče knihy Miroslava Spurného, jistě má své - byť z mého pohledu drobné nedostatky, nicméně se jedná o velmi zdařilé dílo, které laickému i odbornému čtenáři nabízí velmi zajímavou sondu do oblasti výstroje a výzbroje bezpečnostních sborů daného období. Jsou zde použity materiály, které nejsou zcela běžně k vidění v muzeích ale ani v soukromých sbírkách a jedná se o skutečné unikáty. V knize je celá řada reálií, které jsou k vidění jen velmi vzácně. Za jejich přiblížení čtenáři patří panu Spurnému bezesporu uznání. A to nezmiňuji obrovský kus práce, který se za knihou skrývá.

pro pana prap. Arazíma
Vskutku zajímavý názor, nicméně mohl byste konkrétně uvést, jaké nesmysly, lži a polopravdy máte na mysli? Jistě nebudete mít problém se o ně podělit. Stejně by mne zajímalo, jaké jiné zdroje jste studoval? ono jich popravdě na této úrovni skutečně moc není.

pro pana Grosse
Osobně bych za sebe ke knize Miroslava Spurného uvedl, že autor jistě neaspiroval na vědecké dílo, ale snažil se na faktech přiblížit výstroj a výzbroj bezpečnostních sborů i laické veřejnosti. Povedlo se mu to rozhodně lépe než četnickým humoreskám :-) Jedná se tedy o dílo historické, které rozhodně nemělo a nemá za cíl cokoliv porovnávat se současnou Policií ČR či zahraničními bezpečnostními sbory. Pokud to snad někdo takto pochopil, pak knihu patrně dost pozorně nečetl. Přiznám se, že jsem diplomovou práci Mgr. Bendy nečetl, silně pochybuji, že se zabýval obdobným tématem jako pan Spurný (nebo se mýlím?). Asi by nebylo o věci si osobu pana Spurného "vygooglovat" a pak se pustit do hodnocení jeho aspirací. Nicméně dovolím si požádat kritiky, mohli byste uvést něco ze své odborné literární činnosti abychom mohli porovnat s dílem Miroslava Spurného?
Robert Gross
  1. 6. 2014, 17:20
Je mi líto, ale knihu rozhodně nedoporučuji a to ani jako beletrii, a ani v žádném případě jako odbornou literaturu.
Obsahem mi připomíná diplomovou práci Mgr. Bendy na právnické fakultě, je plná kopírovaných údajů, bez vlastních přidaných objevů, nálezů a názorů. Jedná se pouze o sebrané spisy resp. zkopírované údaje z publikací, které se touto problematikou zabývaly od r. 1928 do r. 1948.
Osobně mám pocit, že se jedná o splnění podmínky publikační činnosti pracovníka působícího na některém stupni vzdělávací soustavy v ČR, možná o splnění určitých nenaplněných ambicí vydat knihu.
Věřím, že někdo ze skutečných odborníků se touto problematikou bude zabývat a v blízké budoucnosti bude vydána skutečně hodnotná kniha zabývající se historií četnictva. Doporučuji využít i porovnání se zeměmi, které do současné doby mají rozdělenu policii a četnictvo, případně pokusit se knihu doplnit o úvahu týkající se vylepšení práce Policie ČR v případě, že by nadále v ČR existovalo jak četnictvo, tak policie.
Šmákal
  13. 5. 2014, 23:06
Na knize jsem se trochu podílel, to podotýkám kvůli tomu, že se ani nestydím za svoje jméno a hlavně, abych nebyl osočen z toho, že ji proto chválím. Trochu mne mrzí, že oba dva příspěvky jednoznačně odsuzují tuto knihu. Znám velmi dobře autora a také jeho znalosti. Vím, že shora uvedená kniha si nedává za cíl vědeckou studii dějin bezpečnostních sborů, ale podává mnoho velmi užitečných informací o uniformách, zbraních a dalších pomůckách, které souvisely s těžkou službou těchto složek. Je to prakticky do současné doby nejucelenější práce, která se touto problematikou zabývá a všichni sběratelé z ní určitě čerpají. A nyní dovolte také trochu mých myšlenek.
- Tak za prvé, v současné době se mi velice líbí názory řady jak amatérských, tak i velmi vzdělaných historiků, kteří pomlouvají šmahem všechny příslušníky bezpečnostních sborů, kteří sloužili za jakéhokoliv režimu a při tom si ani nedokáží představit, v jakém tlaku v té době tito byli. Z jedné strany lidský přístup ke spoluobčanům a z druhé strany kvanta udavačů mezi spoluobčany, dále doma manželka a děti no a hlavně nadřízené orgány... V dnešní době se to perfektně teoretizuje, jsme bez ohrožení naší existence a vůbec ne našich životů a všichni samozřejmě víme, jak by jsme se chovali v době útlaku, jak by jsme byli stateční, ale když nám hrozí nebezpečí, tak velká většina jedná tak, aby si za každou cenu uchránila svoje pohodlné bytí ... Věřte, že vím, o čem hovořím! Při tom je mnoho statečných příslušníků, o kterých do dnešní doby nikdo neví, zapomněli jsme na ně a ani o nich nechceme slyšet protože dnes máme úplně jiná kritéria pro statečnost. Podívejte se do knihkupectví, kdo je dneska jako hrdina vyzvedáván ... Nerad bych se zapletl do politiky. Tak abych to shrnul, oba dva kritici šmahem hází všechny četníky a policisty do jednoho pytle, ale zajímali se někdy o padlé z řad policistů, četníků ...? Viděli někdy děkovné dopisy od lidí, kterým tito příslušníci pomohli?! Věřte, že nic není černobílé!!!! Možná o tom všem ani nechtějí slyšet. Bezpečnostní složky nebyly nikdy oblíbeny a tak dochází k dnešním paradoxům - je to zajímavá doba! Například všichni řidiči si stěžují na šikanu ze strany policie, na měření rychlosti, posílají si různé zprávy o tom, jak "přečůrat" policisty, ale v momentě, když do nich někdo ve velké rychlosti narazí, nedej bože, aby jim zranil dítě, pak slyšíme, jak je policie neschopná, co je to tady, s prominutím, za bordel ...
Není to divné!?
- No a abych to zkrátil, za druhé mám nejradši ty kritiky, kteří žádnou obdobou publikaci nenapsali, ale samozřejmě musí vše pomluvit, protože oni vědí, jak to nejlépe udělat! Budu rád, až mi napíšete (můj e-mail je smakalf@volný.cz) odkaz na publikace, které jste napsali Vy. Budu velmi rád, když získám kvalitní informace, které využiji při své sběratelské činnosti. Už se moc těším.
Omlouvám se tomu, kdo, tento můj výtvor dočetl do konce, ale nemám rád, když někdo pomlouvá něčí práci a při tom neuvede fakta, která jsou špatná a ještě víc mne mrzí, když dnešní generace "historiků" šmahem pomlouvá všechny příslušníky bezp. sborů z doby například okupace, 50-tých let apod. Vězte, nic není čistě černobílé!
Dr.Pavel Soukup PhD.
  25. 1. 2014, 18:49
Knihu, no tedy knihu, jsem si koupil s nadšením,jelikož se zajímám o historii četnického sboru. Pokud mám hodnotit obsah, vědeckou a formální úroveň - jednoznačně, a to mi promiňte,palec dolů, na známkovnici 1-5 dávám pětku. Autor jednoznačně opomenul jasné fakty v obdoní 2.světová války, kdy četníci spolupracovali s okupačními úřady, šikanovali české občany,obdojáře a mnoho lidí díky nim skončilo v nacistických lágrech.Jinak je to celkově jednoduchá oslava četnictva za první republiky.Nedoporučuji!
prap arazim
  24. 1. 2014, 20:18
jakožto jsem policistou tak jsem si tento odborný katalog prostudoval a mohu jen konstatovat že jsem větší snůšku nesmyslů,lží a polopravd nikdy jinde nestudoval , takže za mě palec dolů nekupovat , vyhozené peníze oknem, tragédie